پژوهش: دانلود تحقیق در مورد تولید شیر پاستوریزه – قسمت اول

دانلود پایان نامه

2. مقدمه:

شير به عنوان يك ماده غذايي ارزشمند نخستين و كاملترين غذاي نوزاد بشر و حيوان را تشكيل مي دهد و در تمام طول دوران رشد عنصري حياتي در جيره غذايي و الگوي تغذيه محسوب مي گردد .

مواد غذايي مختلفي كه مورد بهره گیری بشر قرار مي گيرند اکثراً به عنوان ماده غذايي آفريده نشده اند بلكه يك قسمت از يك موجود جاندار و يا زنده بوده يا مثل تخم مرغ و عسل جهت برآوردن احتياجات ديگري از قبيل ازدياد نسل و تغذيه زمستاني مي باشد . مواد غذائي نباتي هر كدام قسمتي از گياه و نبات مانند ميوه ، ريشه ، ساقه و برگ مي باشند در حالي كه شير را به عنوان هديه اي از مادر به فرزند خويش به عنوان اولين ماده غذايي نوزاد بايد شناخت كه تمام مواد غذائي مورد نياز بدن را داراست .

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

اختصار گزارش

شير با 3% كل پروتئين 75 % كلسيم و 20 % كالري و همچنين كمتر از 30 درصد چربي مورد نياز بدن را تامين مي كند و از لحاظ اقتصادي شير و فراورده هاي آن مانند ارزانترين منابع تامين پروتئين جامعه مي باشد شير پاستوريزه و هموژنيزه مورد تاكيد محافل بهداشتي و پزشكي مي باشد بهره گیری از شير و لبنيات پاستوريزه به لحاظ فعال بودن ميكرو ارگانيسم ها و باكتري هاي بيماري زا خطراتي را متوجه سلامت بشر مي كند بويژه آنكه برخي از بيماري ها بين بشر و دام مشترك بوده و به راحتي از طريق مصرف شير آلوده به بشر منتقل مي گردد به همين دليل بهره گیری از شير هموژنيزه و پاستوريزه شده را براي جامعه مفيد دانسته و به همين خاطر  تصميم به ساخت يك واحد صنعتي توليد شير پاستوريزه و هموژنيزه گرفته ايم .

شير را نمي توان به عنوان يك مخلوطي از پروتئين ، چربي ، كربوهيدرات ، مواد معدني و ويتامين ها معرفي كرد زیرا عملاً مخلوط كردن اين مواد هيچ موقع شير را ب.جود نمي آورد آزمايشات مختلف انجام يافته در زمينه كشف چگونگي مخلوط شدن مواد شير با هم هيچ موقع جوا ب كامل و گويايي نداده می باشد اما به صورت كلي شير از پروتئين ، چربي ، كربوهيدرات ، مواد معدني و ويتامين تشكيل شده می باشد كه ساختمان شير را از حالت خيلي ساده تا كمپلكس تشكيل مي دهد شير را نبايد به عنوان يك نوشيدني ساده تلقي كرد بلكه ماده خام و اصلي خيلي از فراورده اي ديگر مانند خامه ، پنير ، شير كندانسه و خشك و همچنين بستني مي بلشد براي اينكه بتوان به گونه صحيح تركيب شير را بررسي كرد بهتر می باشد آن را به دو قسمت آب و ماده خشك تقسيم كنيم . آب 4/87 درصد از شير را تشكيل مي دهد و ماده خشك بقيه آن را تشكيب مي دهد ماده خشك از لاكتوزها چربي مواد ازته و مواد مينرال تشكيل شده می باشد .

شير در جاهاي مختلفي كاربرد دارد مانند : صنايع غذايي و صنايع داروسازي .

در منايع غذايي شير عامل توليد انواع خوراكي ها مي باشد كه به اختصار توضبح داده شده می باشد اما در منابع دارو سازي براي ساخت آنتي بيوتيك ها و داروهاي بيولوژيكي و همچنين ساخت داروهاي مرحله اي از شير بهره گیری مي گردد به اين ترتيب كه شير را به مواد اوليه تجزيه كرده و بر روي حيوانت آزمايش مي كنند و نتايج آن را در ساخت داروهاي جديد اعمال مي كنند .

شير از لحاظ رقابت با مواد غذايي ديگر مانند سبزيجات ، ميوه جات و پروتئيه ها و گوشت يكي از بهترين مواد غذايي مي باشد و همچنين درصد زيادي از مردم به جاي بهره گیری از مواد فوق الذكر از شير بهره گیری مي كنند .

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

ظرفيت توليد اين كارخانه روزانه 30 تن شير مي باشد كه بسته به شيرهايي دارد كه به كارخانه داده مي گردد . براي اينكه درصد زيادي از جمعيت كشورمان را جوانان و نوجوانان تشكيل مي دهند مصرف روزانه شير و لبنيات باعث جلوگيري از ابتلاي آنها به بسياري بيماريها مي گردد خوشبختانه  اين فرهنگ در ميان مردم به صورت همه گير در آمده می باشد كه از شير و مشتقات آن به صورت روزانه بهره گیری مي گردد به اين دليل فروش روزانه شير روز به روز افزايش مي يابد .

شير پاستوريزه به روشهاي مختلفي توليد مي گردد كه بهترين روش آن توليد شير پاستوريزه از روش H.T.S.T مي باشد در اين روش كيفيت شير به نسبت روشهاي ديگر بهتر حفظ مي گردد و همچنين سرعت در اين روش بيشتر می باشد در اين شيوه از توليد شير ، شير به مدت 15 ثانيه به دماي 15 درجه سانتيگراد رسيده و سپس تا 4 درجه سانتيگراد سرعت مي گردد سپس به وسيله سپراتور چربي آن تنظيم شده و مقدار چربي اضافه آن به صورت خامه از شير جدا مي گردد شير صافي شده به بخش هموژنيزه رفته و چربي آن به صورت يكدست و مخروط كاملاً هم گن در مي آبد و سپس نمونه اي از آن شير به آزمايشگاه رفته تا از لحاظ كيفيت ، آلودگي و غيره مورد آزمايش قرار مي گيرد و پس از تاييد آزمايشگاه آماده بسته بندي و در انبارهاي ذخيره مي گردد .

براي ساخت كارخانه با توضيحات قبلي نياز به يك زمين 10000 متر مربع مي باشد كه قيمت آن 100000000 ريال مي باشد براي ساخت محوطه ها خيابان كشي ها ، پاركينگ و فشاي سبز و همچنين حصاركشي دور زمين 118950 هزار ريال سرمايه گذاري شده می باشد ، همچنين براي ساخت سالن هاي توليد و انبارها تعميرگاه ، تاسيسات ، آزمايشگاه . همچنين ساختمانهاي اداري و قسمت هاي نمازخانه و غذا خوري به صورت كلي 533600 هزار ريال هزينه و سرمايه گذاري كرده ايم .

ماشين آلات و تجهيزاتي كه در اين كارخانه مورد بهره گیری قرار مي گيرد 90 درصد از داخل كشور تامين شده اند كه قيمت كلي آن 600328 هزار ريال مي باشد تاسيساتي كه در اين كارخانه به كار رفته 428965 هزار ريال هزينه برده می باشد . مواد اوليه اي كه در اين كارخانه مورد بهره گیری قرار مي گيرد ساليانه 9100 تن شير خام مي باشد كه قيمت كلي آن 1501500 هزار ريال مي باشد . هزينه اي كه صرف آب ، برق ، سوخت مصرفي كارخانه مي گردد 117030 هزار ريال مي باشد .

نگهداري دستگاهها و تعمير آنها هزينه اي را در بر مي گيرد كه در كل به صورت ساليانه 8814914 هزار ريال برآورد مي گردد . اين كارخانه 50 نفر پرسنل دارد كه هر كدام به نسبت منسب خود حقوق و مزايايي دارند كه به صورت ساليانه و در كل هزينه پرداخت حقوق آنها 532968 هزار ريال مي باشد . هزينه مستهلك شدن دستگاهها و محوطه ها و همچنين ساختماني در طول سال 436043578 هزار ريال مي باشد توليد اين كارخانه با برآورد تمان هزينه ها به صورت كلي در يكسال 80750390274 هزار ريال هزينه مي برد .

قيمت تمام شده محصول ما در يك تن 8972265 هزار ريال مي باشد قيمت فروش محصولات كارخانه ها عموماً به نسبت قيمت كالاهاي مشابه در بازار در نظر گرفته مي گردد .

سرمايه ثابت اين كارخانه متشكل از 2 قسمت هزينه هاي ثابتي و هزينه هاي فبل از يهره برداري مي باشد كه به صورت كلي 162033778 هزار ريال مي باشد . سرمايه در گردش اين كارخانه نيز 57604 هزار ريال مي باشد . اين كارخانه در طول يكسال 15862660074 هزار ريال سود دارد . ارزش افزوده ناخالص اين كارخانه 488742088 هزار ريال مي باشد و ارزش افزوده خافص اين كارخانه 1070357418 هزار ريال مي باشد نسبت افزوده ناخالص به فروش 753211/0 مي باشد . و نسبت افزوده خالص به فروش 649552/1 مي باشد . نسبت ارزش افزوده خالص به سرمايه گذاري كل 660576/0 مي باشد . سرمايه گذاري ثابت سرانه اين شركت 324067556 هزار ريال مي باشد . نرخ بازدهي سرمايه 1586266006 هزار ريال مي باشد دوره برگشت سرمايه كل 182458/2 مي باشد .

بررسي اقتصادي طرح

شير 30 درصد كل پروتئين ـ 75درصد كلسيم ـ 20 درصد كالري و كمتر از 30 درصد چربي مورد نياز بدن بشر را تامين مي كند . بلحاظ اقتصادي نيز شير و فراورده هاي آن مانند ارزانترين منابع تامين پروتئين جامعه می باشد امروزه بهره گیری از شير پاستوريزه و هموژنيره مورد سفارش و تاكيد محافل بهداشتي در جهان قرار دارد و بسياري از اين مراكز مانند سازمان بهداشت جهاني اساساً بهره گیری از شير غير پاستوريزه و هموژنيره را در الگوي تغذيه مردم كشورها بويژه كودكان مردود نمي دانند و از دولت ها مي خواهند كه كنترل و نظارت دقيقتر . گسترده تري در اين زمينه به اقدام آورند .

بهره گیری از شير و لبنيات غير پاستوريزه به لحاظ فعال بودن ميكروارگانيسم ها و باكتري هاي بيماري زا خطراتي را متوجه سلامت بشر مي كنند بويژه آنكه برخي بيماري ها مشترك دام و بشر نيز به راحتي از طريق شير به مصرف كننده انتقال مي يابد .

تهيه و توليد اين ماده حياتي به روش صحيح و اصولي در يك قرن پيش در برخي از كشورهاي جهان شروع شده می باشد امروزه كارخانه هاي شير از نقطه نظر اقتصادي و تهيه مواد لبني بهداشتي از اهميت زيادي برخوردار شده اند .

و همچنين بهره گیری از شير سالم لاعث جلوگيري و كاهش زمينه به ابتلاء به بسياري از بيماري ها مي گردد به همين دلايل شركت توليد شير پاستوريزه براي اقتصاد جامعه مفيد مي باشد .

توضیح محصول

شير را نمي توان به عنوان مخلوطي از پروتئين ـ چربي ـ كربو هيدرات ـ مواد معدني و ويتامينها معرفي نمود . زیرا مخلوط كردن اين مواد هيچ موفع شير را به وجودنخواهد آورد و آزمايشات مختلف انجام يافته در اين مورد نيز تا به حال نتيجه نداده می باشد .

مواد متشكله شير از حالت ساده تا خيلي كمپلس كه تركيب و ساختمان قسمتي از آنها هنوز به گونه كامل مشخص و روشن نيست عبارتند از : پروتئين ـ چربي ـ كربو هيدرات ـ  مواد معدني و ويتامينها .

تحقيقات زيادي در اين مورد انجام شده  و حتي تحقيقات سالهاي اخير هم هنوز نتوانسته اند تركيبات شير را با تمام جزئيات آن روش نمايد .

شير مانند بسياري از مواد غذائي ديگر خواص خود را بمدت زيادي نمي تواند حفظ كند . شير بخودي خود حتي اگر در بهداشتي ترين شرايط نيز دوشيده گردد داراي ميكروب می باشد حتي اگر دام از سلامت كامل برخوردار باشد شير پس از خروج از پستان در مرحله دوشش و پس از آن در معرض آلوده شدن به انواع ميكروبها قرار گيرد .

شير به صورت دائمي تركيب و خواص خود را تغيير مي دهد و اين اقدام تحت تاثير ميكرو ـارگانيسم و اتريمهاي موجود در تركيب آن انجام مي گردد شير را نبايد تنها بعنوان يك نوشيدني تلقي كرد بلكه ماده خام و ماده اي اصلي خيلي از فراورده هاي شيري از قبيل كره ـ خامه ـ پنير ـ ماست شير كندانسه و خشك ـ بستني و غيره را تشكيل مي دهد و درجات خوب و مقاومت و ارزش مواد فوق بسته به ماده تشكيل دهنده اصلي آن يعني شير مي باشد . براي اينكه بتوان بطور صحيح تركيب شير را بررسي كرد بهتر می باشد آن را به دو قسمت آب و ماده خشك تقسيم كنيم . قسمت اعظم تركيب شير را ( 4/87%) آب تشكيل مي دهد و آن محيطي می باشد كه تمام مواد متشكله شير به صورت محلول و يا ديسپرسيون در آن قرار گرفته اند . فونگسيون آب در بدن خيلي مهم می باشد بطوريكه نوزاد احتياج آب بدن خود را از آب شير تامين مي كند بغير از آب مواد ديگر متشكله شير را تحت عنوان ماده خشك نام مي بريم كه ماده خشك از بخشهاي مختلفي مانند : لاكتوز ـ چربي ـ مواد ازته و مواد ميزان تشكيل شده كه حدود 6/12% از شير را در بر مي گيرد .

كاربرد محصول

كاربرد شير را براي بهتر توضيح دادن به دو قسمت بخشي غذايي و بخش دارو سازي تقسيم مي كنيم .

بخش غذايي : شير در توليد انواع لبنيات تأثیر اصلي را ايفا مي كند مواد غذايي مانند ماست ، كره ، پنير ، خامه ، شير خشك ، بستني ، بر اثر فعل و انفعالاتي كه با افزودن بعضي مواد به شير صورت مي گيرد ساخته مي شوند كه هر كدام بسته به نوع محصول به ميزان معيني مواد افزودني و شير و حرارت يا برودت نياز دارتد .

بخش داروسازي : از شير در صنايع دارو سازي براي ساخت آنتي بيوتيكها و داروهاي بيولوژيكي و همچنين داردهاي مرحله اي بهره گیری مي گردد به اين ترتيب كه شير را به مواد اوليه اش تجزيه مي كنند و سپس اين مواد را بر روي مدل هاي انساني و همچنين حيوانت آزمايشگاهي ، آزمايش كرده و از نتايج آن در ساخت داروهاي جديد بهره گیری مي كنند .

كالاهاي رقيب

از لحاظ اينكه بشر يك ماده غذايي غني و كاملترين نوشيدني مي باشد داراي رقباي زيادي در مواد غذايي مي باشد مانند : انواع سبزيجات و ميوه جات و پروتئين ها و گوشت كه هر كدام به نسبه سهمي از مواد خوراكي افراد را تامين مي كنند.

همچنين به دليل وجود دامداريهاي مستعد در سطح كشور و وجود و آب و هواهاي گوناگون باعث توليد شير در تمام طول سال مي باشد كه اين خود رقيبي براي كالاي ما مي باشد .

ظرفيت توليد

اين شركت توانايي توليد 30 تن شير را دارا مي باشد .

بررسي بازار

براي اينكه درصد زيادي از جمعيت كشورمان را جوانان تشكيل مي دهند مصرف روزانه شير و لبنيات باعث جلوگيري از ابتلا آنها به بسياري از بيماريها مي گردد خوشبختانه اين فرهنگ در ميان مردم به صورت همگير در آمده كه از شير و مشتقاتش روزانه بهره گیری مي گردد پس به اين دلايل فروش روزانه كارخانه روز به روز افزايش مي يابد .

بررسي هاي فني ( انتخاب تكنولوژي مناسب )

الف ـ تحويل شير و توزين

شيرهاي تحويل گرفته شده از دامداران در بخش تحويل شير كه متشكل از يك سيستم مي باشد از لحاظ مقدار وزن مخصوص اسيديته و چربي شير اندازه گيري شده و در تانك هاي حجيم ذخيره مي گردد و لازم به ذكر می باشد كه دماي شير در مخازن تا دماي 4 درجه c پايين آورده مي گردد .

ب ـ پاستوريزاسيون

پاستوريزاسيون عبارت می باشد از رساندن يك ماده غذايي به دمائي كه كليه ميكروبها پاتوژن يا بيماري زا و قسمت اعظم ميكروبهاي غير پاتوژن آن از بين برود . براي پاستوريزاسيون شير روشهاي مختلفي هست مانند : H.T.S.I-U.H.T- L.T.L.T اما روشي كه تقريباً اكثر كارخانجات با آن روش شير را پاستوريزه مي كنند H.T.S.T مي باشد در اين روش شير بمدت 15 ثانيه به دماي 75 درجه سانتيگراد رسيده و تا 4 درجه سانتيگراد سرد مي گردد .

ج ـ تنظبم چربي

در اين قسمت مقدار چربي شير بوسيله دستگاه سپراتور تنظبم مي گردد به اين صورت كه مقدار چربي شير را به حد استاندارد رسانده ( 5/2درصد ) و چربي اضافه را به صورت خامه در مخزن ذخيره مي كنند .

د ـ همورژنيزاسيون

شيرهاي تحويلي بعد از تنظيم چريزتوسط سپراتور و عبور از پاستوريزاتور با دماي 67 درجه سانتيگراد از دستگاهي بنام هموژنابزر عبور كرده و هموژرنيزه مي گردد .

هموژرنيزاسيون چربي شير عبارتند از : همگن و امولسيون شدن چربي در حجم كل شير بطوري كه گويچه هاي چربي كوچكتر شده و به سطح شير نمي آيند .

ز ـ آزمايشگاه

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

نمونه اي از شيرهاي آماده گردید . به آزمايشگاه رفته و از نقطه نظر هاي مختلفي مانند ميكروبي بودن و وزن مخصوص چربي و اسيديته مورد آزمايش قرار مي گيرند.

ذ ـ ذخيره سازي

شيرهاي سالم در تانگهاي حجيم در سردخانه ها به مدت 24 ساعت نگهداري مي شوند و پس از آزمايش مجدد و اطمينان از آلوده نبودن آنها مخازن ذخيره مي كنند .

3. معرفي طرح

1-3. نام و نشاني متقاضيان:

الف) حقيقي:

رديف نام و نام خانوادگي نوع پست/ سمت تحصيلات تجربه
1 محمد محمدی مدیریت لیسانس 10 سال
2        

ب) حقوقي:

نام شركت نوع شركت تعداد و نوع سهام شماره ثبت محل ثبت تاريخ ثبت
           
           

2-3. نام و مشخصات سهام داران عمده:

رديف نام و نام خانوادگي سمت درصد سهام تعداد سهام مبلغ سهام
  اعظم اسکینی معاون 30   15000000
           

3-3. مشخصات محل اجراي طرح:

    استان :لرستان

    شهرستان: خرم اباد

    ابعاد، مساحت، فاصله و…

4-3. عنوان محصول يا محصولات (كالا/ خدمات) و ظرفيت توليد:

رديف نام محصول ظرفيت توليد سالانه واحد قيمت فروش كنوني هر واحد در بازار
  شیر 2000    
         

5-3. ميزان سرمايه‌گذاري:

سرمايه گذاری كل آورده كارآفرين آورده سهامداران تسهيلات
100000000      

6-3. ميزان اشتغال‌زايي طرح(پيش‌بيني): 3 نفر

7-3. اعلام محرمانه بودن طرح (درصورت لزوم):

9. اختصار مديريتي:

مدیریت این مجموعه کاملا شخصی و سرمایه اولیه اورده شخصی بوده

 10. تجزیه و تحلیل صنعت:

        تجزیه و تحلیل محیطی

       تجزیه و تحلیل بازار

       تجزیه و تحلیل فنی

 معرفي محصولات(کالا یا خدمت):

تولید شیر پاستوریزه

  1. برنامه عملیاتی و تولید:
  2. برنامه بازاریابی:

       پژوهش و تحلیل بازار

      راهبردهای بازاریابی

  1. ساختار سازمانی:

الف) تيم مديريتي:

ب) چارت سازماني: 

  1. برنامه زمان بندی و عملیات
  2. ارزیابی و مدیریت خطرپذیری:
  3. برنامه مالی:
  4. برنامه طرح و توسعه:
  5. پیشنهادها:
  6. ارزیابی کسب و کار:
  7. ضمائم:  

بخش دوم: ارزيابيهاي مورد نياز جهت تدوين طرح كسب و كار

فصل اول: توجيه فني و مهندسي

1. بررسي رويه‌هاي توليد (وضع موجود):

2. انتخاب تكنولوژي توليد:

از دانش های روز دنیا بهره گیری می گردد در جهت پاستوریزه کردن شیر

3. دانش فني:

4. برنامه كنترل كيفيت:

5. برآورد فضاي مورد نياز:

6. تهيه‌ي طرح مقدماتي جانمايي:

7. برآورد نيروي انساني مورد نياز:

8. تدوين عمليات ساخت و توليد

الف) ميزان سرمايه‌گذاري ثابت

– زمين:

زمين :

كارخانه ما با توضيحات قبلي براي بنا شدن نياز به 10000 متر مربع زمين در شهرك صنعتي دارا مي باشد كه قيمت هر واحد آن برابر 10000 قرار شده می باشد كه هزينه كلي آن برابر 100000000 ريال مي باشد .

زمين                                          جدول 2

مساحت متر مربع قيمت واحد ( ريال ) قيمت كل ( هزار ريال ) توضيحات  
10000 10000 100000 در شهرك صنعتي  

 

محوطه سازي :

خاكبرداري و تسطيح براي ساخت سوله و ساختمانها 790 متر مربع بوده كه قيمت هر متر مربع آن برابر با 5000 ريال مي باشد كه قسمت كلي آن     ريال مي باشد .

خيابان كشي ، پاركينگ و فضاهاي سبز :

از كل زمين كارخانه به مقدار 3000 متر مربع به خيابان كشي و پاركينگ م فضاي سبز تخصص دارد كه هزينه هر متر مربع آن 20000 ريال مي باشد

كه هزينه كلي آن 60000000 مي باشد .

ديوار كشي

كل محوطه كارخانه با ديوار محصور مي گردد كه ميزان آن 900 متر مي باشد كه قيمت هر متر مربع آن 50000 ريال مي باشد كه هزينه كلي آن 45000000 مي باشد

محوطه سازي                    جدول 3

توضیح كار مقدار كار قيمت واحد ( ريال ) كل هزينه
برای دانلود فایل ورد متن کامل اینجا کلیک کنید