فایل تحقیق : دانلود تحقیق در مورد پروژه آموزش، تنبیه، تشویق -قسمت اول

دانلود پایان نامه

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید
در بعضی مدارس دانش آموزان می‌بایست کتکهای روز جمعه را پنجشنبه نوش جان می‌کردند و یا سیاه کردن انگشتان به وسیله مداد که در اکثر مواقع توانایی انجام تکالیف را از دانش آموزان به کلی سلب می‌نمود. در این دوره متاسفانه، بعضی از مواقع دانش آموزان با مساله کتک کاری نوعی زندگی مسالمت آمیز را در پیش می گرفتند؛به این شکل که تنبیه شدن از بخشهای لاینفک آموزشگاهی آنان شده بود هدف این گونه تنبیهات غیر از خشونت و رفع عقده نبوده می باشد.
این اعمال کاملا غیرانسانی و با اصول انسانی سازگار نیستند و نخواهند بود. بتدریج با گذشت زمان ، از شدت این گونه تنبیهات کاسته و تهدید جایگزین آن گردید. تهدیدی جدی و البته گاهی موارد، در قالب تشویق ! همان سیاست تنبیه و تشویق یا چماق و شیرینی.
در این نوع از محیطهای آموزشی که چند سالی به طول انجامید دانش آموز می دانست که تنها با ارائه درست درس می‌تواند از زیر ضربات طاقت فرسای اولیای آموزشگاه جان سالم به در برده و تشویق‌های آنان یا اولیای خانه و حتی دوست و آشنا را به قیمت صرف وقت گرانبهایش با خواندن اجباری چند کتاب با جملات قلنبه سلنبه ، متوجه خود سازد. در چنین محیطهایی، از یکسو از بیم تنبیه ها و از سوی دیگر در روبرو شدن با تشویق‌های کذایی، عمر دانش آموز تلف می‌گردید طی این دوره ، دانش آموز لحظه‌ای درس را برای درس نخواندند. هدفشان از درس خواندن یا اصولا فرار از تنبیه بود ، یا وصال به تشویق ! نتیجه این که میل باطنی نقشی نداشت.
امکانات آموزشی برای دانش آموزان محرکی مثبت می باشد ، اگر این عنصر نباشد، رکود خودنمایی می کند و در نتیجه استعدادها از بین می طریقه. بایستی به نحوی محرکی را به وجود آورد تا این استعدادها پژمرده نشوند. امروزه عنصر تشویق ، به تنهایی تأثیر بازی می کند و با کمی دقت می‌توان دریافت که چقدر نتیجه این بازی مایه تاسف می باشد ؛ زیرا که هدف دانش آموز، کسب تشویق خواهد گردید نه کسب دانش. جالب این که، خارج از چارچوب درس و مدرسه ، مطالعه کتب ساده و یا مشکل ، همراه با لذتی وصف نشدنی می باشد زیرا نه تشویقی در کار می باشد و نه تنبیه.
میل باطنی فعال شده و نقشش را بخوبی ایفاء می کند اما این زمان برای خیلی‌ها زیاد به طول نمی‌انجامد؛ زیرا که وحشت از آینده که خود معلول عواملی مانند بیکاری ، فقر مادی ، نابسامانی‌های اقتصادی ، اجتماعی می باشد ، مسیر مطالعه را تغییر می‌دهد. قصور در امر مطالعه ویران کننده سعادت آینده می باشد درس را بایستی در آرامش فکری خواند. هیچ یک از موارد به تنهایی موثر نخواهند بود ، اگر امکانات آموزشی کافی در دسترس نباشد.

تشويق

تشويق در جلسهٔ مشاوره، مجموعه فعاليت‌هائى می باشد که مراجع را به ادامه کارش ترغيب مى‌کند و او را در مسير پيشرفت و بهبود قرار مى‌دهد. تشويق نوعى پاداش می باشد که براى تقويت رفتار مطلوب و ادامهٔ آن به مراجع ارائه مى‌گردد. به‌عنوان مثال، مشاور با گفتن جملاتى نظير ”مرد توانائى هستي، مى‌توانى معقول باشي، و مى‌توانى اين مشکل را حل کني“ مراجع را به خودکاوى بيشتر تشويق مى‌کند و باعث مى‌گردد که او عقايد و افکار خويش را دقيق‌تر، عميق‌تر مورد بررسى قرار دهد. از جانب ديگر، تشويق بيش از حد موجب مى‌گردد که مراجع به مشاور وابستگى پيدا کند و استقلال خود را از دست بدهد. هم‌چنين تشويق صحيح و مناسب از نگرانى و ناامنى مراجع مى‌کاهد.

روشهاى تشويق

به نظر برامر و شوستروم (۱۹۶۸) در جلسهٔ مشاوره کاربرد روش‌هاى تشويق را مى‌توان به‌توضیح زير بيان نمود:

۱. بهره گیری از کلمات تائيد‌کننده نظير ”بلى درست می باشد، توانائى انجام آنرا داري“. در اينجا هدف آن‌ می باشد که با بهره گیری از کلمات تائيدکننده، در مراجع احساس امنيت و اعتماد نسبت به مشاور و جلسه مشاوره به‌وجود آيد.

۲. پيش‌بينى نتايج احتمالى مشاوره، روش ديگرى براى تشويق مراجع می باشد. مشاور در جلسهٔ مشاوره، درموردٔ نتايج احتمالى و تغييراتى که در مراجع به‌وجود می آیدبا او به صحبت مى‌نشيند. به‌عنوان مثال، مشاور به مراجع مى‌گويد که بر اثر مشاوره، رفتارش در جهت مقبول و مناسبى تغيير خواهد نمود، و يا آنکه در زمينهٔ تحصيلات به موفقيت‌هائى دست خواهد يافت، و يا نمرات بهترى در رياضى و فيزيک خواهد گرفت.

۳. ايجاد شرايط و امکانات مناسب در جلسهٔ مشاوره، براى مراجع تشويق‌کننده می باشد به‌عنوان نمونه، برقرارى ارتباطٔ حسنه مشاوره‌اى و پذيرش مراجع، شوق و رغبتى در او براى ادامه بحث به‌وجود مى‌آورد.

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

۴. آشنا ساختن مراجع به اين حقيقت که مشکلش منحصر به‌فرد نيست و ديگران نيز کم و بيش با مشکلاتى همانند او مشکل او مواجه هستند، مى‌تواند تشويق‌کننده باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

تشويق رفتارهاى خوب

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید