جدید: پایان نامه کارشناسی ارشد رشته شیمی: مدلسازی استخراج روغن از دانه آفتابگردان

دانلود پایان نامه

با عنوان : مدلسازی استخراج روغن از دانه آفتابگردان

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
جنوب واحد تهران
تكميلي دانشكده تحصيلات
“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي – طراحي فرآيندهاي صنايع نفت
عنوان:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 مدلسازي استخراج روغن از دانه آفتابگردان با بهره گیری از CO2 فوق بحراني

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

بهره گیری از سیال فوق بحرانی در فرآیندهای صنعتی در سالیان اخیر افزایش چشمگیری داشته می باشد و امروزه از دی اکسید کربن فوق بحرانی در فرآیندهای صنعتی بهره گیری فراوانی می گردد که مانند می توان به بهره گیری از این سیال در صنایع داروسازی و غذایی تصریح نمود. فرآیند استخراج فوق بحرانی روغن آفتابگردان یکی از فرآیندهای مهمی می باشد که امروزه مطرح می گردد. در این پژوهش مدلسازی ریاضی استخراج روغن آفتابگردان از هسته آن با بهره گیری از فرض هسته کوچک شونده (Shrinking core) انجام شده و تاثیر پارامترهای دما، فشار، فلو و سایز هسته بر بازده استخراج مورد مطالعه قرار گرفته. پس از مطالعه تاثیر، دما در بازه 313K تا 353K، فشار از 20MPa تا 60MPa، سایز هسته از 0/23mm تا 2/18mm و فلو از 6-1 cm3/min این نتیجه به دست آمده که شرایط بهینه فشار 40MPa یا بیشتر، دما 353K یا بیشتر، فلوی 4 cm3/min یا بیشتر و سایز هسته 0/23mm می باشد که بهتر می باشد فرآیند در این شرایط انجام گردد.

مقدمه
در ميان فرآيندهاي شناخته شده براي انجام عمليات جداسازي، فرايند تقطير و استخراج اهميت فراواني داشته و از معمولي ترين روش هايي مي باشد كه از دير زمان شناخته شده و به كار رفته اند. براي جدا كردن برخي از مواد از مخلوط ها نمي توان روش هاي معمول تقطير و ا ستخراج را اکثرا به لحاظ اقتصادي به كار گرفت؛ زيرا خواص فيزيكي و شيميايي مواد و نيز شرايط مورد نياز به گونه اي می باشد كه امكانات لازم جهت بهره گیری و كاربرد روش هاي معمول موجود را به گونه رضايت بخش و با كيفيت بالا فراهم نمي سازد . اهم اين موارد شامل بالا بودن نقطه جوش، نزديك بودن نقطه جوش موارد مورد نظر، حساسيت مواد به دماي بالا، تامين و بازيابي حلال مي باشد . در موارد ذكر شده و مشابه كه از ملاحظات اقتصادي و محدوديت هاي عملي و اجرائي نا شي شده می باشد، بايستي از روشي براي انجام اقدام جداسازي بهره گیری نمود و يا امكان بهره گيري آن را بررسي كرد كه آن روش حتي الامكان بتواند اكثر شرايط مورد نياز و بالاخص شرايط عمده و غالب را تامين نمايد. يكي از روش هايي كه امروزه جهت جداسازي مواد مفيد و ضروي از مخلوط ها و اجسام
مركب مورد توجه قرار گرفته و در حال حاضر به كار گرفته مي گردد استخراج با سيال فوق بحراني مي باشد.

فصل اول

کلیات

1-1- استخراج

براي اينكه جزئيات فرايند استخراج فوق بحراني بيان گردد آغاز بايد فرايند استخراج بطور جداگانه تعريف گردد.
تعريف استخراج : هر گاه دو ماده يا دو فاز (مي توانند از دو فاز مختلف يا يكسان باشند) در تماس مستقيم با هم قرار گيرند تا طي مدت زماني جزء مطلو ب آن از يك فاز يا ماده وارد فاز يا ماده ديگر شوند به آن استخراج گفته مي گردد.
اساس انتقال در اين پديده تماس مستقيم يا مستمر می باشد و در اثر اين تماس مستقيم و مستمر يك جزء مطلوب انتقال مي يابد.
استخراج انواع مختلف دارد مانند: استخراج مايع- مايع، جامد- مايع، گاز- مايع ، جامد-گاز و غيره.
يكي از مواد استخراج كه امروزه كاربرد فراواني در صنايع مختلف پيدا كرده می باشد استخراج فوق بحراني می باشد .

2-1- به كار بردن سيال فوق بحراني براي استخراج

استخراج با حلال يكي از قديمي ترين روشهاي جداسازي بوده و بدون شك تاريخ بهره گیری از آن به قبل از ميلاد برميگردد . علم استخراج با حلال در طي مدت زمان طولاني توسعه يافته می باشد و بيشترين پيشرفت در مورد حلالها و سيالهاي مورد بهره گیری در فرايندهاي استخراجي بوده می باشد . استخراج با فاز جامد و ، (soxhlet) سوكسله ،(sonication) روشهاي استخراجي نظير سونيكشن استخراج مايع كه مدتها پيش ابداع شده اند امروزه نيز به همان صورت قبلي جهت تهيه نمونه به كار ميروند . روشهاي استخراج با حلالهاي دورريز، با بازگيري ناقص نمونه ها، وقت گير بودن فرايند، مصرف زياد حلال و … همراه هستند . بدين ترتيب محققان به فكر ابداع روش جديد استخراجي افتادند كه علاوه بر اينكه معايب فوق را نداشته باشد بلكه داراي مزاياي چندي نيز باشد . يكي از اين می باشد كه مزيتهاي بسياري دارد كه مانند مي توان به SFE روشها استخراج با سيال فوق بحراني كاهش زمان استخراج و عدم آلودگي محيط زيست تصریح كرد.

تعداد صفحه : 133

قیمت : 14700 تومان

 

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی شیمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید