جدید: دانلود تحقیق در مورد پروژه بازتاب موسیقی در ادب فارسی-قسمت ششم

دانلود پایان نامه

 

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 

با نگاهي گذرا به نوشته ها ونظريات و آثارکلوددبوسي ريشارداستراوس-  ريشاردواگنر- باخ- فرانتس لسيت زولتان كداي و بسياري از تأثيرگذاران موسيقي تطبيقي نگراني اغلبشان در خصوص حفظ ملودي ها و الهام پذيري از آنها و كاربردهاي درست و واقعي از داده هاي مردمي به چشم ميخورد. اما عاشورپور در واقع از اين مباحث بهره­اي نداشت و بسيار صادقانه اما جسارتي خاص ترانه هاي گيلاني را با جراحي هاي فراوان(كه اکثرا نيازي هم نداشتند) اجرا نمود و سپس گويش گيلاني را در قوالب اروپايي كه خود اروپاييان از آنها به تنگ آمده بودند و براي ايجاد تنوع در موسيقي شان راهي سرزمين هاي سرخ پوستان و سياه پوستان و ديگر نواحي دنيا شده بودند به كار گرفتند . ساز و آواز جمعه بازار امروز ديگر به يك ترانه گيلاني ريشه دار مبدل گرديده زیرا هفتاد سال پيش خوانده شده ولي هيچ ردي ازگيلاني بودن در آن نيست.  شخصيت ارزشمند عاشورپور و جنبه هاي مبارزاتي و سخت گيري هاي دولتين پس و پيش انقلاب ايران از عوامل ماندگاري اين بدعت ( نوآوري)‌ شدند در حالي كه ميشد در فضايي كاملا باز به نقد و ارزيابي اينگونه آثار و اثراتش بر مردم گيلا ن پرداخت.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 قشر روشنفكر و اکثرا سياسي گيلان مروج  ترانه ها و حامي بي زیرا وچراي عاشورپور گرديدند ولي هیچگاه ترانه هاي عاشور پور به درون مردم گيلان به خصوص در نواحي شرقي راه نيافت حتي پس از گذشت چندين دهه هنوز مردم گيلان شرقي ترانه ها و آوازهاي خودشان را مي خوانند گرچه مردم اين مناطق در مورد ديگرخوانندگان گيلاني نيز اينگونه اقدام كرده اند و از آنجا ترانه هاي بيه پيشي محلي براي اجرا در در رسانه هاي ملي و استاني نداشت و فقط ترانه هاي رشتي به گوش مردم ميرسيد مردم نيز  در تقابل با آن چیز که عرضه ميشود به هويت خويش چسبيده و براي ترانه هاي پخش شده از راديو و تلوزيون گيلان تره هم خورد نكردند گرچه امروز نيز چنين می باشد. عاشور پور بر خلاف نظريه هاي برونونتل-زاكس و كونست نه اينكه ميداني تحقيق نكرد و به تعبير مريام جزء اتنوموزيولوگ هاي خانه نشين محسوب گردید(يعني از مواد جمع آوري شده ديگران بهره گرفت)بلكه آنهارا تغيير داد به طوري كه برخي ترانه ها اساساً با اصل خود كمتر شباهتي نداشتند و جداي از همه مسائل فوق روندي را در موسيقي گيلان بنا نهاد كه كم و بيش همه خوانندگان گيلاني راتحت تآثير قرار داد . شايد بزرگترين مشکل خوانندگان و هنرمندان گيلاني كم اطلاعي آنان از علم موسيقي و دانش هاي وابسته به آن و همچنين عدم شناخت کافي از مردم حوزه فعاليتي خود و ارتباط ناصحيح بامخاطبين باشد .امروزه قريب به اتفاق خوانندگان و نوازندگان صاحب نام گيلاني به اين بيماري مبتلايند.

 با نگاهي به مصاحبه هاي احمد عاشورپور،فريدون پوررضا،ناصر مسعودي، داريوش عليزاده و ديگران مي بينيم كه اين مسئله مانندي زخمي بر پيكره موسيقي گيلان دهان گشوده می باشد كه علاج آن غیر از با تحقيق صحيح در مورد موسيقي و بالا بردن بينش هنري و منش هنرمندانه و ارتقاء سطح سواد موسيقايي امكان پذير نخواهد گردید. اينجاست كه نظريه موسيقي دانان اروپايي مصداق عيني مي يابد كه : مهمترين عاملي كه در موسيقي دهقاني،شباني و يا موسيقي روستا هست تأثیر مخاطبين روستايي می باشد كه خود آفريننده ملوديها و آوازهاي جديدتر و بداهه مي گردد.. و اين تأثير متقابل خواننده و مردم اگر به سر افكندگي مخاطب بينجامد مقصر مخاطب گيلاني نخواهد بود بلكه از عدم هوشياري هنرمند سرچشمه مي گيرد كه مردم زادگاهش را نشناخته براي او آوازهايي مي خواند كه هیچگاه از مادران و پدرانش نشنيده وعميقاً با آنها احساس بيگانگي مي كند . عاشورپوردرمصاحبه هاي خويش بيشتر از اين مسئله رنج مي برد كه چرا مردم وجوانان ما از زبان مادري خويش مي گريزند. وي معتقد بود كه هيچ قومي مانند گيلكان از فرهنگ و زبان خود فرار نمي كنند اما حتي يك بار هم از خود نپرسيد كه چرا خود از فرهنگ زبان وملوديهاي گيلاني گريخت و با ملوديهاي لامبادا و باله و نمي دانم چه ترانه خواندي؟!مگر ترانه ها و ملوديهاي گيلان شايستگي اجرا نداشتند كه با آن موهبت الهي{صدا وحمايت كننده هاي مقتدرسياسي!}كه ديگريافت نمي شوند قدمي براي اجراي آنها بر نداشتيد؟آيا موسيقي فولكلوريك گيلان بايستي با اركسترهاي اسپانيايي و يا اروپايي اجرا شوند؟ دوست هنرمندي در مراسم تجليل استاد عاشورپوردررشت بر اين نكته به عنوان يك ارزش تأكيد داشتند كه : هیچگاه عاشورپور براي اجراي موسيقي از اركستر هاي محلي استفاه نكرد و توصيه ايشان بر اين بود كه هیچگاه از گروههاي محلي بهره نگيريد در صورتي كه اجراي موسيقي محلي توسط گروه هاي بومي و هنرمندان حقيقي روستا مستندترين و درست ترين نوع اجراي موسيقي محلي می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید