تکه ای از متن پایان نامه :

حقيقت بود. تا از دام فتنه و فريب رهايي يافت. البته روشن می باشد که تزريق چنين روحيه‌اي در ميان عموم مردم کاري زمان‌بر و بسيار حرفه‌اي و هنرمندانه می باشد و اين وظيفه‌اي می باشد که در روزگار حاضر بيش از هر زمان ديگري بر دوش همة دلسوزان اسلام و فرهنگ و نظام اسلامي سنگيني مي‌کند.

امام علي در توصيف جنگ با اهل قبله و شرايط مبارزان چنين جنگي، مي‌فرمايد: «قد فتح باب الحرب بينکم و بين اهل القبلة و لا يحمل هذا العَلَم الا اهلُ البَصَر و الصبرِ و العِلم بمواضع الحق.»

  1. تقويت دانش دشمن‌شناسي: هر انساني براي خوب زيستن نيازمند دو نوع آگاهي می باشد: آگاهي نسبت به خوبي‌ها و آگاهي نسبت به بدي‌ها. به همين دليل، مي‌توان گفت يکي از راه‌هاي مبارزه‌با فتنه‌ها، تقويت دانش دشمن‌شناسي می باشد. اگر کسي مي‌خواهد راه حق را طي نمايد و در صراط حقيقت استوار بماند، حتماً نيازمند شناخت راه باطل و باطل‌گرايان می باشد. يکي از راه‌هاي تشخيص حق و باطل، براي بسياري از مردمان عادي، شناخت اهل باطل می باشد. تأکيد حضرت امام و رهبري معظم انقلاب بر اينکه اگر دشمنان و راديوهاي بيگانه به امري تشويق کردند، مردم ما بايد خلاف آن را اقدام نمايند، و اگر از فردي يا جرياني دفاع کردند، مردم بايد حساسيت ويژه‌اي به آنها داشته باشند، حاکي از همين حقيقت می باشد. امام علي نيز بر اين حقيقت تأکيد مي‌کند که هیچگاه به حقيقت و سعادت دست نمي‌يابيد مگر آنکه روي‌برتافته‌گان از راه حق و درماندگان از سعادت را بشناسيد:

«واعلموا انکم لن تَعرفوا الرشد حتي تعرفوا الذي ترکه و لن تأخذوا بميثاق الکتاب حتي تعرفوا الذي نقضه و لن تَمَسَّکوا به حتي تعرفوا الذي نبذه» (خطبه 147، ص144.)

قرآن مي‌فرمايد:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

وَالْفِتْنَةُ أَكْبَرُ مِنَ الْقَتْلِ وَلاَ يَزَالُونَ يُقَاتِلُونَكُمْ حَتَّىَ يَرُدُّوكُمْ عَن دِينِكُمْ إِنِ اسْتَطَاعُواْ (بقره، آية 217)

در آيات ديگر مي‌فرمايد:

هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ (توبه، 33)

يُرِيدُونَ لِيُطْفِؤُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَاللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَلَوْ كَرِهَ الْكَافِرُونَ هُوَ الَّذِي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَلَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ (صف، 8-9)

گران بود (با آن كه حضرات معصومين (ع) به جنگ سخت با آن ها نپرداخته بودند) كه غیر از امام اول و سوم، ساير ائمه شهيد راه همين مبارزه بودند و مي توان آن ها را شهيد جهاد نرم معرفي كرد.

در قرآن كريم تهاجم نرم دشمن نيز نشان داده شده می باشد، مشركان و منافقين در جنگ نرم هر چند از ابزار غيرخشونت‌آميز بهره گیری می‌كنند اما همان اهداف سلطه‌گری خود را دارند، يكی از مهمترين ابزار آنها در ابتدای اسلام بهره گیری از شايعه بود، در قرآن نمونه‌های زيادی از شايعات دشمن عليه

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

اصول و مبانی جنگ نرم در اسلام

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

اصول و مبانی جنگ نرم در اسلام

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه