متن کامل: پایان نامه کارشناسی ارشد شیمی: نانوتکنولوژی و کاربرد آن در فرایندهای شیمی

دانلود پایان نامه

با عنوان : نانوتکنولوژی و کاربرد آن در فرایندهای شیمی و الکتروشیمی

در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی – طراحی فرایندهای صنعت نفت

عنوان:

نانوتکنولوژی و کاربرد آن در فرایندهای شیمی و الکتروشیمی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

نانوتکنولوژی عبارتی می باشد که برای مطالعه و بهره برداری از اجسام کوچک که ابعاد آنها فقط در حد چند ملکول و اتم می باشد به کار می رود. دلیل اینکه این موضوع، مهم و جذاب می باشد، آنست که وقتی مواد به سمت اندازه های خیلی کوچک پیش بروند، به طوری که طول آنها در حد چند دهگان یا صدگان از تعداد اتم ها گردد، دیگر آن رفتاری که ما برای اجسام بزرگتر انتظار داریم را از خود نشان نمی دهد و آن شروع به نشان دادن خواص جدید و منحصر به فردی از قبیل خواص نوری، مغناطیسی، الکتریکی، شیمیایی، بیوتکنولوژی و… می کند.

در قرن حاضر ما تغییرات عمده ای را در میدان علوم و تکنولوژی داشتیم. از زمانی که ترانزیستورها در نیم قرن پیش اختراع شده اند، الکترونیک به گونه گسترده در زندگی ما وارد شده می باشد و اکنون به عنوان یکی از صنایع کلیدی همچنان در حال رشد می باشد. یک تکنولوژی پایا به عنوان یک نیاز عمیق پدیدار گشته می باشد مانند مشاهدات دینامیکی و استاتیکی و دستکاری مواد و تشکیل مواد در سطح ملکولی و یا اتمی، یا مطالعه انفرادی اتم ها و ملکول ها. این تکنولوژی رادیکالی ممکن می باشد به صورت تکنولوژی اتمی نامیده گردد که در واژگان پذیرفته شده برابر با نانو تکنولوژی می باشد. نه تنها در الکترونیک بلکه همپنین در صنعت شیمیایی و بیوتکنولوژی، با ملاحظه توسعه کاتالیست های جدید، رمزگشایی و دستکاری ژن ها، تکنولوژی دستکاری اتم ها و ملکول ها به گونه گسترده ای مورد بهره گیری قرار می گیرند.

مقدمه

نانو تکنولوژی به صورت یک فرض علمی در سال 1959 به وسیله ریچارد فیمن که برنده جایزه نوبل گردید مطرح گردید.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

نانو، کلمه ای می باشد که ریشه یونانی دارد و برای اجسام بسیار ریز به کار می رود. یک نانومتر یک بیلیونیم از متر می باشد. برای تصور چنین اندازه ای می توان اینطور گفت که اگر ده اتم هیدروژن در یک خط قرار بگیرند حدود یک نانومتر قطر خواهند داشت. و یا به صورت دیگر: اگر جهان را در اندازه توپ تنیس در نظر بگیریم، یک توپ تنیس واقعی در اندازه یک نانومتر می باشد. ولاند پروفسور نانوتکنولوژی در لابراتور علوم نانومقیاسی در دانشگاه کمبرج در مورد نانو تکنولوژی چنین گفت:

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

نانوتکنولوژی موضوعی می باشد برای فهم اینکه وقتی ذرات در ابعاد نانومتر مورد مطالعه قرار می گیرند، چگونه خواص شان به گونه شگفت انگیزی تغییر می کند. در واقع نانو تکنولوژی مربوط می گردد به هر کاربردی از علم که با عناصری که اندازه شان بین 100 نانومتر و 0/1 نانومتر سروکار دارد که در واقع یک اندازه بحرانی برای اهداف نهایی کاربردی می باشد.

البته تعاریف دیگری را نیز می توان برای آن در نظر گرفت:

– نانو تکنولوژی یک انقلابی می باشد که این توانایی را برای تشخیص، دستکاری و تولید مواد بر مبنای مقیاس نانو ارائه می کند.

– نانو تکنولوژی یک علم تکاملی می باشد که از فرایندهای در حال پیشرفت کوچک سازی پدید شده می باشد.

– هنر دستکاری مواد روی مقیاس های بسیار کوچک برای ساختن کارهای میکروسکوپی.

– کارهای بسیار بزرگ با ابزار خیلی کوچک.

در سال 1981 با اختراع «میکروسکوپی تونل زنی» دانشمندان قادر به دیدن مقیاس های نانو از ذرات بودند اما از دهه 90 به بعد نانو تکنولوژی به گونه گسترده تحت بهره برداری های صنعتی قرار گرفت.

نانو تکنولوژی یکی از علومی می باشد که مرزهای کشف نشده بسیار زیادی دارد. به عنوان یک نتیجه، تعدادی از اصول جدید عملکردهای ذرات نانو، هنوز به گونه کامل فهمیده نشده می باشد یا نتوانسته شده که اندازه گیری شوند و یا جانشینی برای آنها پیدا نشده می باشد و قبل از اینکه نانو تکنولوژی بتواند به گونه کامل مورد بهره برداری قرار گیرد بایستی این موانع برطرف گردد. به هرحال پیشرفت های سریع خیلی زیادی در مورد این مقوله در دهه اخیر به دست آمده می باشد. اکنون با افزایش اساسی در سرمایه گذاری جهانی روی این موضوع، ما انتظار داریم که این سرعت پیشرفت به شتاب خود ادامه دهد.

پروژه تحت عنوان تکنولوژی اتم بدین طریق در محاسبات سال 1992 برای نظاره این نیازها و تحت سرپرستی کمیته MITI برنامه R&D ملی برای برنامه 10 ساله با بودجه 250 میلیون دلار در کشور ژاپن سازماندهی گردید.

آن چیز که که امروزه تحت عنوان نانوتکنولوژی مطرح می باشد، آشنا شدن و کنترل کردن بسیاری از پدیده ها در ابعاد اتمی و آنگسترو می باشد که مسیری مشکل با آینده ای روشن و نتایجی بس شگفت انگیز می باشد.

تعداد صفحه : 98

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی شیمی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید