دانلود فرمت word : دانلود تحقیق در مورد پروژه خاموش شدن چراغ علم -قسمت دوازدهم

دانلود پایان نامه

البته نكته ي اساسي اين بود كه بازيكنان يا فعالان جديد، با خود قوانين جديد را نيز وارد ميدان مي كردند. «قوانين جديد بازي» عبارت بود از ميليتاريزه كردن حمل و نقل دريايي از يكسو و سعي در تسلط بر ديگران و نهايتاً بيرون راندن آنان از صحنه از سويي ديگر.

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 

بنابراين مي توان گفت كه حمل و نقل تجاري از قرن شانزدهم به بعد عملاً در انحصار اروپائيان در آمده بود.

قدرتهاي بزرگي همچون اسپانيا و پرتغال اگرچه در تحكيم اين تحولات پيش كسوت بودند، اما در نهايت انگليسي ها بودند كه توانستند تسلط بي زیرا و چراي خود را نسبت به قدرتهاي حوزه ي مديترانه اعمال نمايند. به عبارت ديگر، عليرغم آنكه قدرتهاي حوزه ي مديترانه از قرن پانزدهم تا اواخر هفدهم ابرقدرتهاي مسلم زمان خود بودند و نيمي از دنيا را در تصرف خود داشتند، اما يك قرن بعدش، يعني در پايان قرن هجدهم، فرانسه و بالاخص انگلستان بودند كه به ابرقدرتهاي جديد تبديل شده و عملاً رقباي حوزه مديترانه ي آنان به قدرتهاي دست چندم تبديل شده بودند.

مجموعه اي از عوامل، رنسانس، عصر بيداري، انقلاب علمي و مهم تر از همه پيدايش انقلاب صنعتي در انگلستان و در مرتبه ي بعدي در فرانسه و آلمان، بدون ترديد اسباب پيدايش اين دگرگوني تاريخي شدند. در حاليكه انقلاب صنعتي در انگلستان در نيمه ي دوم قرن هجدهم صورت گرفت، در اسپانيا بيش از دو قرن بعد، يعني در نيمه دوم قرن بيستم بود كه انقلاب صنعتي آغاز گرديد.

بايد دانست كه آن چیز که كه بر دو امپراطوري مقتدر قرون وسطاي اروپا (پرتغال و اسپانيا) رفت، چندان تفاوتي با آن چیز که كه بر قدرتهاي شرقي رفت ندارد.

بنابراين اگر هنوز اصراري باشد كه تاريخ را به گونه اي يك طرح و توطئه ي از پيش تعيين شده بدانيم، بايستي گفت اين طرح و توطئه نه عليه مسلمين بلكه عليه تمامي قدرتها، و امپراطوري هايي اتفاق افتاد كه دروازه هاي خود را به روي پيشرفت علمي، تفكر اجتماعي، تعفل سياسي و نقد نظري بستند، صرفنظر از آنكه  در شرق بودند يا غرب، اروپايي بودند يا عرب يا ايراني، هندي بودند يا چيني، مسيحي بودند يا هند و يا مسلمانان.

 

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

جمع بندي و نتيجه گيري

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید