پژوهش: دانلود تحقیق در مورد مبحث انتخاب رشته در کنکور دانشگاه -قسمت سوم

دانلود پایان نامه

به علاوه سه دسته اصلی دو دسته فرعی نیز داریم که ممکن می باشد در لیست شما نباشد و فقط برای بعضی داطولبان ما باشد که عبارتند از:

1-رشته / محلهای رویایی

رشته های می باشد که حتی در خود شما نیز در خوشبینانه ترین و ضعف قبولی برای خود متصور نیستید. و انتخاب رشته کامپیوتری نیز آن را در لیست شما قرار نداده می باشد مثلاً داوطلبی که رتبه 10000 را کسب نمود تصور قبولی در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف را حنماید.

 

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

2-رشته / محلهای بدبینانه

این رشته محلها معمولاً رشته / محلهایی می باشد که مورد قبول دیگر داوطلبان نیست و در مقاطع کاردانی و در شهرهای کم امکانات تر و دانشگاههایی که سطح غلمی پایین دارند قرار دارد.

حال اگر جزو داوطلبانی که امسال آخرین سالی می باشد که کنکور می دهید و فقط به قبولی فکر می کنید 100 رشته خود را به صورت زیر انتخاب کنید.

داوطلبان که رشته / محلهای خود را به 5 گروه تقسیم کرده اند.

1-15 رشته / محل از رشته محلهای خوشبینانه

2-10 رشته / محل از رشته محلهای واقع بینانه

3-20 رشته / محل از رشته محلهای کف قبولی

4-5 رشته / محل از رشته محلهای بدبینانه

داوطلبانی که رشته محلهای خود را به سه گروه تقسیم کرده اند

1-15 رشته / محل از رشته محلهای خوشبینانه

2-60 رشته / محل از رشته محلهای واقع بینانه

3-25 رشته / محل از رشته محلهای کف قبولی

اما اگر جزو آن دسته از داوطلبان کنکور هستید که سال بعد نیز کنکور می دهید و حاضر نیستید در هر رشته ای درس بخوانید. و یا برای ادامه تحصیل در بعضی از رشته / محلها با مخالفت خانواده مواجه می شوید به طریق زیر انتخاب رشته کنید.

داوطلبانی که رشته محلهای خود را به 5 گروه تقسیم کرده اند

1-10 رشته / محل از رشته محلهای رویاویی

2-15 رشته / محل از رشته محلهای خوشبینانه

3-60 رشته / محل از رشته محلهای واقع بینانه

4-15 رشته / محل از رشته محلهای کف قبولی

داوطلبان که رشته محلهای خود را به سه گروه تقسیم کرده اند

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

1-25 رشته / محل از رشته محلهای خوشبینانه

2-60 رشته / محل از رشته محلهای واقع بینانه

3-14 رشته / محل از رشته محلهای کف قبولی

نکته 1: کوشش کنید در تهیه لیست اولیه از نرم افزارهای کامپیوتری بهره گیری کنید.

نکته 2: این شویه فقط جنبه راهنمایی شما دارد و اصلاً به عنوان یک قانون مطرح نیست.

نکته 3: شما می توانید با شرکت در کلاسهای توجیه ای که توسط فرزانه سازان در این مورد برگزار می گردد به یافتن پاسخ سوالات احتمالی خود بپردازید.

تا اینجای کار شما دارای یک لیست 100 تایی از رشته / محلهای مربوط به خود شده اید که بسیار انحصاری می باشد اما نکته مهمتر آن می باشد که حال چگونه با در نظر گرفتن تمام جوانب شخصی، اجتماعی، آموزشی این لیست را بر اساس اولویت تنظیم کنیم. که در ادامه به پاسخ این سوال می پردازیم.

2-نمره – رشته

از لیست انتخاب های خود نام رشته ها (با ذکر نوع جریان آموزش عالی) را جدا کرده و به هر رشته بنا به نوع آن رشته، علاقه، استعداد، توانایی علمی، توانایی جسمی، اشتغال پس از فراغت تحصیل از صفر تا صد نمره امتیاز دهید. دقت کنید فقط به نام رشته بایستی امتیاز دهید.

مثلاً داطولبی از رشته علوم تجربی به رشته هیا خود این چنین نمره داده می باشد (پزشکی روزانه: 90، داروسازی روزانه: 80، تغذیه روزانه: 60، پزشکی ارتش: 84، زمین شناسی شبانه: 40، زیست شناسی: 35 و …)

تذکر: امتیاز دادن هر فرد با فرد دیگر متفاوت می باشد زریا مسیر زندگی و انتخاب رشته افراد یکسان نیست!

3-نمره دانشگاه: در این قسمت اولویت با سلیقه خودتان می باشد البته بعد از مشورت با مشاوران، خانواده و ارفاد مطلع به شدت توجیه می کنم برای این مقصود حتماً کتاب آشنایی با رشته های دانشگاهی – نشر سازمان سنجش را مطالعه کنید.

از همان لیست انتخاب ها نام دانشگاهها را نیز استخراج کرده و بر اساس معیارهای سطح علمی، وضعیت رفاهی، وضعیت فارغ التحصیلان، وضعتی اساتید، تعداد رشته ها و مقاطع موجود در دانشگاه، قدمت دانشگاه و … از صفر تا 100 نمره امتیاز دهید.

مثلاً همان داوطلب بر اساس مطالعه هایی که برروی دانشگاه ها انجام داده، اینچنین امتیازبندی نموده می باشد. (دانشگاه تهران: 100، شهید بهشتی: 95، دانشگاه اصفهان: 80، دانشگاه شیراز: 85، دانشگاه قزوین: 75، دانشگاه اهواز: 70 و …)

4-نمره شهر: از همان لیست انتخابی، نام شهرها را نیز جدا کرده و بر طبق دوری و نزدیکی از محل سکونت، امکانات فرهنگی – اجتماعی آن شهر، آب و هوا و … از صفر تا 100 امتیاز دهید.

داوطلب مورد نظر ما اهل تهران بوده و بسیار به خانواده وابسته می باشد. ضمناً در اصفهان نیز اقوام نزدیک او ساکن بوده اند و شهر اصفهان را نیز بعد از تهران برای ادامه تحصیل ارجح می دانسته می باشد لذا نمره دهی او به شهرها به این شکل می باشد: (شهر تهران: 100، شهر قزوین: 90، شهر اهواز: 70، شهر اصفهان: 95، شهر زاهدان: 40، شهر یاسوج: 50، شهر شیراز: 85 و …)

در این قسمت حتماً از نظرات والدین آگاه شوید و بیشترین تاثیر را در نمره گذاری این قسمت از آنان بگیرید تا تفکرات خودتان حتی می توانید با توجه ایشان خواهش کنید نمره گذاری این قسمت را به عهده بگیرند.

5- ارزش وزنی

پس از امتیاز بندی ها ، هر داوطلب بایستی از بین 3 فاکتور « شهر » ، « رشته » و «دانشگاه» معین نماید که به کدام مورد بیشتر علاقه دارد . مثلاً آیا به رشته خاصی ( مثلاً پزشکی ) علاقه دارد ؛ هر کجا می خواهد باشد ؟ … یا اینکه فقط می خواهد در شهر خود ( مثلاً تهران ) باشد حال هر رشته ای که می خواهد باشد ؟ و یا به علل خاصی مثلاً به دانشگاهی خاص ( مثلاً دانشگاه تهران ) بیشتر علاقمند می باشد ؟ به هر حال فرد بایستی از بین 3 فاکتور شهر ، رشته و دانشگاه بر اساس نظر خود و منابع شناخت و لحاظ کردن نظر والدین و با در نظر گرفتن همه جوتنب از صفر تا 20 امتیاز ( ارزش وزنی ) دهد .

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید