فایل تحقیق : دانلود تحقیق در مورد مبحث انتخاب رشته در کنکور دانشگاه -قسمت اول

دانلود پایان نامه

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

ما همچنان که شما نیز می دانید شرایط آزمون هر سال دستخوش تغییراتی می گردد. تغییراتی همچون ظرفیتها، سهمیه ها، نوع انتخاب داطولبان، تقسیمات جدید رشته ها به صورت بومی، منطقه ای، قطبی و کشوری، ناحیه ای، ضوابط خاص، جنسیت، نوبت پذیرش و …

شاید ایراد دیگری که بتوان به بعضی انتخاب رشته های صرف کامپیوتری گرفت درنظر گرفتن شرایط اجتماعی، روحی، خصوصیات فردی هر داوطلب می باشد. همچنان که می بینیم در ااکثر این برنامه ها، سلیقه فردی برنامه نویس تیز دخیل می گردد. و حتی در بعضی از برنامه ها شاهدیم که عواملی زیرا سهمیه ها و … نیز  رعایت نمی گردد.

اما به هر حال با بهره گیری از کامپیوتر می توان از نتایج آماری سالهای قبل به عنوان یک الگو و راهنمای خوب بهره گیری نمود.

اولویت رتبه:

یکی از وسواسهای بیجای داوطلبان آن می باشد که فکر می کنند اگر رشته ای را که در انتخاب دهم خود دارند به انتخاب اول منتقل کنند، شانس قبولی آنان بیشتر خواهد گردید. در صورتیکه با اقدام زیبایی که سازمان سنجش، انجام داده جابجایی رشته ها به در انتخاب یک داوطلب سبب افزایش شانس قبولی نیم گردد بلکه پذیرفته شدن یک داوطلب در رشته ای مشخص فقط بستگی به توان علمی و نمره کلی می باشد که کسب کرده بدین معنا که اگر داوطلبی که رتبه 5000 را کسب کرده رشته / محلی را در انتخاب صدوم خود قر ار دهد و داوطلبی رتبه 5001 همان رشته / محل را در انتخاب اول خود قرار دهد و آن رشته . محل تنها یک نفر ظرفیت باقیمانده داشته باشد، در آن رشته / محل داوطلب رتبه 5000 قبول می گردد و داوطلب 5001 مردود. پس داوطب، نگرانی از جهت اینکه با جابجایی اولویت ها شانس قبولی خود را افزاش دهند ندارند و پس با خیالی راحت و خونسردی کامل بایستی تنها به انتخاب 100 رشته خود بپردازید. حال همین مطلب را به گونه ای دیگر مطالعه می کنیم.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

به عنوان مثالی دیگر اگر داوطلب (شماره 10) کد رشته x را در اولویت صدم قرار دهد و نمره اش در رشته محل مذکور مثلاً 7000 باشد و داطولب (شماره 2) با همان شرایط از نظر سهمیه و ضوابط دیگر با نمره 6999 رشته x را در اولویت قرار دهد و در آن کد رشته تنها یک نفر ظرفیت باقی مانده باشد. داوطلب (شماره 1) یعنی داوطلبی که نمره بیشتری ندارد اما در 99 انتخاب قبلی خود قبول ندشه، قبول می گردد. حال اگر هر دو داوطلب با شرایط و ضوابط یکسان دارای نمره 7000 گردند و بازهم داوطلب (شماره 1) رشته x را در اولیوت صدم و داطولب (شماره 2) رشته x را در اولویت اول و انتخاب نموده باشند و اگر داوطلب (شماره 1) در 99 انتخاب قبلی خود پذیرفته نشده باشد. هر دو داطولبان به عنوان پذیرفته شده در آن رشته تلقی می شوند و در این حالات یک نفر اضافه بر ظرفیت مربوط به دانشگاه معرفی می گردد.

اولویت رشته:

به نظر بنده شاید از معدود ایرادهای ظرفیتی که بتوان به سازمان سنجش و دفترچه راهنمای انتخاب رشته این سازمان گرفت دو ایراد زیر باشد که هر  دو به دلیل توجه بیش از حد سازمان به انتخاب گسترده 100 تایی و اهمیت صرف دادن به علاقه مندی داوطلب می باشد.

ایراد اول عدم در نظر داشتن پذیرش گسترده داوطلبان با درصدی قابل در نظر داشتن رشته های بومی می باشد و همانطور که قبلاً هم رشته های بومی گفتم زیرا در اکثر انتخاب رشته ها نیست، ما بیش از 100 رشته / محل می باشد و ما می خواهیم تعدادی از رشته / محلها را حذف کنیم بهتر آن می باشد که رشته محلهای حذف شده آغاز رشته محلهای خارج از استان یا ناحیه یا قطب آموزشی ما باشد.

ایراد دوم که به طبع سازمان سنجش خیلی از مراکز انتخاب رشته نیز کنار آن می گذرند مربوط به اولویت رشته / محل می باشد. دلیل گاین ایراد کنیز همانند ایراد اول به علت اهمیت دادن تنها به علاقه مندی داوطلب می باشد. بدیت ترتیب که مثلاً اگر داوطلبی بنا بر علاقه و یا هر علت دیگری اولویت اول خوئد را رشته آمار دانگشاه شیراز انتخاب نمود بی معنی می باشد انتخاب بعدی خود را مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف درنظر بگیرد. زیرا اگر ایشان در اولویت اول خود قبول گردد سایر رشته / محلها حتی مطالعه نمی گردد. کاما اگر بنا به هر علتی در اولیوتی بالاتر خود یعنی آمار دانشگاه شیراز پذیفته نشود یعنی نمره داوطلب از نمره آخرین فرد قبولی این رشته کمتر بوده حال چگونه می توان انتظار داشت ایشان در انتخاب بعدی خود یعنی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته گردد یعنی نمره  کسی که به آمار شیراز نرسیده به مهندسی مکمانیک شریف برسد.

همچنین می باشد که ما می بینیم بعضی مشاوران فقط بر حسب علاقه شروع به تغییر لیست کامپیوتری می کنند و بعد از صحبت با داوطلب و اعمال علاقه ایشان مثلاً رشته ای را در دانشگاه بوعلی همدان در اولویتی بالاتر و همان رشته را در دانشگاه طباطبایی تهران در انتخابهای بعدی قرار می دهند آیا به نظر شما اینکار…؟

انتخاب رشته پویا

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید