با عنوان : روش های شارژ متقارن مبدل های چند سطحی کاسکاد

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

مهندسي برق – قدرت
عنوان :
روش هاي شارژ متقارن مبدل هاي چند سطحي كاسكاد

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

1- مقدمه

مبدل های چند سطحی اولین بار در سال 1975 معرفی شدند. با در نظر داشتن افزایش تقاضا برای مبدل های با توان بالا، ولتاژ بالا و همچنین با در نظر گرفتن اینکه کلیدهای نیمه هادی نمی توانند در ولتاژها و توان های با رنج های بالا کار کنند تمایل به بهره گیری از مبدل های چند سطحی افزایش یافته می باشد. گسترش بهره گیری از انرژی های نو و تجدیدپذیر مانند پیل های سوختی، سلول های خورشیدی و غیره… که عموماً دارای سطح ولتاژ dc با مقدار پایینی هستند بهره گیری از مبدل های چند سطحی را به عنوان یک تکنولوژی جدید برای تبدیل این انرژی ها به شکل موج با دامنه دلخواه بیشتر افزایش داده می باشد. در حال حاضر در نظر داشتن مبدل های چند سطحی بیشتر و بیشتر شده می باشد و این نوع مبدل ها پتانسیل خوبی برای توسعه و گسترش دارند.

یک مبدل چند سطحی به عنوان یک مبدل الکترونیک قدرت وسیله ای می باشد که می تواند یک شکل موج پله ای دلخواه ولتاژ / جریان ac را با بهره گیری از چندین منبع ولتاژ / جریان dc به عنوان ورودی تولید نماید. براساس این تعریف مبدل های چند سطحی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند:

– مبدل چند سطحی از نوع ولتاژ که در آن با بهره گیری از چندین منبع ولتاژ dc، ولتاژ ac مورد نظر تولید می گردد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

– مبدل چند سطحی از نوع جریان که در آن با بهره گیری از چندین منبع جریان dc، جریان مورد نظر ac تولید می گردد.

مهمترین نوع مبدل چند سطحی که بیشتر در مقالات تشریح می گردد مبدل منبع ولتاژ می باشد، اما در بعضی از کاربردها مانند فیلترهای اکتیو موازی، جبران کننده VAr و غیره نیاز به مبدل چند سطحی از نوع منبع جریان می باشد.

2- مبدل چند سطحی از نوع ولتاژ

در این نوع مبدل ها ولتاژ خروجی مطلوب با بهره گیری از چندین منبع ولتاژ dc با اندازه های کوچک به عنوان ورودی ایجاد می گردد. با افزایش تعداد منابع ولتاژ dc در سمت ورودی، می توان در خروجی مبدل، ولتاژ با شکل موج نزدیک به سینوسی تولید نمود. شکل (1) ساختار پایه یک مبدل چند سطحی از نوع منبع ولتاژ را نشان می دهد. این مدار از 4 کلید قدرت و یک منبع ولتاژ dc تشکیل شده می باشد. در این مبدل هر کلید از یک IGBT و یک دیود با اتصال موازی – معکوس تشکیل شده می باشد. در صورتی که بار مبدل، اهمی خالص باشد نیازی به دیودها نخواهد بود. این مبدل قادر می باشد سه سطح ولتاژ (Vdc،- 0، +Vdc) در ترمینال های خروجی خود ایجاد کند. در صورتی که کلیدهای S1 و S4 روشن باشند ولتاژ خروجی مبدل Vdc+ و اگر کلیدهای S2 و S3 روشن باشند ولتاژ خروجی Vdc- خواهد گردید. جهت ایجاد ولتاژ صفر در خروجی مبدل بایستی کلیدهای S1 و S2 و یا S3 و S4 به گونه همزمان روشن شوند. توجه گردد که اگر کلیدهای واقع در یک بازوی پل، به گونه همزمان روشن شوند منجر به اتصال کوتاه شدن منبع ولتاژ dc ورودی خواهد گردید. شکل(2) یک نمونه از ولتاژ خروجی این مبدل را نشان می دهد. مطابق شکل(2) در این مبدل هر عنصر کلیدزنی در هر سیکل از ولتاژ خروجی فقط یک بار سوئیچ می گردد در نتیجه تلفات کلیدزنی به گونه قابل ملاحظه ای کاهش خواهد پیدا نمود. این روش کلیدزنی تحت عنوان کلیدزنی فرکانس پایه معروف می باشد.

3- مبدل چند سطحی از نوع جریان

در این نوع از مبدل ها، از منبع جریان به جای منبع ولتاژ در ورودی های مبدل بهره گیری می گردد. توجه گردد که معمولاً برای ساخت منبع جریان dc از سلف های بزرگ بهره گیری می گردد در صورتی که در منابع ولتاژ از خازن های بزرگ بهره گیری می کنند. شکل(3) یک نمونه از مبدل های چند سطحی از نوع منبع جریان را نشان می دهد. مبدل نشان داده شده در شکل (3) قادر می باشد سه سطح جریان (Idc+، 0، -Idc) را در خروجی خود تولید کند. نحوه عملکرد این مبدل مشابه مبدل نشان داده شده در شکل (1) می باشد. با در نظر داشتن محدودیت هایی که در اندازه منابع dc جریان در اقدام هست از این نوع مبدل ها، در اقدام کمتر و یا بهره گیری نمی گردد. پس در این پژوهش، تمرکز بر روی مبدل های چند سطحی از نوع ولتاژ خواهد بود.

تعداد صفحه : 38

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید