با عنوان : مکان یابی بهینه کنترل کننده های یکپارچه توان جهت افزایش بارپذیری خطوط و بهبود پروفیل ولتاژ

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي برق- قدرت
عنوان :
مكان يابي بهينه كنترل كننده هاي يكپارچه توان جهت افزايش بارپذيري خطوط و بهبود پروفيل ولتاژ توسط الگوريتم هوشمند جديد

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

اين پروژه الگوريتمي تحت عنوان الگوريتم قورباغه بهبود يافته را جهت يافتن تعداد و محل بهينه كنترل كننده هاي يكپارچه توان (UPFC) در سيستم هاي قدرت ارائه مي دهد . كنترل كننده هاي يكپارچه توان به جهت آنكه مي توانند توان اكتيو ، راكتيو خط و ولتاژ شين ها را همزمان كنترل كنند ، از اهميت خاصي برخوردار هستند و انعطاف پذيري بالايي در شبكه دارند . در اين مقاله از مدل مجزاي كنترل كننده يكپارچه توان جهت حداكثر كردن ظرفيت با رگذاري خطوط انتقال بهره گیری مي گردد . در ضمن محدوديت ظرفيت خطوط انتقال و سطح ولتاژ معين به عنوان قيود در نظر گرفته مي شوند . جايابي بهينه UPFC توسط الگوريتم قورباغه بهبود يافته ، منجر به پروفيل ولتاژي صاف و افزايش ظرفيت و پايداري خطوط انتقال توان مي گردد . در انتها نيز به شبيه سازي و بررسي نتايج حاصل از آن خواهيم پرداخت . به همين مقصود در اين شبيه سازي ، يك سيستم قدرت 118 و 14 شينه مطابق استاندارد IEEE مورد آزمايش قرار مي گيرد و اثر جايابي صحيح و بهینه UPFC  در آن نظاره مي گردد . نتايج نشان خواهد داد كه عملكرد حالت ماندگار سيستم با در نظر داشتن جايابي بهينه و پارامترهاي مناسب كنترل كننده يكپارچه توان توسط روش مذكور در مقاله، به گونه موثري بهبود مي يابد.

مقدمه:

در سال هاي اخير عملكرد ماندگار سيستم هاي قدرت و برنامه ريزي و بهره برداري مطلوب آن به يكي از دغدغه هاي اساسي تبديل گشته می باشد . هر آنقدر كه سيستم هاي قدرت گسترده و پيچيده تر مي شوند و بارگذاري آن ها سنگين تر مي گردد ، عملكرد آن ها نيز به مراتب مي تواند در معرض ناپايداري بيشتر قرار گيرد مانند اضافه بار هاي حرارتي بيش از حد ، فروپاشي ولتاژ و نوسانات فركانسي و . . . . براي عملكرد مطمئن در سيستم هاي قدرت ، نگه داشتن سطح اطمينان در حدي مجاز ضروري مي باشد. به همين مقصود كنترل پذيري سيستم هاي قدرت جهت بهره گیری كامل از ظرفيت موجود در سيستم ضروري خواهد بود . توسعه تكنولوژي ساخت نيمه هادي هاي قدرت جديد و به دنبال آن توسعه ادوات FACTs، شرایط مناسبي براي كنترل توان و افزايش بارگذاري در شبكه هاي انتقال موجود را فراهم آورده می باشد . كنترل كننده هاي يكپارچه توان (UPFC) يكي از اعضاي خانواده ادوات FACTs مي باشند كه توانايي كنترل همزمان و يا مجزاي توان اكتيو و راكتيو را دارند. همچنين قابليت كنترل پخش بار را نيز خواهند داشت. مقالاتي چند در ارتباط با مكان يابي بهينه UPFC با اهداف گوناگون و روش هاي مختلف چاپ گردیده می باشد. در برخي مراجع روش ضرايب لاگرانژ اصلاح شده براي تعيين مكان بهينه UPFC اعمال شده می باشد. در برخي ديگراز مراجع ، از روش الگوريتم ژنتيك براي بهينه سازي 3 تا از پارامترهاي ادوات FACTs مانند SVC و  TCVR ، TCPST ، TCSC بهره گیری شده می باشد . اين سه پارامتر شامل محل نصب ادوات FACTs، نوع و مقادير نامي آن ها می باشد . اما در اين مقالات راجع به كنترل كننده هاي يكپارچه توان (UPFC) صحبتي به ميان نيامده می باشد . هدف اصلي اين مقاله ، ارائه روشي مناسب براي يافتن و انتخاب محل بهينه UPFC ها در سيستم هاي قدرت می باشد به گونه اي كه ظرفيت بارگذاري خطوط انتقال شبكه به حداكثر برسد و در ضمن ، تمام قيود سيستم مانند محدوديت سطح ولتاژ و ظرفيت خطوط انتقال، همزمان در نظر گرفته شده و ارضاء گردند . مسئله جايابي بهينه تعدادي از ادوات FACTs به يك مسئله بهينه سازي مبدل مي گردد كه در اين مقاله توسط الگوريتم قورباغه بهبود يافته (MSFLA) حل خواهد گردید كه اين الگوريتم توانايي بسيار بالايي در يافتن بهينه ترين جواب دارد. در ادامه ، نتايج اصلي آزمايش بر گردید كه اين الگوريتم توانايي بسيار بالايي در يافتن بهينه ترين جواب دارد. در ادامه ، نتايج اصلي آزمايش بر روي سيستم 118 و 14 شينه IEEE توسط روش پيشنهادي مذكور ، نشان داده خواهد گردید و تأثير اين روش به وضوح مشخص مي گردد.

فصل اول

کلیات

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

مقدمه

صنعت برق در دنيا به سرعت در حال تغيير و تحول می باشد كه عواملي زیرا بازار، كمبود منابع طبيعي و تقاضاي رو به افزايش الكتريسيته موارد مهمي در ايجاد اين تغييرات و تحولات سريع و پيش بيني نشده هستند. با وجود اين درخواست روبه رشد ، خيلي از برنامه هاي توسعه توسط فشارهاي ناشي از گروههاي حامي مسائل زيست محيطي در ارتباط با عدم اعطاء مجوز ساخت خطوط انتقال جديد و نيروگاهها محدود شده اند. بنابراين جهت حداكثر كردن ظرفيت انتقال خطوط موجود به همراه بالا بردن پايداري و قابليت اطمينان سيستم هاي قدرت بهره گیری از ادوات الكترونيك قدرت اجتناب ناپذير می باشد و بطوركلي بهره گیری از تجهيزات و تكنيكهاي جديد الكترونيك قدرت مي تواند جانشين خوبي براي راه حلهاي سوم باشند. در گذشته اين تكنيكها معمولا بر پايه ي تكنولوژي هاي الكترومكانيكي بوده و داراي پاسخ زماني بالا و هزينه نگهداري زياد مي باشند.يك سيستم قدرت مي تواند به صورت مجموعه اي از منابع توليد كننده و بازارهاي مصرفي كه از طريق شبكه ي خطوط انتقال ، ترانسفورماتورها و تجهيزات حفاظتي موردنياز باهم ارتباط دارند در نظر گرفته گردد. ساختار سيستم قدرت تابعي از وضعيت اقتصادي موجود، تصميمات سياسي، مهندسي و زيست محيطي مي باشدو به همين دليل ساختار آن هميشه در حال تغييراست. سيستم هاي قدرت بر اساس ساختارشان به طوركلي به دو سيستم شعاعي و حلقوي تقسيم مي شوند. سيستم هاي حلقوي را در مناطقي با تراكم بالاي جمعيت كه امكان ساخت پست قدرت نزديك به مراكز تقاضاي بار هست مي توان پيدا كرد ، در حاليكه سيستم هاي شعاعي در مناطقي كه مقدار زيادي از توان مجبور می باشد مسير طولاني را از پست قدرت به مراكز بار طي كند نظاره مي شوند. پخش توان در كل شبكه مستقل از ساختار سيستم قدرت و تابعي از امپدانس خط انتقال مي باشد. خط انتقال با امپدانس پايين توانايي پخش توان بيشتري نسبت به خط انتقال با امپدانس بالا دارد. اما اين نتيجه هميشه درست نيست زيرا مسائل عملي زيادي وجود دارند كه بايد آنهارا در نظر گرفت. كار اپراتور سيستم كمك به سيستم و کوشش براي توزيع مجدد پخش توان تا رسيدن به هدف مورد نظر مي باشد. نمونه هايي از مشكلات عملي كه پخش توانهاي اكتيو و راكتيو كنترل نشده ممكن می باشد به وجودآيد بياورند عبارتند از: كاهش پايداري سيستم، ايجاد حلقه هاي پخش توان ، تلفات بالاي انتقال ، تجاوز از حد ولتاژ موردنظر و عدم بهره برداري از ظرفيت كامل خطوط انتقال به علت محدوديت دمايي و فرمان قطع پشت سرهم رله ها . اين قبيل مشكلات معمولا بوسيله ساخت نيروگاهها و خطوط انتقال جديد حل مي شوند، اما اين راه حل داراي هزينه اجرايي بالا ، زمان بر و در تضاد با گروههاي حامي محيط زيست مي باشد، راه حل جديدي كه براي حل اين قبيل مشكلات مي توان در نظر گرفت مربوط به بهره گیری از جديدترين روشها و تجهيزات الكترونيك قدرت تحت عنوان FACTS می باشد.

تعداد صفحه : 164

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید