با عنوان : مطالعه عوامل موثر بر عمر آجرهای نسوز در کوره های دوار سیمان

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“ M.SC” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي- مهندسي فرايند
عنوان :
بررسي عوامل موثر بر عمر آجرهاي نسوز در كوره هاي دوار سيمان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

عملكرد طولاني مدت كوره هاي دوار سيمان به عوامل مختلفي بستگي دارد كه مانند مهمترين آنها انتخاب صحيح نوع آجر نسوز بكار رفته در داخل كوره مي باشد.

در اين مجموعه عوامل موثر بر عمر آجرهاي نسوز كوره هاي دوار سيمان از سه ديدگاه عوامل شيميايي ، عوامل حرارتي و عوامل مكانيكي مورد بررسي قرار گرفته و در پايان توصيه هاي جهت بهبود عملكرد كوره دوار سيمان ارائه شده می باشد.

مقدمه

در كليه كارخانه هاي سيم ان سرتاسر جهان سعي بر اين می باشد كه در ارجحيت اول توليد كلينكر را افزايش و هزينه توليد را كاهش داده تا در بازار رقابت سوددهي بيشتري حاصل گردد.

پيشرفته ترين كارخانه هاي سيمان داراي كوره هاي مجهز به پري كلساينر 6 مرحله اي مي باشند. در حالي كه هنوز كارخانه هاي سيستم تر نيز در دست بهره برداري هستند.

كارخانه هاي مدرن توليد سيمان را جهت افزايش توليد با كمترين هزينه با سيستم هاي پري هيتر و پري كلساين ر با كانال هاي هواي گرم و همچنين مشعل هاي پيشرفته انتخاب و به كولرهاي مدرن مجهز مي كنند و در نهايت آن چیز که كه از اهميت زيادي برخوردار می باشد آجرهاي مناسب و مقاومي می باشد كه در برابر افزايش ظرفيت ايستادگي بيشتري داشته و از عمر مناسبي برخوردار باشند.

اقدام مهم و اساسي براي ايجاد بهترين شرايط توليد، انتخاب صحيح تجهيزات و متعلقات كوره سيمان می باشد به گونه اي كه كوره با حداقل تعداد توقف به گونه پيوسته مورد بهره برداري قرار گيرد. در اينجا براي نيل به اين هدف سعي شده بحراني ترين پارامتر ها و پيش شرط ها جهت بهره برداري طولاني مدت كوره ذكر گردد.

1- علل توقف كوره

يك كوره دوار سيمان ممكن می باشد به دلايل و علل ناخواسته اي مانند، آماده نبودن مواد خام اشكالات مكانيكي و يا قطع برق متوقف گردد.

عللي كه مربوط به مواد و آجرهاي نسوز در توقف كوره مي باشند عواملي هستند كه در آمادگي نسوز كاري و عمر آجرهاي نسوز تاثير دارند . اين عوامل را مي توان به سه گروه زير تقسيم نمود.

الف – عوامل شيميايي: شامل (تركيب سوخت مصرفي و تركيب مواد خام)

ب – عوامل حرارتي: شامل (شوك حرارتي و بار گرمايي ويژه)

ج – عوامل مكانيكي: شامل (اواليتي و طراز كوره)

شكل 1- نشان مي دهد كه در مناطق پخت چگونه تنش هاي مختلف باهم تركيب مي شوند.

مثال:

نفوذ املاح: در مناطقي از كوره كه درجه حرارت باعث بخار شدن املاح مي گردد، بخار املاح به آجرهاي نسوز نفوذ مي كند. به اين صورت كه اجزا املاح در بافت اصلي آجرها نفوذ نموده و در بدنه داخلي آجر متراكم و سپس در اثر چرخش هاي مكرر كوره آجر متلاشي مي گردد.

در اثر نفوذ فاز مايع كلينكر نيز همين پديده رخ مي دهد و كلينكر مذاب در سطح آجر متراكم مي گردد. بعلت اختلاف درجه حرارت بين بستر كلينكر و اتمسفر كوره باعث مي گردد كه ديواره هاي آجر چيني به گونه پيوسته تحت تنش هاي حرارتي قرار گيرند. شديد ترين تنش هاي حرارتي در مناطق بدون كوتينگ برزخ بالا و پايين و همچنين در هنگام استارت شدن و متوقف شدن كوره روي مي دهد.

نقاطي از كوره كه روي تايرها (رينگ ها) قرار دارند به علت حالت الاستيكي پوسته كوره و فشرده شدن بدنه بر اثر اواليتي، بارهاي شديد مكانيكي به ديواره هاي آجر چيني وارد مي گردد.

در شكل (2) اختصار اي از پديده هاي اصلي فرسايش منطقه پخت كوره دوار سيمان كه بر اساس ارزيابي هاي آماري تهيه شده نشان داده شده می باشد.

تعداد صفحه : 45

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید