فرمت word : دانلود تحقیق در مورد پروژه بازیهای پرورشی در مدارس (طرح درس سالانه ) -قسمت دوم

دانلود پایان نامه

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

فرآیند رشد ، و بطور ویژه فرآیند رشد حرکتی ، بایستی دائماً مسأله فردیت را در یادگیرنده به خاطر آورد . هر فرد دارای جدول زمانی خاص برای کسب و توسعه تواناییهای حرکتی خود می باشد . گرچه «زمان بیولوژیکی» هنگامی که در توالی کسب مهارت حرکتی قرار می گیرد بسیار اختصاصی می باشد . لیکن سرعت و اندازه رشد تحت تأثیر خصوصیات فردی و بطور گسترده ای نیازهای عملکردی کار تعیین می گردد. دوره سنی صرفاً نمایانگر دامنه زمانی تقریبی می باشد که در خلال آن بعضی رفتارها ممکن می باشد نظاره گردند. وابستگی زیاد به دوره زمانی ممکن می باشد ناقض مفاهیمی زیرا تداوم ، اختصاصی و فردیت در فرآیند رشد باشد .

دورة رشدی که ما به مطالعه آن می پردازیم نوجوانی می باشد .

الف ـ قبل از بلوغ :                         11 تا 13 سالگی (پسران)

10 تا 12 سالگی (دختران)

ب ـ پس از بلوغ                            14 تا 20 سالگی (پسران)

12 تا 18 سالگی (دختران)

مفهوم کلیدی ـ رشد مهارتهای حرکتی اختصاصی تا حد زیادی به فرصتهای تمرینی ، تشویق و کیفیت آموزش و زمینه بوم شناختی محیط بستگی دارد .

مهارتهای حرکتی اختصاصی ، شکل پیشرفته الگوهای حرکتی بنیادی هستند ، ه به گونه ای پالایش و ترکیب شده اند تا مهارتهای ورزشی و سایر مهارتهای حرکتی ویژه و پیچیده را تشکیل دهند. مهارتهای حرکتی اختصاصی ، ویژه تکلیف می باشند ، لیکن حرکات بنیادی چنین نمی باشند.

بیسبال

هاکی

نمایشی

دختران و پسران از لحاظ قدرت عضلات شکم و استقامت در دوران پیش از بلوغ یکسان هستند لیکن پسران در دوره نوجوانی پیشرفت بیشتری نسبت به دختران نشان می دهند.

مردان در دوره جوانی قدرت و استقامت  عضلانی زیادی دارند ، اما زنان در آغاز بلوغ حداکثر توان و نیرو را داشته ، در حالیکه در پایان دوره جوانی تنزل می کنند.

بطورکلی انعطاف پذیری زنان در طول دوره نوجوانی بیشتر از مردان می باشد و لیکن در زنان و مردان انعطاف پذیری بیشتر با کاهش الگوهای حرکتی کاهش می یابد تا فرآیند افزایش سن .

درصد چربی بدن زنان بطور ثابت از پیش از دوره نوجوانی تا سرتاسر نوجوانی افزایش می یابد . درصد چربی بدن در مردان در قبل از دوره نوجوانی افزایش می یابد ، سپس در دوره بلوغ بطور سریع کاهش می یابد و در طول این دوره به کاهش خود ادامه می دهد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

اگرچه دختران در مورد تعادل در دوران کودکی از پسران جلوتر هستند اما در دوره نوجوانی هیچگونه برتری نسبت به پسران ندارند.

اهداف عمومی تربیت بدنی در دوره های راهنمایی

همة دانش آموزان در دورة راهنمایی بایستی آمادگی پیدا نمایند تا بتوانند در فعالیتهای سازنده و مطلوب اجتماعی جامعه شرکت نمایند. به دنبال هدفهای عمده ای که برای درس تربیت بدنی در دورة ابتدایی اظهار گردید ، اهداف کلی برای این درس در دورة راهنمایی
می توان در نظر گرفت . دانش آموزان به مقصود رویارویی با شرایط و اوضاع زندگی روزمره و فائق آمدن بر معضلات روزافزون و پیچیدة آن ، نیاز به توسعه و تکامل قابلیتها و تواناییهای خود دارند تا قادر باشند سلامتی ، تندرستی و نشاط دورة نوجوانی و جوانی خود را حفظ کرده ، مسائل و معضلات را با خوشایند ، نگرشهای منطقی ، درک ارزشها و قدرشناسیها ، بتوانند عواطف و احساسات خود را به نحو مطلوبی اظهار نمایند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

خصوصیات رشد و اهداف تخصصی تربیت بدنی در مقطع راهنمائی

الف ـ خصوصیات کلی دانش آموزان مقطع راهنمایی :

این دوره یکی از عالیترین و مناسب ترین سنین تعلیم و تربیت می باشد . در این دوره  دانش آموز از یک جهش ذهنی برخوردار می باشد . بدین معنی که کودک کوشش می کند آموخته های خود را بصورت مفاهیم کاربردی منسجم تر کند. ذهنیات کودک در این دوره از شدت خاصی برخوردار بوده و کودک کوشش می کند هرچه بیشتر در تیز کردن هوش خود اقدام نماید و علت و معلول را توجیه نماید . در این دوره کودک کوشش می کند آن چیز که که پیرامون خود می بیند با آن ارتباط مستقر سازد .

گروه پذیری کودک در این دوره بالا می رود و دوست دارد در کارهای گروهی شرکت کرده و همچنین از طرف سایر دوستان مورد قبول واقع گردد و بدین سان با زندگی جمعی آشنا می گردد و فطرت جامعه پذیری خود را افزایش می دهد. تفاوتهای جسمی بین پسران و دختران عیان می گردد. در ایندوره دختران رشدشان زیادتر از پسران می باشد و بدن سریعتر از عضلات رشد می کند ، لذا حرکات سرعتی برای نوجوانان در این سن مشکل

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید