با عنوان : پارامترهای موثر بر طراحی بیوراکتور حذف آمونیاک در فرایند بی هوازی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

دانشکده تحصیلات تکمیلی تهران جنوب

پایان نامه کارشناسی ارشد

پارامترهای مؤثر بر طراحی بیوراکتور حذف آمونیاک در فرایند بی هوازی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

حذف نیتروژن از پساب همواره دغدغه ای برای محققین فعال در زمینه محیط زیست بوده می باشد. در این بین روش های متعددی بدین مقصود ابداع و ارائه شده می باشد. این روش ها که شامل طیف گسترده ای از روش های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی هستند، دارای برتری ها و کاستی هایی نسبت به یکدیگر می باشند. پس همواره کوشش برای ابداع روش های اقتصادی تر و کارآمدتر داشته می باشد. یکی از روش های جدید در زمینه حذف نیتروژن از پساب به ویژه در پساب های غنی از نیتروژن، روش بهره گیری از باکتری آناموکس می باشد.

با در نظر داشتن جدید بودن فرآیند آناموکس نسبت به سایر روش های حذف نیتروژن از پساب در این مقاله به شرحی جامع از ویژگی های باکتری آناموکس و بیوراکتورهای مورد بهره گیری در این فرآیند پرداخته خواهد گردید. همچنین کوشش خواهد گردید پارامترهای اصلی تاثیرگذار بر این فرآیند توضیح داده گردد. در این مقاله بیوراکتور مناسب برای انجام این فرآیند نیز معرفی خواهد گردید.

فصل اول

1-1- مقدمه

سیکل بیولوژیکی نیتروژن تأثیر مهمی در حیات بر روی کره زمین اعمال می کند. در 100 سال گذشته مطالعات بر روی سیکل تولید نیتروژن به علت مطالعه آلودگی آب ها، گرم شدن کره زمین، مشکل انتشار گازهای گلخانه ای افزایش یافته می باشد. با افزایش جمعیت شهرها و گسترش بهره گیری از کودهای شیمیایی در کشاورزی و رشد فعالیت های صنعتی، بسیاری از کشورهای پرجمعیت با معضلات زیست محیطی مرتبط با افزایش میزان آمونیاک در پساب ها مواجه شده اند. آلودگی آبهای زیرزمینی و سطحی یکی از معضلات عمده زیست محیطی می باشد به خصوص آلودگی ناشی از پساب های حاوی نیتروژن و فسفر آلی بسیار مورد توجه قرار گرفته می باشد. حذف آمونیاک از پسابها به دلیل ایجاد سمیت برای محیط های آبی به گونه مخصوص مورد توجه می باشد.

آمونیاک به روش های مختلفی از پساب ها حذف می گردد مثل روش های فیزیکی – شیمیایی و روش بیولوژیکی. به علت ارزان بودن و تأثیر مناسب روش های بیولوژیکی در حذف نیتروژن از پسابها این روش نسبتاً به روش فیزیکی – شیمیایی ارجحیت دارد مطالعات گسترده ای در زمینه حذف بیولوژیکی نیتروژن از پسابهای شهری و صنعتی مورد مطالعه قرار گرفته می باشد فرایند حذف نیتروژن به روشو بیولوژیکی، به دلیل حضور میکروارگانیسم ها، بسیار آهسته صورت می گیرند. روش بیولوژیکی سنتی حذف نیتروژن از پسابها شامل دو مرحله مجزا می باشد: نیترات زائی هوازی و نیترات زدایی بی هوازی، اما کنترل شرایط هوازی و بی هوازی برای انجام این دو مرحله به صورت مجزا یکی از معضلات اجرای این فرایند می باشد. برای برطرف کردن این مشکل و بالا بردن کارایی حذف نیتروژن بیوراکتورهای متعددی مورد مطالعه و مطالعه قرار گرفته به عنوان مثال فرایندهای اجرا شده شامل: فرایند ترکیبی نیترات زائی و نیترات زدائی همزمان، تثبیت

2-1- اهداف

اهداف اصلی از انجام این پژوهش شامل:

– توضیح کامل فرایند آناموکس و شناخت مکانیزم ها و عواملی که در فرایند اکسیداسیون بی هوازی آمونیاک موثر می باشد.

– ارایه مدلی برای پیش بینی تغییرات غلظت سوبسترا و بیومس در فرآیند آناموکس.

مدلسازی یک راکتور ناپیوسته متوالی و مطالعه تغییرات غلظت آمونیوم و نیتریت و باکتری آناموکس در طول انجام فرایند آناموکس می باشد.

3-1- ضرورت اجرای پروژه

امروزه روش های بیولوژیکی حذف مواد مغذی (ترکیبات فسفر و نیتروژن) از فاضلاب های خانگی و صنعتی در مقایسه با روش های فیزیکی و شیمیایی در اغلب موارد به عنوان روش برتر شناخته شده اند. هرچند در بسیاری از مواقع روش های بیولوژیکی تنها راه حل ممکن هستند، اما هزینه زیاد احداث تاسیسات مورد نیاز و بهره برداری از آنها در بسیاری از مواقع فشار زیادی را بر منابع مالی محدود جامعه وارد می سازد. از طرفی وضع قوانین و استانداردهای سختگیرانه تر جهت حفظ محیط زیست و جلوگیری از آلودگی آن موجب شده می باشد که در اغلب موارد احداث تاسیسات اضافی یا ارتقاء تاسیسات موجود برای حذف مواد مغذی تا حد استانداردهای تعیین شده اجتناب ناپذیر گردد.

روش های موجود حذف بیولوژیکی نیتروژن که مبتنی بر انجام جداگانه نیتریفیکاسیون و دنیتریفیکاسیون هستند علیرغم کارآیی مناسب اغلب هزینه های سرمایه گذاری و بهره برداری زیادی را در بردارند. در صورتی که بتوان با کنترل شرایط عملیاتی و اصلاح فرایند تصفیه، فرایندهای نیتریفیکاسیون و دنیتریفیکاسیون و حذف مواد آلی را همزمان و در یک راکتور انجام داد. هزینه های سرمایه گذاری و بهره برداری به گونه قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. از طرفی می توان با اصلاح فرایند و کنترل شرایط عملیاتی، بسیاری از واحدهای موجود را که تنها برای حذف مواد آلی طراحی شده اند متناسب با معیارها و نیازهای جدید و با کمترین هزینه برای حذف نیتروژن اصلاح نمود.

بر مبنای کشف باکتری آناموکس، فرایندهای بیولوژیکی جدیدی برای حذف نیتروژن از پسابها مورد توجه قرار گرفته می باشد. فرایندهای آناموکس، شارون، کانون و اولند مانند این روشها می باشد. مانند کاربردهای این فرایندها، می توان به تصفیه پساب هایی که میزان نیتروژن به کربن آنها بالا می باشد تصریح نمود. اجرای هریک از این روشها هزینه های مربوط به هوادهی، افزودن منبع کربن اضافی را به مقدار قابل توجهی نسبت به روش های بیولوژیکی پیشین کاهش می دهد.

تعداد صفحه : 114

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

قیمت : شش هزار تومان

 

***

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید