با عنوان :  مطالعه ارتباط بین خطای پیش بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی سهام شرکت های جدیدالورود در بورس

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد اراک

دانشکده مدیریت، گروه حسابداری

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

گرايش: حسابداری

عنوان:

مطالعه ارتباط بین خطای پیش بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی سهام شرکت های جدیدالورود در بورس اوراق بهادار تهران

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

چكيده:

پیش بینی سود هر سهم در سرمایه گذاری ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد ، زیرا تغییرات قیمت سهام و واکنش مستقیم بازار سرمایه را در پی دارد. از طرفی در محیط تجاری کنونی به دلیل تغییرات سریع فناوری و شرایط مالی ، مدیران از دورنمای تجاری شرکت ارزیابی درستی ندارند و از این رو بروز خطاها در برآوردهای حسابداری ،اجتناب ناپذیر می باشد.

این مسئله در مورد شرکتهای جدیدالورود به بورس ،به دلیل عدم سابقه معاملاتی و در نتیجه اطلاعات تاریخی اندک ، از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد و عدم تقارن اطلاعاتی نیز میان مدیران و سرمایه گذاران بالقوه ، در این شرکت ها بالااست . سرمایه گذاران برای تصمیم گیری در مورد خرید ، فروش یا نگهداری سهام ، به اطلاعاتی نظیر پیش بینی سود هر سهم که از سوی شرکت ها ارائه می گردد اتکا می کنند . پس دقت این پیش بینی که مبنای تصمیم گیری آن ها می باشد مهم می باشد.

در این پژوهش ارتباط بین خطای پیش بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی شرکتهای تازه پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در دو مقطع زمانی سال ورود به بورس و یکسال پس از ورود و حضور در بورس ، بر اساس داده های 84 شرکت طی دوره زمانی 1382تا1387 مطالعه شده می باشد. نتایج حاصل از پژوهش با بهره گیری از تحلیل رگرسیون خطی چند متغیره نشان می دهد ، بین خطای پیش بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی سهام شرکتهای جدیدالورود ،درهر دو مقطع زمانی مورد مطالعه ، ارتباط مثبت معناداری هست و نوع صنعت نیز بر این ارتباط تأثیر گذار می باشد .

مقدمه:

امروزه به دلیل گسترش فعالیت های اقتصادی ، توسعه بازارهای مالی و رونق سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه به خصوص بورس اوراق بهادار توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ، مهم ترین ابزار جهت اتخاذ تصمیمات درست و کسب منفعت مورد انتظار و بهره گیری بهینه و مطلوب از امکانات مالی ، دسترسی به اطلاعات درست و به موقع و تحلیل دقیق و واقع بینانه آن می باشد.

مانند اطلاعاتی که بهره گیری کنندگان ازااطلاعات مالی شرکتها در تصمیم گیری های خود مورد توجه قرار می دهند اطلاعات مرتبط با بازده سهام شرکت ها می باشد . در این بین هرگونه اطلاعاتی که به نحوی مرتبط با شرکت بوده و با عملکرد و وضعیت مالی شرکت ارتباط داشته باشد بر بازده سهام تاثیر گذار خواهد بود .

سود پیش بینی شده هر سهم برای سال مالی آینده ، مانند اطلاعاتی می باشد که از سوی شرکت ها اعلام می گردد . این اطلاعات بر قیمت سهام و به تبع آن بر بازده سهام اثر گذار می باشد و چنانچه دارای محتوای اطلاعاتی باشد می تواند بر رفتار بهره گیری کنندگان به خصوص سهام داران بالفعل و بالقوه تاثیر گذاشته و باعث افزایش یا کاهش قیمت سهام گردد و بازده های غیر عادی (بازده ای کمتر یا بیشتر از بازده بازار) ایجاد کند .

1-1 مقدمه

يكي از اهداف اطلاعات حسابداري كمك به بهره گیری كنندگان در پيش­بيني جريان­هاي نقد ورودي آتي به واحد تجاري و به تبع آن پيش­بيني بازده سرمايه­گذاري می باشد. بخشي از متغيرهاي تأثيرگذار بر بازده سهام شركت­ها در بازار سهام ناشي از اطلاعات مالي می باشد كه از طريق سيستم حسابداري تهيه مي­گردد. ميزان تأثير اين اطلاعات بسيار پيچيده و تا حدي ناشناخته می باشد. اگر اطلاعات حسابداري براي تعيين بازده سودمند باشد در آن صورت تغييرات در داده­هاي حسابداري بايد سبب تغيير در بازده سهام شركت­ها گردد.

بورس اوراق بهادار به عنوان نماد بازار سرمايه ايران، تأثيرپذيري زيادي از تغيير چرخه­هاي اقتصادي دارد. مديران سرمايه­گذاري و ساير اشخاص حقيقي و حقوقي كه در اين بازار به معاملات سهام و ساير دارايي­هاي مالي مي­پردازند، براي حفظ و افزايش ارزش سبد سرمايه­گذاري خود نياز به بررسي عوامل مختلف مؤثر بر بازده سرمايه­گذاري­هاي خود دارند.

پيش­بيني­هاي سود هر سهم در سرمايه­گذاري­ها از اهميّت ويژه­اي برخوردار می باشد، زيرا در
شيوه­هاي ارزيابي سهام عامل مهمي تلقي مي­گردد و در بيشتر موارد، جزء اساسي روش­هاي انتخاب سهام مي­باشد. اهميت اين پيش­بيني به ميزان انحرافي بستگي دارد كه با واقعيت دارد. هر چه ميزان اين انحراف كمتر باشد، پيش­بيني از دقت بيشتري برخوردار می باشد و اين مسئله براي بهره گیری كننده و تهيه كننده مهم تلقّي مي­گردد.

تصميم­گيرندگان براي اتخاذ تصميمات صحيح و دقيق، نيازمند اطلاعاتي مفيد و سودمند هستند. بالتبع بيشتر اطلاعات بايد از طريق گزارش­هاي مالي شركت در اختيار آن­ها قرار گيرد. اكثر
بهره گیری­كنندگان بر اقلامي تأكيد دارند كه تصور مي­كنند مربوط­ترين اطلاعات می باشد. اطلاعات مربوط به سود هر سهم، مقياسي می باشد كه از نظر بيشتر بهره گیری­كنندگان با اهميّت و مربوط محسوب مي­گردد. مشاهدات مستقيم و غيرمستقيم مؤيد اين می باشد كه سود هر سهم گزارش شده و سود هر سهم پيش­بيني شده بر قيمت بازار سهام عادي اثر مستقيم مي­گذارد و سرمايه­گذاران خواستار اين اطلاعات هستند.مديريت موظف می باشد علاوه بر سود هر سهم ارائه شده از طريق صورت­هاي مالي، برآورد آتي از دورنماي شركت در قالب سود هر سهم پيش­بيني شده را در اختيار بهره گیری­كنندگان بگذارد.

تصميم­گيري صحيح سبب مي­گردد سرمايه­گذار به انتظارات و توقعات خود از سرمايه برسد و شركت با ارائه اطلاعات درست مي­تواند اعتماد بهره گیری­كننده را جلب كند.

در تحقيق حاضر، ارتباط بين خطاي پيش­بيني سود هر سهم و بازده غير عادي سهام شركت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در دو مقطع زماني سال ورود به بورس و يك­سال پس از ورود به بورس مورد بررسي قرار مي­گيرد.

در اين فصل پس از بيان مسئله تحقيق به بيان اهميّت و ضرورت آن مي­پردازيم. همچنين اهداف تحقيق را بيان مي­كنيم. چارچوب نظري تحقيق كه بنيان اصلي طرح سؤال و موضوع تحقيق بوده می باشد در اين فصل آورده شده و در ادامه به فريضه­هاي تحقيق و مدل تحليلي نيز تصریح شده می باشد.

2 ـ 1 تاریخچه مطالعاتی

بيوركلارك ورايت در مورد ميزان واكنش بازار تحقيقي انجام دادند. آن­ها نمونه متشكل از 276 شركت را براي دوره 10 ساله از 1965 تا 1974 مورد مطالعه و تحقيق قرار دادند. در مورد هر شركت موجود در اين نمونه و براي هر سال كه اين نمونه مورد تحقيق قرار مي­گرفت، آن­ها تغييرات غير منتظره در سود خالص را محاسبه كردند، سپس با روش مبتني بر الگوي بازار در صدد بر آمدند بازده غير عادي سهام مربوط به تغيير غير منتظره در سود خالص را محاسبه نمايند. اين پژوهشگران با مقايسه كردن تغييرات غير منتظره سود با بازده غير عادي سهام به اين نتيجه رسيدند كه هر قدر شدت تغييرات در سود خالص غير منتظره بيشتر باشد بازار اوراق بهادار واكنش بيشتري نشان خواهد داد، اين نتيجه با كاربرد الگوي قيمت گذاري دارايي­هاي سرمايه­اي و با روش مبتني بر سودمندي اطلاعات از نظر تصميم­گيري سازگار می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

تحقيقات داخلي

محمد رضا ذاكري (1375) به بررسي تحليلي كوتاه مدت و بلند مدت سهام جديد الوررود در بورس اوراق بهادار تهران پرداخته می باشد. هدف وي از انجام اين تحقيق بررسي مقايسه بازده سهام جديد در مقايسه با بازده شاخص بورس اوراق بهادار در كوتاه مدت و بلند مدت مي­باشد. نتايج تحقيق حاكي از اين مي­باشد كه شركت­هاي جديد طي 4 ماه اول معامله به گونه متوسط 7/11% بازده اضافي (غير عادي) و در دوره بلند مدت 3 ساله 4/16% كسر بازده داشتند (ذاكري، 1375،ص 45).

حميد خالقي مقدم (1377)وی در رساله دکتری خود دقت پيش­بيني سود شركت­هاي جديد الورود به بورس اوراق بهادار تهران و عوامل موثر بر آن رابرای سالهای 1373تا 1375 مورد بررسي قرار داد.مانند عواملی که بر دقت پیش بینی سودشرکتها موثربوده ودرتحقیق اومورد مطالعه قرار گرفته،متغیرهایی زیرا: اندازه شرکت ،عمرشرکت ،قیمت سهام ودرجه اهرم مالی شرکت می باشد. وی به این نتیجه رسید که بین تغییرات قیمت سهام و دقت پیش بینی سود ارتباط معکوس و بین دقت پیش بینی سود و اندازه شرکت های جدید الورود به بورس اوراق بهادار تهران ارتباط مستقیم هست.

عبده تبريزي و دموري [2] (1382)در تحقيقي با عنوان شناسايي عوامل مؤثر بر بازده بلند مدت سهام جديداً پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، شركت­هايي را بررسي كردند كه براي نخستين بار در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شده بودند. در اين تحقيق شركت­هاي تازه وارد به بازار طي سال­هاي 1369 تا 1374 مورد بررسي قرار گرفته­اند و عوامل مؤثر بر بازده بلند مدت اين شركت­ها به گونه خاص مورد آزمون قرار گرفته می باشد. اين عوامل عبارت از حجم معاملات سالانه سهام، اندازه شركت و بازده كوتاه مدت حاصل از خريد و فروش سهام شركت­هاي مربوط می باشد. نتايج اين تحقيق نشان دهنده وجود بازده كوتاه مدت بيشتر سهام شركت­هاي جديدالورود به بازار نسبت به شاخص بازار بوده می باشد. بنابراين آنان عملكرد قيمت­گذاري سهام شركت­هاي جديدالورود به بورس را مشابه بازارهاي سرمايه در كشورهاي مختلف دانسته­اند (عبده تبريزي و دموري، 1382،ص 27).

بهرام فر (1383)وی در مقاله ای به بررسي تأثير متغيرهاي حسابداري بر بازده غير عادي آتي سهام شركت­هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران طي سال­هاي 74 ـ 82 پرداخت. نتايج حاصل از اين تحقيق نشان مي­دهد كه متغیرهای درجه اهرم مالي، اقلام تعهدي،ارزش بازار شرکت،نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام،هزینه استقراض،توزیع سود نقدی،با بازده غیر عادی سهام ارتباط معکوس دارند.درحالی که متغیرهای نرخ بازده سرمايه­گذاري، رشد دارايي ثابت، تغيير در وجوه نقد عملياتي، ، ارتباط مستقیمی با بازده غیر عادی دارند.

3 ـ 1 بيان مسئله

گزارش­هاي مالي از مهمترين فرآورده­هاي سيستم اطلاعاتي حسابداري می باشد كه براي گروه­هاي مختلفي از بهره گیری­كنندگان برون سازماني، اطلاعات مالي را در چارچوب مشخصي ارائه مي­كند كه اين اطلاعات در تعيين قيمت سهام بي­تأثير نيست. تغييرات قيمت سهام شركت­ها تحت تأثير عوامل مختلفي می باشد. يكي از عوامل موثر بر طریقه قيمت سهام يك شركت نشانه­ها و علائمي می باشد كه به صورت اطلاعات مختلف از داخل آن شركت انعكاس مي­يابد و در دسترس سرمايه­گذاران قرار مي­گيرد. مانند اطلاعات منتشره از سوي شركت­ها، صورت­هاي مالي اساسي و اعلان سود پيش­بيني شده هر سهم براي سال آينده می باشد. اين اطلاعات حسابداري تأثیر مهمي در تصميم­گيري سرمايه­گذاران در خصوص خريد، فروش و نگهداري سهام دارند.

تعداد صفحه :110

قیمت:147000

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***

دیدگاهتان را بنویسید