فایل تحقیق : پايان نامه حقوق:بررسی مسئولیت مدنی سقط جنین درفقه اسلامی وقانون مدنی

دانلود پایان نامه

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت مدنی ناشی از سقط جنین 

قسمتی از متن پایان نامه :

 

دوتئوری جدید در فقه

در این جا لازم می باشد به دو نظرگاه دیگر در این باره تصریح کنیم تا روشن گردد که نتایج فوق صرفاً استحسان نیست و حتى مى‏توان با همان ساز و کارهاى استنباط حکم، به نتیجه‏اى خلاف معروف و در عین حال قابل دفاع دست پیدا نمود. نخستین نظرگاه از آیت‏الله صانعى می باشد و نظرگاه دوم متعلق به شهید آیت‏الله بهشتى می باشد. این دو نظرگاه هرچند خلاف معروف هستند، اما نشان دهنده تلاشى فقهى در این زمینه هستند و مخالفان بایستی پاسخى فقهى به آن‏ها بدهند و در نحوه استدلال آنان خدشه کنند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

در اسفند 1381، استفتایى از آیت‏الله صانعى گردید و فتواى ایشان در مورد چند مسئله مانند سقط عمدى جنین در این جایگاه‏ها خواسته گردید:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

سقط در جایى که ادامه باردارى جان مادر را به خطر اندازد، سقط در جایى که اطمینان حاصل گردد جنین پس از تولد داراى نقص عضو جدى خواهد بود، سقط در جایى که اطمینان حاصل گردد که جنین زنده زاده نخواهد گردید، سقط در جایى که حاملگى موجب عسر و حرج گردد و سقط در موردى که باردارى ناشى از تجاوز به عنف باشد.

پیشتر پاره‏اى از فقها درمورد برخى از این فرضها و صورتها فتوا داده بودند، اما ایشان علاوه بر آن موارد، به شقوق دیگر نیز پاسخ دادند که انتظار آن نمى‏رفت.

ایشان با اتکا به قاعده «لاحرج» و رفع احکام حرجى سقط، پاره‏اى از موارد فوق را مانند خطر جانى براى مادر، یامورد نقص عضو جدى جنین و یا جایى که ادامه باردارى موجب عسر و حرج جدى والدین گردد، جایز دانستند، اما در همه این شقوق جواز سقط را به پیش از چهار ماهگى جنین مشروط ساختند. در مورد جنین ناشى از تجاوز، سقط آن را با اتکا به قاعده لاحرج مجاز دانستند و حتى پس از این مدت نیز با در نظر داشتن نامشروع بودن جنین و این که ادله حرمت سقط تنها شامل فرزندان مشروع می باشد، سقط جنین ناشى از تجاوز را حتى پس از چهار ماهگى مجاز دانستند. متن فتواى ایشان در مورد سقط جنین ناشى از تجاوز به توضیح زیر می باشد:

«قبل از چهار ماهگى به حکم لاحرج مانعى ندارد و اما بعد از چهار ماهگى زیرا قتل نفس بودن آن شرعاً و ادعاءً که در مورد فرزندان مشروع با نص ثابت شده محل اشکال و تأمل بلکه منع می باشد و نص شامل چنین جنین‏هایى نمى‏باشد، پس، قول به جواز سقط چنین جنین‏هایى آن هم براى مسائل عرضى و آبرویى و آن هم با فرض عنف، سخن جزافى نیست و عموم ادله نفى حرج حاکم مى‏باشد و نمى‏توان قائل به حرمت گردید. » (سمینار مطالعه جامع ابعاد سقط جنین در ایران).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سئوالات پژوهش

1.مبنای مسئولیت مدنی در سقط جنین چیست؟

2.خسارات وارد درسقط جنین شامل چه مواردی مي‌گردد؟

3.مسولیت مدنی ناشی از سقط جنین بر عهده چه کسانی می باشد؟

اهداف پژوهش

مطالعه ارکان اصلی مسئولیت مدنی سقط جنین در حقوق ایران .

مطالعه وتبیین مسئولیت مدنی سقط جنین درفقه اسلامی وقانون مدنی ایران .

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.