پژوهش: پايان نامه حقوق گرایش خصوصی:مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان

دانلود پایان نامه
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان

قسمتی از متن پایان نامه :

 

 

هدف مسئولیت مدنی

از منظر فلسفی، هر علمی هدفی را دنبال می کند. علم حقوق نیز مانند هم علوم اجتماعی دارای هدف خاصی می باشد که آن را از سایر علوم، جدا می‌سازد. (کاتوزیان، 1373، 28) امروزه نه تنها علم حقوق، بلکه هر گرایشی از آن، دارای هدف و موضوع خاصی می باشد، به عنوان مثال، هدف حقوق جزا جداست. در زیر شاخه حقوق خصوصی ، حقوق «مسئولیت مدنی» به معنای عام نیز، هدفی دارد و آن «جبران خسارت» می باشد. همچنین هر شعبه‌ای از مسئولیت مدنی «قراردادی و قهری» نیز دارای هدف خاص خود می باشد.و در مسئولیت قراردادی گفته شده می باشد، با انعقاد عقد، طرفین با یکدیگر ارتباط حقوقی پیدا کرده و ملزم به انجام آن خواهند گردید. طرفین، خواهان آن هستند که آثار حقوقی بر آن بار گردد و انتظار طرفین، تحصیل آثار عقد می باشد. مقنن نیز تا حد امکان قواعدی را برای حفظ قراردادی تا رسیدن به سر منزل مقصود ایجاد نموده و غیر از اجبار به انجام تعهد که پذیرفته شده می باشد، خسارت حاصله از عدم اجرای تعهدات را نیز مد نظر قرار داده می باشد. پس مسئولیت قراردادی، ضمانت اجرای مقنن برای اجرای صحیح و تکریم به حاکمیت اراده می باشد. به بیانی دیگر، هدف مسئولیت قراردادی، طرفداری  از انتظارات طرفین از قرارداد می باشد، یعنی انتظار اجرای قرارداد، زیرا چنانچه «متعهد» بداند که در صورت نقض عهد می‌بایستی خسارت طرف قرارداد را جبران نماید، پایبندی بیشتر به قرارداد خواهد داشت و حتی الامکان کوشش در اجرای آن خواهد نمود. (تقی زاده و‌ هاشمی 1291، 15).

در جبران خسارت نیز بایستی به این نکته توجه کنیم که در جبران خسارت قراردادی بایستی « متعهد له» را در همان وضعی قرار دهیم که اگر قراردا اجرا می‌گردید، در آن وضع قرار می‌گرفت. هدف دیگر نیز برای مسئولیت قراردادی بر شمرده می باشد: «هدف قراردادی افزایش در آمد و توسعه اقتصادی طرفین می باشد، اموال طرفین با قرارداد توسعه می‌یابد و مسئولیت قراردادی در جایی پیش می‌آید که فرد نتوانسته جایگاه طرف مقابل را بهتر کند. پس هدف از مسئولیت قراردادی، حفظ، صیانت و پیشرفت و افزایش اموال طرفین و در نهایت توسعه اقتصادی کشور می باشد »، در مسئولیت قهری بایستی گفت بایستی گفت یکی از وظایف مهم دولت‌ها، ایجاد نظم در جامعه می باشد. از طرفی بشر‌ها دارای امیال و منافع متفاوتی هستند و خواهان اعمال سلیقه‌های شخصی خود هستند؛ پس بایستی مقداری از آزادی بشر‌ها محدود گردد در میان روابط مردم با یکدیگر، روابط مربوط به حقوقی تمامیت جسمی و مالی بیشتر با نظم عمومی ارتباط داشته و طرفداری از آن در قوانین مورد تصریح و تاکید قرار گرفته می باشد. برای تامین نظم عمومی و جلوگیری از اضرار به افراد، بایستی ضمانت اجرایی وجود داشته باشد تا آزادی شهروندان تضمین و حدود و ثغور آن تنظیم گردد. پس هدف در مسئولیت قهری جبران خسارت ناشی از به هم خوردن نظم موجود و به بیانی دیگر هدف، طرفداری از وضع موجود و اعاده به وضع به قبل از تحقق ضرر می باشد. در واقع، مسئولیت خارج از قرارداد با «اعاده وضع به سابق»، کوشش در جبران خسارت دارد. (تقی زاده و ‌هاشمی 1391، 16).

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سؤالات پژوهش

  • محدوده تعهدات و قوانین موضوعه ایران در ارتباط با مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان شامل چه مواردی شده می باشد؟
  • آیا مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان با قوانین شرعی تطبیق داشته می باشد؟
  • محدوده مجازات‌ها و کیفر‌های متوجه شخص و یا اشخاص مسبب خسارت ناشی از عدم مسئولیت کادر پزشکی در قوانین کشور شامل چه مواردی شده می باشد؟

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت PDF):

پایان نامه مسئولیت مدنی پزشکان و پیراپزشکان

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.