با عنوان : بهبود کنترل وضعیت ماهواره در مدار هنگام عبور از سایه زمین

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
تكميلي دانشكده تحصيلات
“M.Sc” پايانامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي برق – كنترل
عنوان :
بهبود كنترل وضعيت ماهواره در مدار هنگام عبور از سايه زمين

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:
مستقيم در اين پروژه، كنترل فازي تطبيقي به روش با الگوريتم خود تنظيم براي سيستمهاي تك ورودي تك خروجي، ارائه شده می باشد. سيگنال كنترل بوسيله يك سيستم فازي با تعداد قانون ثابت و تابع عضويت قابل تنظيم توليد ميشود. براي تنظيم توابع عضويت، از سيگنال مرجع و خطاي حالت بهره گیری ميشود. براي اثبات پايداري حلقه بسته از متد لياپانوف بهره گیری شده و كنترلر طراحي شده بر روي دو سيستم، پاندول معكوس و سيستم مغناطيسي بكار گرفته شده می باشد.
نتيجه شبيه سازي، عملكرد مناسب سيستم را نشان مي دهد، از اين رو، از اين سيستم براي كنترل سيستم ماهواره در سه محور بهره گیری كردهايم. شبيه سازي نشان ميدهد كه سيستم در هر مدار كروي يا بيضوي با ارتفاع متفاوت عملكرد مناسبي دارد. همچنين با بهره گیری از اين كنترلر و محركهاي جديد ما توانستيم مشكل عبور از سايه كه سبب ناپايداري در روشهاي خورشيدي ميشود به خوبي برطرف شده و
سيستم چه بصورت مجزا و چه به صورت تركيبي با سيستم خورشيدي به خوبي اقدام ميكند.

مقدمه:
موفقيت موشك پايداري ماهواره براي ها، فضاپيماها مورد توجه زيادي قرار گرفته می باشد. گشتاورهاي محيطي ماهواره مانند ، گشتاور جاذبه، فشار امواج خورشيد، آيروديناميك، ميدان مغناطيسي و نيروي عكس العمل ملكولهاي آزاد سبب ناپايداري و اغتشاش در مسير حركت ماهواره ميشوند. بسياري از ماهواره هايي كه در زمينه بررسي وضعيت زمين مورد بهره گیری قرار گرفتهاند، در مدارات كروي قرار دارند. بدليل وجود تاثيرات اغتشاشي بيشتر در مدارات بيضوي، بدليل تغيير شعاع مدار، سرعت و درنتيجه ايجاد شتاب در ماهواره، كنترل ماهواره در مدارات بيضوي اهميت بيشتري نسبت به مدارات كروي دارد. اما به دليل اينكه سيستم هاي نظامي، تلويزيوني، مخابراتي و هماشناسي و… ملزم به قرارگيري در يك نقطه زمين و چرخش در مدار كروي ميباشند، بسياري از تحقيقات گرايش به سمت مدارات كروي دارد.

يكي از مقالاتي كه در سال 2008 چاپ گردیده می باشد، در زمينه كنترل ماهواره در مدارات كروي و بيضوي با بهره گیری از امواج خورشيدي ميباشد. براي طراحي كنترلر از روش كلاسيك PD كنترلر بهره گیری شده می باشد. اين كنترلر بر اساس مدل خطي سيستم طراحي شده، از اين رو، هنگاميكه انحراف اوليه ماهواره زياد ميشود سيستم دچار ناپايداري ميشود.

همچنین بهره گیری از امواج خورشید سبب می گردد تا عملکرد کنترلر وابسته به نور خورشید بوده و هنگامی که ماهواره از سایه زمین عبور می کند کنترلر عملا غیر بهره گیری می گردد. برای حل این مشکل، ما روش جدیدی را ارائه داده ایم که در آن معضلات اظهار شده مرتفع شده می باشد. سیستم پیشنهادی هم در مدارای کروی و هم در مدارات بیضوی پاسخ را داده می باشد.

بخش 1

کلیات

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

1-1) مروری بر روش های پیشین کنترل ماهواره

پس از پرتاب اولین ماهواره در سال 1957، کنترل حالت ماهواره دارای اهمیت بالایی می باشد. برای کنترل حالت ماهواره، روش های کنترلی زیادی ارائه شده و از محرک های مختلفی بهره گیری شده می باشد.

به گونه کلی، همه روش ها به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم می گردد:

روش فعال به روشی گفته شده که در آن، یک منبع خارجی به عنوان محرک برای تولید گشتاور مورد بهره گیری قرار گرفته که سبب افزایش وزن می گردد. اما مزیت این منابع خارجی این می باشد که می توان توسط آن، ماهواره را با دقت بالایی کنترل نمود.

پیش روی، در روش های غیرفعال از نیروهای خارجی برای کنترل بهره گیری می گردد، مانند: نور خورشید و میدان مغناطیسی زمین. بهره گیری از این نیروها سبب کاهش تجهیزات ساخت در طراحی محرک ها می گردد.

تعداد صفحه : 110

قیمت : شش هزار تومان

 

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید