تکه ای از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
 

 

 

1- ناباروری

ناباروري[1]  یکی از معضلات بالینی می­باشد که به دلیل شیوع و اهمیت آن، محققان روی این موضوع متمرکز شده­اند(Comhaire, 1987). ناباروری در یک زوج بطورکلی به عنوان عدم توانایی برای بارداری بعد از یک سال مقاربت بدون جلوگیری تعریف می­گردد که حدود 15% از زوجین را در گیر می­سازد که 40% این ناباروری­ها مربوط به فاکتورهای مردانه می­باشد(Gnoth et al., 2005; Sharlip et al., 2002). ناباروري در مردان بوسیله آناليز مايع مني[2] قابل تشخيص می باشد. طبيعي بودن اسپرموگرام[3] – تست تشخيصي که غلظت، تحرک و ريخت­شناسي اسپرم­ها را اندازه­گيري مي­کند –  عدم حضور سایر اختلالات را ثابت نمی­کند(Poongothai, Gopenath, & Manonayaki, 2009). شواهد نشان می­دهند که آسيب­هاي وارده به اسپرم بواسطه گونه­هاي فعال اکسيژن (ROS) يکی از علت های مهم ناباروري در 30-80 درصد موارد ناباروري مردان محسوب مي­شوند(Agarwal, Prabakaran, & Allamaneni, 2006).

1-1-     علل ناباروری در مردان

علل ناباروری در مردان را می­توان به چند گروه تقسیم نمود:

  • اختلال در تعداد و عملکرد اسپرم که این گروه از مردان دارای اسپرم­گرام غیر طبیعی هستند.
  • ضایعات انسدادی که بیشتر مجاری دیستال را تحت تاثیر قرار می­دهد مانند آزواسپرمیای انسدادی که ناشی از عوامل ژنتیکی مانند فیبروز سیستیک می باشد که موجب عدم مادرزادی مجرای وازدفران گردد.
  • اختلال در اسپرماتوژنز در نتیجه ضایعه­ در بافت بیضه در اثر ضربه به بیضه، عفونت شدید مجاری تناسلی، اشعه ایکس و شیمی درمانی می باشد.
  • اختلالات اندوکرین که مربوط به غدد درون ریز مانند هایپوگنادیسم می­باشد(Esteves, Miyaoka, & Agarwal, 2011; Wiser, Sandlow, & Köhler, 2012).

های اکسیژن فعال(ROS) می­تواند به عملکرد و بقا سلول آسیب رساند(Eve de Lamirande & Gagnon, 1995).

[1]Infertility

[2]Semen

[3]Spermogram

 

 

 
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

پایان نامه بهره گیری ازماده ترت بوتيل هيدروپراکسايد t-BHPیک مدل حیوانی از استرس اکسیداتیو به مقصود مطالعه اثر آن در چگونگی اظهار ژن Kdm5d(Smcy

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

پایان نامه بهره گیری ازماده ترت بوتيل هيدروپراکسايد t-BHPیک مدل حیوانی از استرس اکسیداتیو به مقصود مطالعه اثر آن در چگونگی اظهار ژن Kdm5d(Smcy