تکه ای از متن پایان نامه :

در نتیجه اقوال لغویان و روایات در معنای لغوی یکسانند اما مصادیقِ تا حدودی متفاوت ذکر کرده‌اند که با معنای لغوی سازگار می باشد.

 

3-8. راجفه

(يَوْمَ تَرْجُفُ الرَّاجِفَةُ (6))

“آن روز كه زلزله‏هاى وحشتناك همه چيز را به لرزه درمى‏آورد”

 

  • قال اللَّيث: رَجَفَ‏ الشي‏ءُ يَرْجُفُ‏ رَجْفاً وَ رَجَفَاناً، كَرَجَفَانِ‏ البَعير تحت الرَّحْل، و كما ترجُفُ‏ الشَّجرة إذا رَجَّفَتْهَا الريح، و كما يَرْجُف‏ السِّنُّ إذا نَفَضَ أَصْلُهَا…وَ رَجَفَت‏ الأرْضُ إذا تَزَلْزَلَت، …و قال اللّه: يَوْمَ‏ تَرْجُفُ‏ الرَّاجِفَةُ (6) تَتْبَعُهَا الرَّادِفَةُ (7) [النازعات: 6، 7]. قال الفرّاء: هِيَ النَّفْخَةُ الأولى، تَتْبَعُهَا الرَّادِفَةُ، و هي النَّفْخة الثانية.و قال أبو إسحاق: الرَّاجِفَةُ الأرْض‏ تَرْجُفُ‏ تَتَحَرك حركةً شديدة.و قال مجاهد: الرَّاجِفَةُ: الزَّلْزَلة.و قال اللَّيث: الرَّجْفَةُ في القرآن: كلُّ عَذَابٍ أَخَذَ قوماً فهو رَجْفَةٌ وَ صَيْحَةٌ.و صَاعِقَة…و قال غيره: الرَّجْفَةُ الزَّلزَلَة معها الخَسْف.[1]

لیث گفته می باشد: رَجَفَ‏ الشي‏ءُ يَرْجُفُ‏ رَجْفاً وَ رَجَفَاناً، مانند لرزش شتر زیر جهاز، وهمان‌گونه که درخت بلرزد اگر باد آن را بلرزاند، و همانگونه که دندان بلرزد اگر ریشه‌اش تکان بخورد، …و رَجَفَت‏ الأرْضُ اگر زمین بلرزد… و خداوند فرموده می باشد: يَوْمَ‏ تَرْجُفُ‏ الرَّاجِفَةُ (6) تَتْبَعُهَا الرَّادِفَةُ (7) [النازعات: 6، 7]. فراء گفته می باشد: آن نفخه‌ی اول می باشد، و تَتْبَعُهَا الرَّادِفَةُ نفخه‌ی دوم می باشد. و ابو اسحاق گفته می باشد: الرَّاجِفَةُ زمینی که ترجف یعنی به شدت حرکت می کند. و مجاهد گفته می باشد: راجفه زلزله می باشد. و لیث گفته می باشد: رجفه در قرآن هر عذابی که قومی را بگیرد رجفه، صیحه و صاعقه می باشد… و غیر از او گفته می باشد: رجفه زلزله‌ای می باشد همراه با نشست.

  • الراء و الجيم و الفاء أصلٌ يدلُّ على اضطرابٍ.[2]
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

رجف اصلی می باشد که براضطراب (جنبش و آشفتگی) دلالت می کند.

  • «أيّها الناس اذكروا اللّه، جاءت‏ الرَّاجِفَةُ تَتْبَعُهَا الرَّادِفَةُ»الرَّاجِفَةُ: النفخة الأولى التى يموت لها الخلائق، و الرادفة: النفخة الثانية التى يحيون لها يوم القيامة. و أصل‏ الرَّجْفِ‏:الحركة و الاضطراب.[3]

«أيّها الناس اذكروا اللّه، جاءت‏ الرَّاجِفَةُ تَتْبَعُهَا الرَّادِفَةُ» الرَّاجِفَةُ: نفخه‌ی اولی که با آن آفریدگان می‌میرند، و رادفه: نفخه‌ی دوم که با آن روز قیامت زنده می شوند. و اصل رجف حرکت و اضطراب می باشد.

[1] ابی منصور محمد بن احمد ازهری، ج‏11، ص31.

[2] احمد بن فارس، ج‏2، ص491.

[3] مبارك بن محمد ابن اثیر، ج‏2، ص 203.

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 ارزیابی تطبیقی روایات معصومین: با اقوال لغویان در مفردات سوره‌های مبارکه نبأ، نازعات و عبس

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

ارزیابی تطبیقی روایات معصومین: با اقوال لغویان در مفردات سوره‌های مبارکه نبأ، نازعات و عبس

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه