فرمت ورد:دانلود تحقیق در مورد پروژه آموزش، تنبیه، تشویق -قسمت سوم

دانلود پایان نامه

کمبود تحقيقات انجام شده درموردٔ تلويزيون و استدلال اخلاقى به آن معنى می باشد که درک ما از ماهيت و اهميت هر نوع نقشى که اين رسانه در اموزش کودکان در جهت تشخيص درست از نادرست ايفا مى‌کند، ناقص و ناهمگون باقى مى‌ماند.همچنين از نکات مهم در تشويق اين می باشد که بکوشيم تا حدود امکان تشويق‌ها کمتر صورت مادى پيدا کند. تکيه اساسى روى جنبه‌هاى غيرمادى باشد.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

اين‌امر به آن خاطر می باشد که اگر بنا گردد ما براى هر کار خوبى از کودک سرمايه‌گذارى مادى کنيم:

۱. پول و ثروت ما قد نمى‌دهد از آن بابت که براى مؤثر واقع شدن تشويق ناگزيريم در هر مرحله تشويق مادى خود بيش از دفعات قبلى باشد. مثلاً اگر دفعه اول معادل ۲۰ ريال سرمايه‌گذارى کنيم دفعات بعد بايد بترتيب ۲۵-۳۰-۴۰ و … ريال باشد. و گرنه تشويق ما از نوع تکرار مکرر خواهد بود که اثرش را از دست مى‌دهد.

۲. کودک تدريجاً فردى مادى مسلک و مال دوست و در آن افراطى بعمل مى‌آيد و در برابر هر کارى که انجام مى‌دهد انتظار مادى خواهد داشت در حاليکه ما در حال و آينده نياز داريم به افرادى که در مواردى لازم براى حفظ و سلامت حيات اجتماعى از جان و مال خود سرمايه‌گذارى کرده، توقعى هم از کسى نداشته باشند.

۳. در سايه چنين تشويقى عادت غلطى در کودک پديد مى‌آيد که بعدها قابل تداوم و ادامه نيست. زيرا او دير يا زود وارد اجتماع مى‌گردد و همان توقعات را از اجتماع دارد و طبيعى می باشد که اجتماع آن را برآورده نکند. و اين خود مايه ترک وظيفه بخاطر يأس و سرخوردگى می باشد. مى‌دانيم که اجتماع حتى در تشويق کلامى مفت و بى‌مايه سهل‌انگار می باشد تا چه رسد به آن چيزهائى که بار مالى به همراه دارد.

تشویق کودکان خجالتی

کودکان خجالتی خود را به برخوردهای اجتماعی و همزیستی با دیگران تشویق نمایید. برای اینکار راههای زیادی هست ، به عنوان مثال ، اگر کودک خجالتی در هنگام سلام یا خداحافظی ، نخواهد به شخص چیزی بگوید ، کوشش کنید او را وادار به دست دادن برای سلام یا خداحافظی نمایید.
دست دادن قدمی می باشد در مسیر درست. راه دیگر این می باشد که با کودک دیگری وارد یک بحث هیجان انگیز بشوید و هنگامی که بحث داغ گردید ، از کودکتان سؤال کنید که نظر وی در مورد موضوع مورد بحث چیست و البته مراقب باشید که وی را زیاد تحت فشار قرار ندهید زیرا ممکن می باشد مقاومت بیشتری ایجاد کند. به یاد داشته باشید که کودک در بعضی روزها بهبودی نشان خواهد داد و بعضی روزها خیر.
برای کودکان خجالتی یک هدف معقول و دشوار این می باشد که هر روز حداقل یک کلمه به یک فرد جدید بگوید. سایر موارد مناسب ، می تواند صحبت کردن پیش روی همه افراد کلاس ، شرکت کردن در بازی های تیمی یا پرسیدن یک سؤال از معلم باشد.

صورتهاى عملى تشويق

مسأله تشويق کودک را چگونه به مرحله اجرا و اقدام درآوريم؟ چه کنيم که کودک در درون خود احساس شوقى کند و در باطن خويش خشنود باشد که فلان اقدام را انجام داده می باشد؟ راه‌هاى شادمان کردن کودک بخاطر اقدام موردنظر ما کدامند؟


شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

ذکر کلمات محبتآميز

غرض ذکر عبارات و کلماتى می باشد که جنبه مهر و علاقمندى فرد و هم ديدگاه احترامى مربى را به کودک نشان دهد. طفل بر اثر آن دريابد که عملش مورد رضاى والدين يا مربى بوده و آنها او را بر اين اساس بيش از پيش مورد محبت قرار داده‌اند.

کلماتى مثل عزير من، پسرجان من، آقا، خانم، شاگردخوب، الفاظى زیرا بفرمائيد، تشريف بياوريد، آفرين برتو پسرم، دخترمن، و … مى‌تواند حاکى از اين محبت باشد و البته سعى داريم که اين کلمات سرسرى و تصنعى نباشد که طفل از آن سر در مى‌آورد.

معرفى اقدام آن در حضور جمع

در خانه يا مدرسه، نزد خواهر و برادر و يا نزد دانش‌آموزان کلاس سعى دارى فردى را که اقدام خوبى انجام داده معرفى کنيم و اقدام او را مورد ستايش قرار دهيم. اين روش براى همه دانش‌آموزان در همه سنين و مخصوصاً براى نوجوانان و بالغان بسيار مؤثر می باشد.

شک نيست که براى ديگران بايد توضيح داد که چرا اقدام او مورد تقدير می باشد . البته جمع کلاس را وا مى‌داريم که به افتخار عملکرد خويش ابراز شادمانى کنند، صلواتى بفرستند، تکبيرى بگويند و بالاخره علاقه و رضامندى خود را اعلام دارند.

معرفى و ارائه آثار

ممکن می باشد طفلى اقدام پسنديده‌اى زیرا نوشتن مشق با خط زيبا را انجام داده، نقاشى‌ زيبائى کرده، وسيله خوب و زيبايى ساخته، هنرى را در خطاطى به کار برده و … از راه‌هاى تشويق او آن می باشد که آن را مورد تأييد قرار داده و به بچه ها عرضه کنيم.

ممکن می باشد طفلى اقدام پسنديده‌اى زیرا نوشتن مشق با خط زيبا را انجام داده، نقاشى‌ زيبائى کرده، وسيله خوب و زيبايى ساخته، هنرى را در خطاطى به کار برده و … از راه‌هاى تشويق او آن می باشد که آن را مورد تأييد قرار داده و به بچه ها عرضه کنيم.

نصب عکس او

گاهى مى‌توان عکس او را به تنهائى در تابلوى مدرسه نصب کرده و يا آن در کنار خط زيبايش و يا نقاشى قشنگش قرار داد. و يا در سطحى وسيع‌تر و بهتر اقدام نمود، بدينگونه که عکس او را با زرق و برق تزيين کرده و در تابلو نصب کنند.

اين اقدام نيز براى همه کودکان و مخصوصاً نوجوانان روش سازنده و مؤثرى می باشد. کودک را به اين نتيجه مى‌رساند که براى کار و فعاليت او حسابى بازکرده‌ايم و برا عملش اعتبارى قائليم. طبيعى می باشد که در چنان صورتى پاى‌بند ملاحظاتى گردد و براى خود ارزش و اعتبار بيشترى از لحاظ حسن اقدام قائل گردد.

دادن جايزه

در مواردى مى‌توان براى کودک جايزه و پاداشى در نظر گرفت که به تناسب سن، جنس و ديگر شرايط در اختيارش قرار گيرد. بهاى جايزه مهم نيست، مهم نفس جايزه می باشد و نشان اين امر که از اين راه مى‌خواهيم رضايت خود را نسبت به او اعلام کنيم.

جايزه گاهى مى‌تواند يک مداد باشد، زمانى يک توپ پينگ‌پونگ، زمانى يک گل‌‌سر يا گل‌يقه، گاهى يک شيرينى و شکلات و … در همه حال براى کودک اين مسأله مهم می باشد که از شما چيزى را بعنوان جايزه دريافت مى‌دارد.


نزديک کردن به خود

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید