دانلود پژوهش: دانلود تحقیق در مورد پروژه تربيت‌معلم و آموزش ضمن خدمت-قسمت پنجم

دانلود پایان نامه

 

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

– بهره گیری از سرباز معلم براى روستاهاى دورافتاده براساس مفاد قانون معلمان، پزشکان و پيراپزشکان وظيفه

– استخدام و به‌کارگيرى آموزشياران نهضت سواد‌آموزى

– پرداخت حق‌التدريس به معلمان شاغل در دوره‌هاى مختلف تحصيلى

– بهره گیری از داوطلبان تدريس در بعضى از مناطق شهرى و روستائى به‌صورت قراردادى و پيمانى

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

– بهره گیری از دانشجويان رشته‌‌هاى مختلف دانشگاه‌هاى کشور.

دانشگاه‌هاى تربيت‌معلم و دانشکده‌هاى علوم‌تربيتى و تربيت دبير دانشگاه‌ها

يکى از سازمان‌هاى مهم کشور که مجاز می باشد هر سال صدهزار نفر از فارغ‌التحصيلان مراکز تربيت‌معلم و دانشگاه‌ها را به‌عنوان کادر آموزشى و ادارى خود استخدام کند، وزارت آموزش و پرورش می باشد. تربيت و تأمين درصد بسيارى از اين نيروى انسانى مورد نياز، برعهدهٔ دانشگاه‌هاى تربيت‌معلم و ديگر دانشگاه‌ها و مؤسسات عالى کشور گذارده شده می باشد.

پس از انقلاب اسلامى علاوه بر دانشگاه تربيت‌معلم تهران به‌تدريج در تبريز، زاهدان، يزد و سنندج دانشگاه تربيت‌معلم به‌صورت شعبه يا مستقل تأسيس شده و رشته‌هاى دبيرى در تعداد زيادى از دانشگاه‌هاى تهران، استان‌ها و شهرستان‌ها توسعه يافته می باشد. دانشجويان رشته‌هاى دبيرى برابر قانون مربوط، حقوق کارآموزى دريافت مى‌دارند. درصدى از دانشجويان دانشگاه‌هاى مختلف نيز که شاغل در وزارت آموزش و پرورش هستند، از مأموريت تحصيلى بهره گیری مى‌کنند.

قانون متعهدان خدمت در آموزش و پرورش

يکى از قوانين مهمى که مى‌تواند آثار مثبتى بر بهبود طریقه تأمين و تربيت نيروى انسانى وزارت آموزش و پرورش بگذارد و مکمل قوانين مربوط به تربيت‌معلم باشد، اين قانون می باشد که مشتمل بر ۱۰ ماده و ۳ تبصره می باشد که در خرداد ۱۳۶۹ به تصويب رسيده و مبيّن مزايائى می باشد که داوطلبان خدمت در آموزش و پرورش مى‌توانند از آنها برخوردار شوند. نکام مهم اين قانون عبارت می باشد از:

– دانش‌آموزان دانشسراها و دانشجويان مراکز تربيت‌معلم و دانشگاه‌هاى تربيت‌معلم و رشته‌هاى دبيرى دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالى مکلف هستند در آغاز تحصيل خود به وزارت آموزش و پرورش تعهد خدمت بسپارند و تحصيل آنان در مراکز تحصيلى مربوط، منوط به سپردن تعهد خدمتى به وزارت مذکور يا اعلام نياز آن وزارت می باشد.

– وزارت آموزش و پرورش مى‌تواند جهت تأمين نيروى انسانى آموزشى خود، از دانشجويان داوطلب دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالى و طلاب حوزه‌هاى علميه تعهد خدمت اخذ کند.

– متعهدان خدمت مکلف هستند پس از فراغت از تحصيل به ميزان دو برابر مدت تحصيل که از پنج سال کمتر نخواهد بود، در هر محلى که وزارت آموزش و پرورش تعيين مى‌نمايد، خدمت کنند و هيچ‌يک از وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و مؤسسات دولتى و شرکت‌هاى دولتى و وابسته به دولت و شهردارى‌ها نمى‌توانند قبل از پايان يا لغو تعهد، نسبت به استخدام اين قبيل متعهدان اقدام نمايند.

– دانشجويان و دانش‌آموزان متعهد به خدمت از آغاز سال تحصيلى خود به استخدام آزمايشى وزارت آموزش و پرورش درآمده و از حقوق و فوق‌العاده شغل مربوط به مدارک تحصيلى لازم، جهت ورود به دورهٔ تحصيلى مورد نظر برخوردار خواهند گردید.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

– پس از استخدام رسمي، حداکثر مدت دو سال از مدت تحصيل دانجشويان دورهٔ کاردانى و حداکثر چهار سال از مدت تحصيل دانشجويان دورهٔ کارشناسى و دانش‌آموزان دانشسراهاى تربيت‌معلم، جزء سابقهٔ رسمى آنان مقصود و از نظر ترفيع (پايه، گروه بازنشستگي) محاسبه خواهد گردید.

قانون معلمان، پزشکان و پيراپزشکان وظيفه

به‌مقصود تأمين معلمان مورد نياز روستاهاى دورافتادهٔ کشور و تأمين آموزشياران کلاس‌هاى سواد‌آموزي، به‌ويژه در مناطق محروم، به بهره گیری از مشمولان وظيفه که مدرک تحصيلى ديپلم و بالاتر دارند توجه شده و براين اساس، قانون مربوط در مهرماه ۱۳۶۹ به تصويب رسيده می باشد. نکات مهم اين قانون عبارت می باشد از:

– وزارت دفاع و پشتيبانى نيروهاى مسحل جمهورى‌اسلامى ايران همه ساله تعدادى از مشمولان وظيفه را که مدرک تحصيلى ديپلم و بالاتر دارند، پس از انجام دورهٔ آموزش نظامى براى انجام بقيهٔ خدمت دوره ضرورت به‌مقصود خدمت در وزارتخانه‌هاى آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکى و نهضت سواد‌آموزى براى بجای آوردن فعاليت‌هاى اصلى اين وزارتخانه در بخش‌هاى محروم کشور و نقاط محروم آموزشى به‌صورت مأمور در اختيار وزارتخانه‌هاى مذکور و نهضت سواد‌آموزى قرار مى‌دهد.

– مشمولان وظيفه علاوه بر طى دورهٔ آموزش نظامى موظف به گذراندن دورهٔ آموزش مهارت‌هاى حرفه‌اى طبق برنامه‌اى که هريک از وزارتخانه‌ها و نهضت سوادآموزى تدوين و اعلام مى‌کنند، هستند.

– پس از پايان دورهٔ آموزش نظامى و مهارت‌هاى حرفه‌اي، مشمولان ديپلمه‌اى که در آزمايش‌هاى نهائى موفقيت به‌دست آورند، به درجهٔ گروهبان سومى نائل خواهند گردید.

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید