تکه ای از متن پایان نامه :

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اصول دادرسی مزبور از قبیل اصل تساوی افراد پیش روی قانون[1] و دادگاه‏ها، اصل علنی بودن رسیدگی و محاکمه، اصل قانونی بودن دادرسی، اصل دو درجه‏ای بودن رسیدگی و اصل برائت، در طول تاریخ تطور آیین دادرسی در جوامع بشری مضبوط و مورد پذیرش قرار گرفته می باشد. در نظام دادرسی اسلامی که نظامی  برای مثال خوانده ای که در هیچ یک از جلسات دادرسی حضور نداشته و به بیانی دیگر رای در مورد او غیابی صادر شده می باشد با در نظر داشتن اسنادی که قبلا ثبت شده و در مورد او موجود می باشد اقدام به واخواهی می نماید، تا از این طریق بتواند رای صادره علیه خود را از اعتبار بیاندازد ( کریمی، 1386).

این تحول در فرهنگ های حقوقی که در پی گسترش دانش نوشتن و خواندن در فرهنگ های مدنی رشد و نمو یافته می باشد به نوعی وثیقه ی اجرای عدالت و نظم در دادرسی می باشد.پرفسور رالف اشتورنر  که یکی از تدوین کنندگان اصول فراملی آیین دادرسی مدنی نیز می باشد در این باره می گوید:

«گرایش به پذیرش دادرسی نوشته آغاز در دوران امپراطوری روم اخیر ایجاد گردید؛ هنگامی که دادرسی ژوستینین در امپراطوری روم غربی حاکم بود، قاضی رسیدگی کننده به ماهیت می توانست پژوهش کردن درمورد ی جهات موضوعی و فراهم آوردن ادله را به یک ارزیاب واگذار نماید تا برمبنای آن، گزارشی مکتوب به قاضی ماهوی بدهد» (محسنی، 1385).

به گفته ی وی «دادرسی نوشته گسترده، درستی و تنسیق دقیق فرایند اجرای حقوق را تضمین می کرده می باشد» با وجود این، کتبی بودن دادرسی مانع حضور طرفین دعوا و اظهار موضوعات و ادله و بهره گیری از ابتدایی ترین حق بشر یعنی سخن گفتن نیست.از این رو، طرفین حق دارند یا شخصا در محکمه حاضر شوند و یا برای اظهار استدلال ها و گفته های خود از وکیل بهره گیری کنند و یا اینکه مختار هستند لوایحی ارسال دارند و حق حضور خود را اسقاط نماید.

[1] . رعایت نشدن اصل برابری افراد در برابر قانون علاوه بر اینکه موجب یاس و سرخوردگی شهروندان می گردد می‌تواند پیامدی همچون تجری متخلفان را درپی داشته باشد.یکی از اصول مهم منعکس در فصل سوم قانون اساسی که ناظر به حقوق ملت می باشد اصل بیستم آن می باشد مبنی بر اینکه همه افراد ملت اعم از زن و مرد یکسان در طرفداری قانون قرار دارند و از همه حقوق انسانی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی با رعایت موازین اسلام برخوردارند.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

اصل تغییرناپذیری دعوا در حقوق ایران

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

اصل تغییرناپذیری دعوا در حقوق ایران

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه