دانلود فایل پژوهش: دانلود تحقیق در مورد مبحث انتخاب رشته در کنکور دانشگاه -قسمت دوم

دانلود پایان نامه

1-لیست مادر

در این مرحله شما ملزم به تهیه لیستی از رشته هایی که مجاز به انتخاب رشته در آنها هستید و در زمان ثبت نام علاقه مندی خود را اعلام فرموده اید هستید.

کوشش کنید در لیست خود کلیه امکانها مثل دوره های روزانه، شبانه و نیمه حضوری دانشگاه پیام نور، غیرانتفاعی و … را درنظر بگیرید.

بیشتر این مطالب این قسمت برگفته از کتاب الگوهای انتخاب رشته در کنکور تألیف 1-مصطفی قلم چی 2-رضا قره باغی 3-مقداد عطارزاده نشر مبتکران می باشد.

 

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

حتی المقدور از تمام رشته / محلهای موجود کمک بگیرید که حداقل به یک لیست 120 تایی دست یابید، هرچند که ممکن می باشد بعضی داطولبان با مجاز شدن تنها در یک یا دو قسمت محدودیتی در انتخاب خود داشته باشند، به گونه ای که حتی تعداد رشته / محلهای آنها کمتر از 100 تا هم گردد. در اینصورت سقف ممکن را درنظر بگیرید و در غیر اینصورت هم حداقل لیست خود را تا 120 رشته / محل گسترش دهید.

نکته مهم: شما می تواندی برای تهیه لیست مادر اقدام به یک رشته کامپیوتری نمایید (که نمرات چنین اقدامی نمایید) اما تعداد انتخاب خود را برای کامپیوتر حداقل 120 تعریف کنید. ضمن آنکه به هیچ وجه انتخابهای کامپیوتری  را محدود نکنید مثلاً نگویید که من رشته های شبانه، پیام نور و یا … نمی خواهم. فراموش نکنید که قبولی در این رشته ها هیچگونه محدودیتی برای شما ایجاد نمی کند و نه جزو دو نوبت قبولی شما به شمار می رود و نه محرومیت یکسال شرکت در کنکور را دارد.

نذکر: تنها در انتخاب رشته های روزانه حساسیت بالا نشان دهید. زیرا اگر رشته ای روزانه را انتخاب و در آن پذیرفته شدید. حتماً ملزم به ادامه تحصیل می باشید زیرا قبولی در رشته روزانه هم غیر از حداکثر دو نوبت قبولی شما به شمار می رود. و هم سبب محرومیت از شرکت در کنکور سال بعد.

نکته: باز هم تذکر می دهم که شما برای تهیه لیست مادر می توانید از کامپیوتر بهره گیری کنید. ضمن آنکه حتی می توانید برای حصول دقت بیشتر لیست خود را تا 140 نیز درنظر بگیرید.

2-تهیه لیست 100 تایی

در این مرحله لیست را بر اساس نمره بدست آمده هر رشته / دانشگاه، شهر مرتب می کنیم اما همانطور که قبل نیز گفتیم لیست مادر ما بایستی بتواند حتی المقدور بیشتر از 100 تا باشد. در این مرحله می خواهیم این لیست را به 100 تا تقلیل دهیم، همانطور که قبلاً نیز گفتیم بعضی از داطولبان به دلیل کسب نمره علمی پایین حتی تعداد انتخاب هاشون به 100 تا نمی رسد که شامل این بحث نمی گردد، اما نکته مهم آن می باشد که تصمیم ما برای ادامه تحصیل چگونه می باشد.

برای مشخص کردن این تصمیم بایستی در مورد سوالات زیر به خوبی فکر کنیم و جوابی کامل و بی شک در مورد آنها برسیم.

آیا رتبه خوبی که بیانگر قابلیتهای شماست در کنکور کسب کرده اید؟

اگر جواب شما مثبت می باشد پس کوشش کنید انتخاب رشته ای انجام دهید که حتماً قبول شوید.

یعنی اگر امسال آخرین باری می باشد که کنکور می دهید هیچ شانسی را برای قبول شدن از دست ندهید. آیا می خواهید سال دیگر هم کنکور دهید؟

اگر جواب شما مثبت می باشد پس رشته های سطح پایین را انتخاب نکنید.

یعنی رشته ای را انتخاب نکنید که شأن علمی شما نباشد و پس از قبولی متوجه شوید که نمره بسیاری از رشته های مناسب را آورده اید. اما زیرا آنها را انتخاب نکرده اید، در آن رشته ها پذیرفته نشده اید.

به هر صورت حال بایستی لیست خود را به سه گروه تقسیم کنید

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

1-رشته محلهای خوشبینانه

یعنی انتخابهای بالاتر از شانس قبولی. زیرا که به علت تغییر جزیی در نمرات داطولبان کنکور نتایج قبولی در رشته ای ویژه با نمره ای خالص در هر سال تفاوت می کند.

2-رشته محلهای واقع بینانه

یعنی انتخابهای با شانس قبولی که انتخاب رشته کامپیوتری معمولاً در این ردیف می باشد، این انتخابها به گونه ای می باشد که یعنی اگر شما پارسال کنکور داده بودید در آنها پذیرفته می شدید.

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید