با عنوان : مدلسازی بهره گیری از فن آوری غشا در تصفیه گاز طبیعی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی

شیمی – فرآیند

عنوان:

مدلسازی بهره گیری از فن آوری غشا در تصفیه گاز طبیعی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

بهره گیری از غشاهای پلیمری برای جداسازی گاز، فن آوری جدیدی می باشد که اخیرا توسعه یافته می باشد. وجود ترکیباتی نظیر H2S و CO2 در گاز طبیعی که باعث ایجاد خوردگی در لوله های انتقال گاز می شوند، سبب پیدایش فن آوری های جدیدی جهت حذف این ترکیبات شده می باشد که یکی از جدیدترین این پیشرفت ها، بهره گیری از فرایندهای غشایی می باشد.

کوشش می گردد جهت دستیابی به این موضوع، مدلی ارائه گردد تا بتوان با بهره گیری از غشاهای HOLLOW-FIBER و نوشتن فرمول ها، درصد حذف H2S و CO2 در محصول نهایی را به دست آورده و بتوان با بهره گیری از این مدل و تغییرات شرایط عملیاتی، میزان حذف را پیش بینی نمود.

مدلی که برای این نوع جداسازی ارائه می گردد، می تواند از نوع هم جهت، غیر هم جهت، و یا متقاطع باشد که هر سه نوع این مدل توضیح داده می گردد، اما با در نظر داشتن اینکه مدل جریان متقاطع در صنایع متداول می باشد، روی این مدل تمرکز شده و محاسبات بر پایه آن توضیح داده می شوند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

این موضوع با در نظر داشتن برخورداری کشور ایران از منابع عظیم گاز طبیعی و لزوم حذف این آلاینده ها، دارای اهمیت زیادی می باشد.

مقدمه:

وجود معضلات ناشی از وجود گازهای اسیدی در جریان مختلف گازی در صنایع شیمیایی، به ویژه صنعت نفت، این صنایع را با چالش های اجتناب ناپذیری روبرو کرده می باشد. گاز طبیعی اکثرا دارای ناخالصی هایی نظیر H2S و CO2 می باشد که وجود این گازها در گاز طبیعی سبب خوردگی خطوط لوله و نیز مسموم شدن کاتالیست ها می گردد پس برای کنترل خوردگی و بقیه معضلات حاصل از وجود گازهای اسیدی در صنایع مختلف شیمیایی از قبیل پالایشگاه ها، صنایع پتروشیمی و صنایع گاز، حذف این گازها تا غلظت های بسیار پایین ضروری می باشد.

فناوری های رایج و سنتی در حذف این آلاینده ها، فرآیند absorption با بهره گیری از برج های Packing و حلال هایی نظیر آمین می باشد که از لحاظ عملیاتی و نیز مصرف انرژی بسیار پرهزینه می باشد و به همین علت در دهه های اخیر، فرآیندهای جدید جداسازی مانند فرآیند فیلتراسیون غشایی در سال های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته می باشد.

فرآیندهای جداسازی غشایی از دهه 1960 کاربردهای صنعتی یافتند و بعضی از آنها مانند جداسازی گازها توسط غشاء، عمری کوتاه و در حدود 25 سال دارند. در خلال این دوره زمانی، این فرآیندها کاربردهای متنوعی در صنایع یافته و رشد چشمگیری در بازار فروش به دست آورده اند.

فناوری فیلتراسیون غشایی دارای مزایایی به توضیح زیر می باشد:

1- مصرف انرژی کمتر برای جداسازی

2- امکان انجام عملیات در دمای محیط

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

3- سهولت دستیابی به کلیه فازهای جداسازی شده

4- انجام عملیات توسط تجهیزاتی با وزن و حجم کم

5- رفع معضلات موجود در فرآیندهای جداسازی نظیر پدیده های طغیان و نیاز به بازیافت حلال مصرفی

6- نصب و عملیات ساده

7- حداقل نیاز به کنترل، بازرسی، تعمیر و نگهداری

8- عدم نیاز به بهره گیری از مواد شیمیایی برای جداسازی و عدم وجود مسائل زیست محیطی ناشی از آن

9- ایده آل برای مناطق دوردست و موقعیت هایی که امکان فراهم آوردن تسهیلات جانبی فرآیندها موجود نباشد.

فرآیندهای غشایی کاربردهای دیگری نظیر بازیافت و خالص سازی هیدروژن از جریان های گازی نظیر گازهای خروجی از واحدهای پالایشگاهی، بازیافت هیدروژن از گازهای خروجی واحدهای تولید آمونیاک، تنظیم نسبت H2/CO در گاز سنتز، حذف بخار آب از گاز طبیعی، تولید نیتروژن از هوا و تولید هوای غنی از اکسیژن را نیز دارا می باشند. یکی دیگر از زمینه هایی که در خلال سال های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته می باشد، راکتورهای غشایی هستند که با انجام همزمان واکنش شیمیایی و جداسازی، بسیاری از محدودیت های فرآیندهای کلاسیک را مرتفع می کند. در حال حاضر در کشور ما، فناوری غشایی برای جداسازی مایعات به کار گرفته شده می باشد. شیرین سازی آب توسط فرآیند اسمز معکوس، دیالیز خون، تغلیظ شیر و تولید پنیر به کمک فرآیند اولترا فیلتراسیون مانند مهمترین مصارف این فناوری در کشور ما هستند. در حوزه جداسازی گازها توسط غشا. عمده این فناوری به صنایع نفت و گاز و پتروشیمی محدود می گردد و در این صنایع، فناوری غشایی پتانسیل بالایی برای کاربرد دارد که امید می باشد بتوان از این فناوری در کشور ما نیز بهره گیری گردد. در این پایان نامه کوشش گردیده می باشد انواع فرآیندهای شیمیایی حذف H2S و CO2 به همراه فرآیندهای غشایی آن توضیح داده شده و انواع غشاهای مورد بهره گیری در این زمینه، نام برده شوند. در فصل آخر نیز مدلسازی ساده ای انجام گرفته و به کمک آن نشان داده شده می باشد که درصد گازهای خروجی از سیستم جداسازی غشایی جهت تصفیه گاز طبیعی، به چه میزان رسیده می باشد.

امید می باشد این مطالب در جهت کمک به ادامه تحقیقات در این زمینه مورد بهره گیری قرار گیرد.

تعداد صفحه : 211

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com