منبع تحقیق : پایان نامه در رابطه با : بار و آیین های درباری در ایران اسلامی با تکیه بر دوره صفویه

دانلود پایان نامه

تکه ای از متن پایان نامه :

 

عباس را شامل می گردد پس منبعی مناسب برای مطالعه سیر تحولات درباری صفویه در این مقطع زمانی به شمار می رود.

5_تاج: این اثر تألیف ابو عثمان عمربن بحر جاحظ می باشد. در واقع این اثر قسمتی مهمی از قوانین و نظاماتی که در عصر خلفای عباسی شایع  و معمول بوده می باشد را به خود اختصاص داده می باشد. جاحظ با تألیف این کتاب آیینه ای ساخته می باشد که دربار خلفا و بار عام ایشان سراسر در آن منعکس کرده می باشد. پذیرایی ها، میهمانی ها، حضور یافتن مشایخ و بزرگان و آداب و رسومی را که خلفا در اثر پیدایش اسلام از آداب ایرانیان  و روش سیاسی ایشان اقتباس کرده بودند و هر گونه نظم و آیینی که سیاه جامگان بنی عباس به هنگام خلافت و جلوس بر سریر سلطنت از آداب و سنن پارسی اتخاذ نمودند؛ را کمابیش در اثر خود اظهار داشته می باشد؛ که برای مطالعه فصل دوم رساله از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

6_رسوم دارالخلافه: اثری از ابوالحسن هلال بن محسن صابی ؛ در واقع گزارشی می باشد از چگونگی دستگاه خلافت عباسی در بغداد که برای شناخت اوضاع اجتماعی و تاریخ در آن عصر  سرشار از نکات مهم می باشد. این تألیف گزارش بسیاری از رسم ها و آیین های ایرانی می باشد که به عنوان رسوم دستگاه خلافت عباسی در بغداد اجرا می گردید. مولف این اثر در سال 359ه.ق در بغدا چشم به جهان گشود و در همان شهر هم نشأت پیدا نمود و در 448ه.ق در سن هشتاد و نه سالگی در گذشت. او در بغداد متصدی دیوان انشاء بود و در این دیوان خدمت می نمود. در این مدت در کار خود سرآمد شدو هنگامی که در دارالخلافه عباسی بود توانست از تمام شئون و رسوم آنجا آگاهی حاصل کند و از رازهایی که در نهفت دیوارها و نهان گاه های آنجا بود آگاه گردد و از ساختمان ها و مجالس ، پذیرایی       ها، بار های خلفا و صاحبان قدرت و خانه ها و راه های و…. اطلاع حاصل کند پس با این تصریح اثر وی می توانست منبع مفیدی برای شناخت آیین درباری در دوره حکومت خلفا  خصوصا خلفای عباسی قرار بگیرد.

7_ تاریخ بیهقی: نوشته ابوالفضل محمد بن حسین بیهقی ، در سال 385 ه.ق در ده حارث آباد بیهق متولد گردید  اوایل عمر را در نیشابور به تحصیل علم اشتغال داشته سپس به سمت دبیری وارد دیوان رسالت  محمود غزنوی شده و شاگرد بونصر مشکان رئیس دیوان گردید. وی در دستگاه غزنویان نشأت گرفته بود و از نزدیک بسیاری از حوادث حاکم بر نظام حکومتی و دربار آنان را نظاره کرده بود. و در این بین از اظهار امور جزئی تنظیم شده می باشد.در فصل دوم اثر خود ؛ وی از تشکیلات دولت شاهنشاهی ساسانی یاد می کند و به اظهار این تشکیلات می پردازد. اما برای نگاه به مراسم و تشریفات درباری خصوصا تشریفات باردهی شاهانه در این دوره، فصل هشتم آن که در واقع درمورد خسرو

 

 
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با فرمت ورد ) :

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پایان نامه بار و آیین های درباری در ایران اسلامی با تکیه بر دوره صفویه

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

 ( فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه  با    فرمتPDF ) :

پایان نامه بار و آیین های درباری در ایران اسلامی با تکیه بر دوره صفویه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.