تکه ای از متن پایان نامه :

تعقیب کاروان تجاری مشرکان مخالف بودند و به اعزام نیرو و خروج از مدینه اعتراض داشتند. با اینکه پیامبر آنها را برای خروج فراخواند، از اهالی مدینه کمتر از سیصد نفر و از مهاجرین نیز کمتر از صد نفر با پیامبر همرا شدند.

سپاهیان اسلام، هنگامی که به منطقه عملیاتی رسیدند، متوجه حضور مشرکین شدند و شماری را اضطراب فرا گرفت؛ شمار اندک نیروهای پیامبر نسبت به مشرکان و برتری تسحیلاتی نیروی دشمن تاثیر منفی بر روحیه سپاه پیامبر می گذاشت و فکر عقب نشینی را قوت می بخشید. در این بین سخنان پیامبر در حفظ و ارتقای روحیه مسلمانان بسیار موثر بود. نوید الهی و نظاره بعضی رویدادها وضعیت روحیه و در نتیجه مقاومت را به سوی سپاه پیامبر (ص) رقم زد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

خدای متعال به پیامبرش فرمود: اگر مسلمانان مقاومت کنند ملائک را به تعداد هزار نفر اعزام می کنم که صف در صف یاری شان دهند. اما گویا نوید هزار ملک تاثیر لازم را نداشت ونیاز به اعلان عددی بیشتر بود. پس خدای متعال فرمد: سه هزار ملک خواهند آمد و آنها نیز پی دی پی شما را یاری خواهند رساند.

نوید یاری رساندن فرشتگان در باقی ماندن مسلمانان در منطقه نبرد و استقامت، مفید افتاد. چگونگی آغاز جنگ توسط مشرکان و رویارویی با آنها نیز در مقابله با عملیات روانی دشمن و بازسازی روحیه مسلمانان بسیار موثر بود. در آغاز 3 نفر از بزرگان قریش به میدان آمدند و پیامبر علی (ع)، حمزه و عبیده بن حارث را به میدان اعزام نمود. با کشته شدن سه قهرمان دشمن، پیامبر دستور تهاجم همگانی را صادر نمود. بدین ترتیب نبرد بدر به سرعت به نفع مسلمانان تغییر وضعیت داد.

تردیدی نیست که اطلاع رسانی درمورد وجود و حضور ملائک تاثی روانی داشت و موجب باقی ماندن خودی ها در منطقه نبرد گردید. در حالی که حضور ملائک تاثیر ظاهری در عملیات نداشت. درک و فهم مومنان از حقایق توحید و معارف، تاثیر فراوانی در مقابله با عملیات روانی دشمن دارد.و آن را موثر می سازد. اگر معرفت مومنان همانند جنگ بدر به یققین واصل گردد دیگر زمینه ای برای تاثیر عملیات روانی دشمن باقی نمی ماند.

  1. جنگ احد

غزوه احد یکی از جنگ های مهم صدر اسلام می باشد که در دامنه کوه اُحُد اتّفاق افتاد. در سوره آل عمران به اتفاقات این جنگ تصریح شده می باشد (واقدى، ۱۳۶۹:۲۳۰). خداوند متعال در آیه ۱۲۰ به مؤمنان مى‏گوید: «اگر خیرى به شما رسد، اندوهگین شوند و اگر به مصیبتى گرفتار آیید شادمان شوند. اگر شکیبایى ورزید و پرهیزکارى کنید زیانى از مکرشان، به شما نرسد».

محافظت از این دره بگمارد، لکن این عده با طمع جمع غنائم صحنه ی جنگ را به اتمام نرساندند. رسول خدا (ص) عبد اللّه بن جبیر را بر تیراندازان امیر قرار داد. (ابن هشام، ۱۳۷۵،‏۲: ۹۲) پیغمبر (ص) به این جماعت فرمود: از خداوند بترسید و پیش روی شدائد و سختى صابر باشید اگر دیدید پرندگان مى‏خواهند

دانلود  رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت ورد):

اصول و مبانی جنگ نرم در اسلام

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

(فقط حاوی صفحات فرد و حداکثر فقط 50 صفحه با فرمت pdf):

اصول و مبانی جنگ نرم در اسلام

از لینک پایین صفحه ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه