با عنوان :  بهبود رنگرزی الیاف اکریلیک با رنگزای بازیک کمک فراصوت

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد “M.Sc”

مهندسي نساجی-شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان :

بهبود رنگرزی الیاف اکریلیک با رنگزای بازیک کمک فراصوت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

چکیده:

در این پروژه هدف بدست آوردن نمودارهای مربوط به سرعت جذب و ایزوترم جذب دو رنگ بازیکBasic red 46وBasic blue41 برروی الیاف اکریلیک در حضور و عدم حضور امواج مافوق صوت می باشد .

پس برای بدست آوردن زمان تعادل به آزمایشات کنتیک جذب پرداخته گردید و تاثیر دماو امواج مافوق صوت بر ایزوترم جذب دو رنگ بازیکBasic red 46وBasic blue41 برروی الیاف اکریلیک مطالعه شده می باشد و اطلاعات بدست آمده از مدلهای ایزوترمی نشان می دهد که نزدیکترین مدل به این ایزوترمها با در نظر داشتن نمودارهای ذکر گردیده و مقادیر r , مدل لانگمیور تشخیص داده شده می باشد.

با در نظر داشتن مقایسه نمودارهای مربوط به کنتیک جذب و ایزوترم جذب در حضور وعدم حضور فراصوت به این نتیجه می رسیم که فراصوت سبب افزایش کنتیک جذب و ایزوترم جذب دو رنگ بازیکBasic red 46وBasic blue41 برروی الیاف اکریلیک می گردد.

افزایش دما نیز با در نظر داشتن مقایسه نمودارهای مربوط به کنتیک جذب و ایزوترم جذب سبب افزایش میزان جذب دو رنگ بازیکBasic red 46وBasic blue41 برروی الیاف اکریلیک می شودپس می توان فهمید فرایند رنگرزی رنگ بازیکBasic red 46وBasic blue41 برروی الیاف اکریلیک گرماگیر می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

مقدمه:

رنگرزی به عملیاتی گفته می گردد که در طی آن کالای نساجی در محلولی که شامل مواد رنگرزی و مواد ضروری دیگر می باشد رنگ گردد و رنگ نسبتا بادوامی بدست آورد.این به آن معنی می باشد که رنگ کالای رنگرزی شده نباید به آسانی در اثر شستشو و یا در معرض نور زایل گردد.

زمانیکه یک کالای رنگ نشده در یک حمام مناسب قرار می گیرد ، جذب رنگ در آغاز سریع خواهد بود، و سپس این سرعت جذب کاهش می یابد. هرچند در انتها دیگر مقدار رنگ در کالا افزایش نمی یابد اما این فرض اشتباه می باشد که سیستم را در این حالت یک سیستم استاتیک درنظر بگیریم و حرکت مولکول های رنگ بین کالا و حمام را تمام شده فرض نمائیم. در حقیقت مبادله رنگ بین حمام و کالا در این شرایط در حال انجام می باشد با این تفاوت که مقدار جذب و دفع در این شرایط با هم برابر می باشند. در این شرایط می باشد که سیستم به حالت تعادل رسیده می باشد.اطلاعات در فرایندهای رنگرزی تعادلی ، به صورت ایزوترم جذب اظهار می شوند. در واقع ایزوترم جذب توزیع رنگزا در بین دو فاز حمام و الیاف را مطالعه و نشان می دهند.

خصوصیات الیاف اکرلیک و اصول رنگرزی با رنگ بازیک و شیمی فیزیک جذب رنگ ومباحث فراصوت

فصل اول :خصوصیات رنگزای بازیک و الیاف اکرلیک و اصول رنگرزی با رنگ بازیک و شیمی فیزیک جذب رنگ ومباحث فراصوت :

1-1-مواد رنگرزی بازیک (Basic dyes):

یک ماده رنگرزی بازیک بر طبق تعریف انجمن رنگرزان و نقاشان (SDC) یک ماده رنگرزی کاتیونیک می باشد که به گونه ذاتی نسبت به انواع اسیدی الیاف آکریلیک پنبه دندانه داده شده با تانن (Tannin-mordanted) تمایل به جذب دارد . مواد رنگرزی بازیک در محلول آبی یونیزه شده و کاتیون رنگی میدهند. از قدیمی ترین مواد رنگرزی مصنوعی بازیک مأوین پرکین می باشد که در این گروه قرار دارد . از خواص برجسته آنها درخشندگی زیاد می باشد ، اما ثبات نوری ضعیفی دارند و به خاطر همین مسئله این دسته از مواد رنگرزی تا قبل از پیدایش الیاف آکریلیک کاربرد چندانی نداشته اند . اما ثبات نوری خوب و قابلیت جذب خوب آنها نسبت به الیاف آکریلیک که باعث رنگرزی های عمیق با ثبات شستشویی خوب گردید ، موجب گردید تا دوباره این دسته از مواد رنگرزی مورد توجه قرار گیرند .]1[

1-2-خواص فیزیکی و شیمیایی الیاف آکریلیک

الیاف آکریلیک الیافی هستند مقاوم در برابر محیط های اسیدی اما در برابر محیط های قلیایی مقاومت چندانی ندارند ، مخصوصاً دردرجه حرارت بالا . الیاف آکریلیک در برابر اکسیدکننده ها مقاوم هستند، به همین جهت برای بهتر سفید کردنشان میتوان از حمام کلریت سدیم بهره گیری نمود. الیاف آکریلیک مقاومتشان در برابر حرارت خوب می باشد مثلاً اگر به مدت دو روز در معرض دمای 150 درجه سانتی گراد قرار بگیرند مقاومت اولیه شان کاهش پیدا نمیکند. در دمای 200 درجه سانتی گراد رنگ آنها زرد شده و در دمای بیش از 200 درجه سانتی گراد قهوه ای رنگ می شوند. بهترین معرف یا حلال آنها D.M.F. (دی متیل فرم آمید) می باشد. الیاف آکریلیک با معرف هایی نظیر Shirlastin یا نئوکارمین W به صورت رنگ پریده و کدر درمی آیند]2[ .

الیاف آکریلیک منظم از پلیمری تشکیل شده اند که شامل 85% یا بیشتر مونومرآکریلونیتریل می باشند. بقیه آن را مونومرهایی که عموماً ، اسیدآکریلیک ، متیل متاآکریلات وینیل استات یا یک ترکیب وینیل تشکیل می دهد و این مونومرها جهت بهبود بخسیدن به خواص رنگ پذیری و خواص مکانیکی و ساختمان الیاف اضافه می شوند. این الیاف توسط هرل و گریر مورد بحث قرار گرفته می باشد. به علت اینکه در پلیمر شدن الیاف اکریلیک تجارتی از کاتالیزورهای اکسایشی کاهشی (پروسولفات پتاسیم و بی سولفیت سدیم) بهره گیری به اقدام می آید، برای نشستن مولکول های مواد رنگرزی دارای مکان های اسیدی هستند . این مکان ها در انتهای زنجیرها قرار دارند و مقدار آن ها عموماً 30 تا 35 هزارم وزن شیمیایی (اکی والان9 بر کیلوگرم می باشد و تأثیر انها قابلیت رنگ پذیری با مواد رنگرزی کاتیونی می باشد . این مکان ها احتمالاً گروه های سولفونیک اسید می باشد که فراوانی آنها به مقدار گوگرد موجود در لیف بستگی دارد . در بسیاری از الیاف اکریلیک تعداد ، این مکان ها چه از طریق مونومرهای به کار رفته و چه از طریق مواد اضافه شده به پلیمر افزایش می یابد]2[ .

همان گونه که مطلعیم در مورد کلیه رنگرزی ها در درجه اول حصول رنگرزی یکنواخت مهم می باشد در مورد رنگرزی الیاف آکریلیک چنین حالتی مستثنی نیست . جهت حصول رنگرزی یکنواخت مطالعه هایی انجام شده که نتایج زیر حاصل گردیده می باشد :

1- اجرای اقدام رنگرزی در شرایطی که انتشار ماده رنگرزی در محلول و افزایش دمای حمام رنگرزی در شرایطی کاملا منظم و حساب شده افزایش یابد ، این امر در مورد دستگاه های رنگرزی که کالا ثابت و محلول رنگرزی در گردش باشد صادق می باشد . ماننداجرای اقدام رنگرزی درماشین های اتوکلاو خواه طاقه رنگ کنی خواه بوبین رنگ کنی خواه کلاف رنگ کنی . در مورد دستگاه های رنگرزی که در آن محلول رنگرزی ثابت و کالا در حال گردش باشد . مانند ماشین رنگرزی وینچ یا ژیگر الزامی می باشد که علاوه بر کنترل دمای حمام کالای مورد رنگرزی نیز در شرایطی منظم و حساب شده چرخش کند .

بعضی از سازندگان مواد رنگرزی در سطح بین المللی جهت حصول رنگرزی یکنواخت در مورد الیاف آکریلیکی اجرای اقدام رنگرزی را در دمای ثابت پیشنهاد می نمایند بنابه مثال BASF ، آلمان روشی به نام دفی ترم Defetherm را پیشنهاد می کند .در این روش رنگرزی در دمای 1±96 درجه سانتیگراد پیشنهاد می گردد ، یعنی درجه ای بالاتر از دمای انتقال شیشه ای الیاف .

پس جهت حصول رنگرزی یکنواخت با حداکثر رمق کشی (90 الی 95 درصد) بهره گیری از یکنواخت کننده ها پیشنهاد می گرددیکنواخت کننده هارادررنگرزی آکریلیک (Levelling agent) نمی گویند بلکه به آنها کند کننده یا ریتاردر (Retarder) می گویند . از نظر ساختار شیمیایی ریتاردها به دو طبقه تقسیم می شوند که عبارتند از :

الف – ریتاردهای آنیونی

ب – ریتاردهای کاتیونی

در حال حاضر بهره گیری از ریتاردهای کاتیونی متداول تر می باشد . با در نظر داشتن ساختار شیمیایی ریتاردها ، مکانیزم آنها در حمام رنگرزی کاملاً متفاوت می باشد . ریتاردهای کاتیونی مانند مواد رنگرزی بازیک هستند منتهی گروه کرومموفور ندارند و در حمام رنگرزی مشابه آنها اقدام می کنند . یعنی جهت نشستن روی گروه های منفی لیف با ماده رنگرزی منفی رقابت می کنند.

تعداد صفحه :134

قیمت : شش هزار تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید