با عنوان : روش های جدید آبگریز کردن کالاهای نساجی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي نساجي – شيمي نساجي و علوم الياف
عنوان :
روشهاي نوين آبگريز كردن كالاهاي نساجي (سوپرهيدروفوب)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

چکیده

خواص مرطوب شوندگی سطوح سوپر آبگریز توجه بسیار وسیعی را جهت انجام تحقیقات به خود معطوف ساخته می باشد. یک قطره آب بر روی چنین سطوحی به شکل یک ذره مروارید مانند کاملا کروی در می آید. مواد سوپرآبگریز به صورت قابل توجهی قابلیت بهره گیری گسترده در مواد مختلف را دارا هستند. از این مواد می توان در سطوح خود پاک کننده و پارچه های کاملا ناتراواتا تجهیزات جابجا کننده انرژی با هزینه کم بهره گیری نمود. به هرحال اصلاح رفتار دینامیکی قطره مایع و مخصوصا خصوصیات مرطوب شوندگی سطوح جزء مسائل بحث برانگیز کنونی می باشد.

در ابتدای این مجموعه به معرفی سطوح سوپرآبگریز پرداخته شده و تکنیک های ساخت این سطوح به صورت اجمالی مطالعه شده، پس از آن تعدادی از تکنیک ها تغییر سوپرآبگریزی مورد بحث قرار گرفته می باشد، در فصل سوم روش های ساخت سطوح سوپرآبگریز به صورت مفصل ارائه شده و در نهایت به مطالعه اثر لوتوس با ویژگی آبگریزی عالی پرداخته شده می باشد.

فصل اول

معرفی سطوح سوپرآبگریز

1-1- مقدمه

سطوح غیر مرطوب شونده با زاویه تماس آب (WCA) بالا و قابلیت لغزاندن قطره به صورت آسان که سوپر آبگریز یا اولترا آبگریز خوانده می شوند، توجه فوق العاده ای را در سال های اخیر به خود جلب کرده اند. نشر جدیدی در این سال ها چاپ شده که راه های تازه ای برای تهیه این سطوح را به اثبات رسانده اند و از کاربرد این سطوح در driven work (به مقصود ساخت سطوح خود پاک کننده نیرومند) تا مطالعات مدلسازی دقیق سطوح الگو را در برمی گیرد و به دنبال فهم ارتباط بین مورفولوژی سطح و مرطوب شوندگی و غلتش قطره می باشد. سطوح بسیاری در طبیعت دارای خاصیت آبگریزی و خود پاک کنندگی هستند. بعضی از این نمونه ها عبارتند از:

بال های پروانه و برگ گیاهانی زیرا Cabbage و Indian cress، بعضی گیاهان هرز مانند (Vlex eurqeaus) grose که در نیوزلند رشد می کند و بسیاری از علف های هرز متداول که دارای برگ هایی با سطوح واکسی هستند و مرطوب شوندگی آنها به وسیله علف کش ها با پایه آبی دچار معضلات عدیده می باشد. سوپر مرطوب کننده قوی سیل اکسان به خاطر داشتن قابلیت چشمگیر در مرطوب سازی این سطوح سخت مرطوب شونده و همچنین افزایش تاثیر علف کش، توسعه یافته اند.

بهترین نمونه شناخته شده در مورد سطوح خود پاک کننده آبگریز برگ های گیاه لوتوس (Nelumbo nucifera) می باشد. میکروسکوپ الکترونی، برجستگی هایی حدود nm40-20  را روی برگهای لوتوس نشان می دهد که هریک جداگانه با سطحی با زبری کمتر، از کریستالوئیدهای epicuticular پوشش داده شده می باشد. تعداد زیادی از مطالعات این موضوع تاکید کرده می باشد که ترکیب زبری های میکرومتری و نانومتری در یک ماده با انرژی سطح پایین، منجر به ایجاد زاویه تماس ظاهری آب بیشتر از 150 درجه سانتیگراد، زاویه غلتش (Sliding angle) کم و اثرات خود پاک کنندگی می گردد. سطوح با این خاصیت ها سوپر آبگریز خوانده می شوند.

با این حال بعضی نمونه های طبیعی (بال های بعضی حشرات) زبری با دو مقیاس را نشان نمی دهد و مطالعات زیادی که در آنها سطوح نانو ساختاری تهیه شده، زوایای غلتش کوچکی را یافته اند که پرسش لزوم وجود مقیاس طولی دو گانه را به ذهن می آورد.

از زمانی که گروهی در Kao برای اولین بار سطوح سوپر آبگریز مصنوعی را در میانه دهه 1990 ساختند، تعداد زیادی از راه های ماهرانه جهت تولید سطوح زبر با خاصیت سوپر آبگریزی، گزارش شده می باشد. علاوه بر دفع آب، خواص دیگری مانند شفافیت و رنگ، غیر ایزوتروپیک بودن، بازگشت پذیری و قابلیت تنفس در مقوله سطوح سوپر آبگریز وارد شده می باشد. هدف این بحث، آشنا کردن خوانندگان با وضعیت مطالعات در مورد سطوح سوپرآبگریز می باشد که اکثرا روی نشر صورت گرفته در چند سال گذشته تمرکز دارد. مقاله های مفیدی اخیرا توسط Nakajima و همکارانش و همچنین Sun و همکارانش چاپ شده می باشد. Quere بر روی شیمی سطوح نچسب ذکر گردیده در مقالات ابتدایی Cassie و Baxter، تا مقالات کنونی بحث کرده می باشد.

قبل از اینکه وارد جزئیات شویم، بهتر می باشد یادآور شویم که گیاه لوتوس زاویه تماس آب ظاهری را بیشتر از 160 درجه سانتیگراد و زاویه غلتش را با بهره گیری از کریستال های واکسی پارافینی که بیشتر شامل – CH2 –  هستند برابر صفر نشان می دهد. طبیعت نیازی به انرژی پایین تر از گروه های – CH3 –  یا فلئور و کربن ها جهت رسیدن به این اثرات ندارد. این موضوع آشکارا ثابت می کند که انرژی سطح بسیار پایین برای رسیدن به غیر مرطوب شوندگی ضروری نیست.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

قابلیت کنترل مورفولوژی سطح و ایجاد مقیاس های میکرونی و نانویی کلید اصلی می باشد. این تفکیک مرطوب شوندگی از انرژی سطحی، امکانات بسیاری را در مورد سطوح مهندسی پیش روی ما قرار می دهد.

تعداد صفحه : 114

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید