با عنوان : مطالعه عملکرد جبران کننده دینامیکی ولتاژ

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

مطالعه عملکرد جبران کننده دینامیکی ولتاژ (DVR)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

چکیده

افزایش روزافزون تجهیزات الکتریکی حساس به ولتاژ مانند PLC و درایوهای تنظیم سرعت و بارهای تریستوری و دستگاه های رباتیک که به دامنه و فاز ولتاژ حساس می باشند موجب آسیب پذیر شدن فرایندهای صنعتی پیش روی کمبود ولتاژ شده می باشد به طوری که در چند سال گذشته روش های مقابله با کمبود ولتاژ مورد توجه خاصی قرار گرفته می باشد و به همین خاطر بحث کیفیت توان مطرح شده می باشد که کیفیت توان نامرغوب باعث اثرات نامطلوبی در کیفیت محصول می گردد و همچنین تلفات هزینه ای زیادی را به دنبال خواهد داشت. معضلات کیفیت توان در حالت کلی از دو عامل اصلی زیر سرچشمه می گیرد که یکی خطاهایی می باشد که در سیستم توزیع و خطوط انتقال رخ می دهد و دیگری ناشی از بارهای غیرخطی و دینامیکی و تعامل بار و شبکه می باشد که موجب خطاهایی مانند لرزش ولتاژ، هارمونیک دار شدن جریان، افت ولتاژ و قطع لحظه ای ولتاژ و غیره می گردد. در چند سال اخیر برای رفع معضلات فوق موضوعی به نام برق سفارشی مطرح گردیده شده می باشد که معضلات کیفیت توان را کاهش می دهد و بیشتر از تجهیزات FACTS و کلیدزنی بهره می گیرد. تجهیزات FACTS که بر پایه تبدیل منبع ولتاژ می باشند به صورت سری یا موازی در سیستم نصب می گردند و اقدام تزریق یا جذب توان را انجام می دهند مانند ادواتی که برای مقابله با کمبود ولتاژ مطرح شده می باشد بازیابنده دینامیکی ولتاژ DVR می باشد که با تزریق ولتاژ به صورت سری به سیستم توزیع کمبود ولتاژ را برطرف می کند و در طی یک کمبود ولتاژ DVR قادر خواهد بود توان اکتیو و راکتیو را با سیستم توزیع مبادله نماید. برای تزریق توان اکتیو از یک منبع DC بهره گیری شده می باشد.

DVR به خاطر دارا بودن قابلیت های دینامیکی ممتاز، یک وسیله مناسب برای حفاظت از بارهای حساس می باشد که از سوی کارخانجاتی که نیاز به کیفیت توان خوبی دارند مورد توجه قرار می گیرد زیرا حفاظت کارخانه با نصب دستگاهی که توان نامی آن درصدی از توان نامی بار می باشد فراهم می گردد و فقط عیب DVR در مواقع قطع برق می باشد. دقت جبران ولتاژ بازگرداننده به توانایی طرح PWM و طرح کنترلی مناسب و انتخاب پارامترهای فیلتر بستگی دارد. در این پروژه بر روی کیفیت توان و انواع خطاها و روش های جبران سازی آنها بحث شده می باشد و مفهوم برق سفارشی و تجهیزات Facts مطرح شده می باشد و سپس اجزای به کار رفته در بازیابنده توضیح داده شده می باشد که بر روی دو غیر از کلیدی جبران کننده یعنی فیلتر و ترانس تزریق مطالعه بیشتری صورت گرفته می باشد و پارامترهای فیلتر تعیین شده اند. در این فصل همچنین مزایا و معایب روش کنترلی حلقه بسته و حلقه باز مطالعه شده می باشد و چند طرح کنترلی مناسب برای جبران سازی ارائه شده و اقدام شبیه سازی روش جبران سازی همفاز و قبل از اختلال با نرم افزار Matlab صورت گرفته می باشد. البته خاطر نشان می گردد که مبحث انرژی در DVR بسیار مهم می باشد که ما در دو سربار در موقع بروز خطا توالی صفر نداریم و به همین خاطر روی توالی صفر بحثی نشده می باشد و جبران سازی فقط روی توالی مثبت و منفی ولتاژ صورت گرفته می باشد. خاطر نشان می گردد که فضای حل مسائل در بازیابنده در مختصات d-q می باشد و برای تبدیل از PLL بهره گرفته شده می باشد که حتی در سیستم نامتقارن نیز دنباله رو فاز توالی مثبت می باشد.

فصل اول

کیفیت توان

1-1- مقدمه

همان طوری که تصریح گردید با افزایش تجهیزات حساس بحث کیفیت توان مطرح می گردد که بتوانیم یک شکل موج ولتاژ مناسب را در اختیار مشتری قرار دهیم. در این فصل در مورد انواع خطاها و روش های جبران سازی آنها بحث شده می باشد و تجهیزات جبران کننده FACTS و مفهوم برق سفارشی توضیح داده شده می باشد. امروزه بیشتر کارخانجات متقاضی تجهیزات جبران کننده ولتاژ برای منبع ولتاژشان می باشند زیرا اختلال هایی که در سیستم توزیع رخ می دهد هزینه های زیادی را برای کارخانه هایی مثل کارخانه نیمه هادی، کاغذسازی و بارهای تریستوری به دنبال خواهد داشت. تجهیزات برق سفارشی قابلیت اعتبار را برای مشتری های خودشان افزایش می دهند و منبع ولتاژ مناسب را برای آنها تضمین می کنند.

تعداد صفحه : 72

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 

دیدگاهتان را بنویسید