با عنوان : تعیین محدوده واکه ها در سیگنال گفتار پیوسته

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – الكترونيك

عنوان:

تعيين محدوده واكه ها در سيگنال گفتار پيوسته

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

به گونه كلي امروزه سيستم هاي شناسايي اجزاء جمله به دليل كاربردهاي فراواني كه دارند، بسيار مورد توجه قرار گرفته اند و تعداد زيادي از محققين در اين زمينه مشغول به فعاليت مي باشند. مانند اين كاربردها مي توان كمك به نابينايان، كمك به ناشنوايان، سيستمهاي شناسايي اشخاص، آموزش زبان و… را تصریح نمود. حال ممكن می باشد اين سئوال مطرح گردد كه چرا هدف ما در اين پروژه شناسايي واكه هاست. در پاسخ به اين پرسش بايد گفت كه از نظر انرژي و دامنه بخش اعظم يك هجا را واكه ها تشكيل داده اند، بنابراين شناسايي واكه ها مهمترين مرحله شناسايي اجزاء جمله مي باشد و حصول به اين مقصود، راه را بسيار هموار مي سازد.

اين پايان نامه بر روي آشكارسازي محل واكه ها تاكيد دارد و روشي براي قطعه بندي سيگنال ورودي بر اساس تعيين محل رخدادها ارائه ميكند. براي تعيين مرز اين رويدادها از سه روش تعيين كردن تغييرات وابستگي طيفي سيگنال در دوره هاي كوتاه زماني، تغييرات مشخصات آكوستيكي و تغييرات دامنه و فركانس فرمنتها بطور همزمان بهره گیری شده می باشد و تمامي مكانهاي تعيين شده توسط هر يك، مبين وقوع يك رويداد ميباشد سپس براي هر قطعه نرخ عبور از صفر، نسبت مجموع ضرايب فوريه براي هر بانك ايجاد شده در طيف فوريه و نسبت انرژي هر قطعه به قطعه قبل و بعد آن قطعه را بدست مي آوريم و با اعمال آنها به شبكه عصبي FUZZY ARTmap مرز واكه ها تعیین می گردد.

مقدمه:

از قديم كه بشر زبانهايي را براي گفتار اختراع كرد گفتار مستقيم ترين راه براي بشر براي رساندن اطلاعات به ديگري بوده می باشد. تاكنون ارتباط با بهره گیری از گفتار معمول ترين روش در شبكه هاي ارتباطي بوده می باشد. سيگنال گفتار هم اكنون در بين تكنولوژي هاي واسط همانند تلفن، فيلم راديو، تلويزيون و اينترنت گسترش يافته می باشد. از اينرو نوشته هاي بسياري در زمينه پردازش سيگنال گفتار پيشنهاد شده می باشد و الگوريتمهاي زيادي مربوط به آنها ارائه شده می باشد. بهرحال با در نظر داشتن طبيعت متغير با زمان سيستم توليد گفتار بشر، صحت و توانايي سيستم همچنان به عنوان مشكلي در زمينه پردازش سيگنال گفتار باقي مانده می باشد. با در نظر داشتن كاربردهاي فراوان قطعه بندي گفتار و تعيين محل واكه و همخوان، روشهاي گوناني براي اين مقصود ارائه شده می باشد. هدف از اين تحقيق ارائه روشي با بهره گیری از نتايج و تجربيات صورت گرفته در تحقيقات گذشته براي معرفي مدلي با دقت و سرعت بالا در تعيين محل واكه ها ميباشد.

در فصل اول كلياتي راجع به اين هدف نظاره ميكنيد، در فصل دوم با مفاهيم اوليه اين بحث آشنايي پيدا ميكنيم سپس در فصل سوم شبكه عصبي و روابط آن مورد بررسي قرار ميگيرد، در فصل چهارم در مورد مراحل كار توضيح داده ميشود و در نهايت در فصل پنجم نتايج بدست آمده مورد بررسي قرار مي گيرد.

فصل اول: کلیات

1-1) هدف

از زمان اختراع تلفن توسط الكساندر گراهام بل در سال 1875 با پردازش سيگنال گفتار به عنوان يك هدف مهندسي رفتار شده می باشد كه به علت تكنيكهاي اطلاعاتي توسعه زيادي يافته می باشد. بخصوص توسعه سريع مدارات VLSI و كامپيوترهاي شخصي باعث پشرفت چشمگير پردازش سيگنال شده می باشد. بطوركلي تحقيقات در حوزه پردازش سيگنال گفتار به 6 دسته تقسيم مي گردد.

1- انتقال و ذخيره گفتار

2- سيستم هاي توليد گفتار

3- شناسايي و تشخيص گوينده

4- سيستم هاي بازشناسي گفتار

5- خدمات به معلولان

6- بهبود و ارتقاء كيفيت سيگنال گفتار

2-1) پیشینه پژوهش

كارهاي بسياري بر روي پردازش سيگنال گفتار انجام شده می باشد اما درستي و توانايي سيستم پردازش سيگنال گفتار همچنان داراي مشكلاتي می باشد. اصلي ترين دليل اين مشكل آن می باشد كه سيستم توليد گفتار بشر متغير با زمان  می باشد و سيگنال طبيعي يك فرآيند متغير می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

3-1) روش کار و پژوهش

در اين تحقيق سعي بر آن داريم تا روشي را براي تعيين محل و نوع واكه ها ارائه دهيم. با بهره گیری از روش توضيح داده شده در فصل دوم سيگنالهاي ورودي گفتار را به كمك تعيين محل رخدادها قطعه بندي كرده و سپس براي هر قطعه نرخ عبور از صفر، نسبت مجموع ضرايب فوريه براي هر بانك ايجاد شده در طيف فوريه و نسبت انرژي هر قطعه به قطعه قبل و بعد آن قطعه را بعنوان ورودي به شبكه عصبي اعمال مي نماييم.

تعداد صفحه : 82

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید