با عنوان : مونیتورینگ گسترده و هوشمند توربین بخار با بهره گیری از سیستم چند عامله براساس رویکرد ترکیب اطلاعات

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق ‐ كنترل

عنوان:

مونيتورينگ گسترده و هوشمند توربين بخار با بهره گیری از سيستم چند عامله بر اساس رويكرد تركيب اطلاعات

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

چكيده:

در اين پايان نامه، هدف، طراحي يك سيستم مونيتورينگ هوشمند براي تشخيص خطا بر روي سيستم توربين بخار مي باشد. در آغاز به ارائه توضيحات مختصري از توربين هاي بخار (انواع، قطعات، كاركرد و…) مي پردازيم. در ادامه سيستم يك توربين بخار 440MW را در محيط شبيه سازي Matlab مدل نموده و رفتار حلقه بسته اين سيستم را با طراحي يك كنترل پيش بين (GPC) مورد بررسي قرار مي دهيم. سپس يك ساختار ANFIS براي شناسايي و تشخيص خطاهاي رخ داده در سيستم طراحي مي كنيم. در انتها، نتايج حاصل از طراحي اين كنترلر و سيستم تشخيص خطا نشان داده شده می باشد.

مقدمه:

بروز خطا در يك فرايند يكي از مهمترين مسائلي می باشد كه مهندسين كنترل با آن دست به گريبانند. برخي از نقص ها و عيوب به وجودآمده نه تنها از طريق كم كردن راندمان پروسه باعث زيان واحد صنعتي مي گردد بلكه مي تواند در مواردي منجر به بروز فجايع بزرگ گردد. به همين دليل شناسايي زود هنگام اين عيوب و سعي بر كنترل واحد صنعتي حتي در حضور آنها به مقصود جلوگيري از قطعي كار فرايند يكي از مسائل مهم و به روز در زمينهي كنترل صنعتي به شمار مي رود.

توربين بخار از واحدهاي صنعتي مهم با عملكرد رفتاري پيچيده، غيرخطي و متغيير با زمان بوده كه تأثیر بسيار كليدي را در نيروگاههاي حرارتي ايفا ميكند . بروز عيب رفتاري موجب ايجاد اشكال در عملكرد عادي توربين بخار شده و چنانچه به موقع تشخيص و نسبت به رفع آن اقدامي صورت نگيرد منجر به توقف عملكرد و در نهايت ايجاد سوانح و حوادث تجهيزاتي و حتي جاني ميشود. در اين راستا شبكه هايي طراحي مي شوند كه بتوانند بستري را فراهم نمايند كه الگوريتم هاي تشخيص خطا
بيشترين نرخ تشخيص درست را توسط آنها بدست آورند. روشهاي ارائه شده نه تنها بايد قابليت تشخيص وقوع عيب در سيستم را دارا باشند بلكه بايد بتوانند نوع خطا و مشخصات آنرا شناسايي نمايند.

فصل اول: کلیات

1-1) هدف

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

شناسايي و تشخيص خطا در سيستمهاي صنعتي يكي از مهمترين مسائلي می باشد كه مورد توجه طراحان مهندسي قرار دارد و دراين راستا سيستمهايي را طراحي ميكنند كه در صورت رخداد هرگونه اشكال در سيستم سريعاً اين مشكل مونيتور شده و پس ازمشخص شدن منشاء آن نسبت به برطرف کردن آن اقدامات لازم صورت پذيرد.

هدف اصلي ما در اين پروژه بررسي عملكرد توربين بخار زمانيكه يك عيب در سيستم رخ داده باشد و طراحي يك سيستم تشخيص خطا ميباشد. اين عيب ميتواند بر روي اندازه گيري سنسورهاي فشار، دما و غيره كه وروديهاي سيستم هستند و يا بر روي درصد باز – بسته بودن شيرهاي كنترلي كه خروجي سيستم هستند اتفاق بيفتد. همچنين تجهيزات اصلي توربين نيز ميتوانند دچار مشكل شوند مانند گرفتگی در Extraction های توربين، خرابي درتجهيزات رطوبت گير و غيره. در اين راستا پس از مدلسازي توربين بخار و طراحي كنترلر پيش بين مناسب، يك ساختار ANFIS برای تشخیص 12 نوع عيبي كه احتمال وقوع آن در توربين زياد می باشد پيشنهاد ميكنيم.

2-1) پیشینه پژوهش

مدلسازي توربين بخار توسط جناب آقاي دكتر علي چايبخش انجام شده بود. همچنين براي تشخيص خطا در سيستمهاي صنعتي در مقالات مختلف ، از روشهاي عصبي مانند پرسپترون چند لايه (MLP) و SOM بهره گیری شده می باشد. البته بيشتر در اين مقالات بر روي كلاس بندي خطاهاي رخ داده در سيستمها بحث شده می باشد.

3-1) روش کار و پژوهش

در آغاز مدل شبيه سازي شده توربين بخار را در نظر ميگيريم و خروجي اين سيستم كه همان توان مكانيكي ميباشد را بدست ميآوريم. در مرحله بعد يك كنترل پيش بين (GPC) براي اين سيستم طراحي و رفتار حلقه بسته اين سيستم را نظاره ميكنيم. در آغاز Set Point سيستم را تغيير ميدهيم و خروجي سيستم را نظاره ميكنيم. سپس سه نوع اغتشاش به اين سيستم اعمال ميكنيم و خروجي سيستم را (در يك نقطه كار مشخص) نظاره ميكنيم. در انتها، يك سيستم تشخيص خطا را به كمك ساختار ANFIS طراحي ميكنيم و نتايج حاصل از شناسايي و تشخيص خطا را در توربين بخار نظاره می کنیم.

تعداد صفحه : 91

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید