دانلود فایل پایان نامه : دانلود تحقیق در مورد پروژه خاموش شدن چراغ علم -قسمت یازدهم

دانلود پایان نامه

 

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

با قطع اين ارتباط زميني، اگرچه جلوي تكرار هجوم مغول ها گرفته گردید اما خط تجارت و حمل كالا از شرق به غرب و از غرب به اروپا نيز مختل گردید.

قطع اين ارتباط زميني شرق با غرب موجب گردید تا براي حمل و نقل كالا به غرب، از دريا بهره گیری گردد. حمل و نقل كالا كه بين چين و غرب كه طي قرون متمادي از طريق ايران و از مسير معروف و تاريخي راه ابريشم صورت گرفته بود از اوايل قرن پانزدهم منتقل به دريا گردید و راه ابريشم به تدريج منسوخ شده و صرفاً به صورت نامي در تاريخ آمد. در آن دوره قدرت نيروي دريايي غربيان بالا و زياد بنابراين تحول جديد بيشتر به نفع غربيان تمام گردید.

تحول پنجمي كه اتكاء اروپائيان را به دريا افزايش داد، به قدرت رسيدن تركان عثماني و نهايتاً پيدايش امپراطوري عثماني از نيمه ي دوم چهاردهم بود.

اين امپراطوري بر خلاف امپراطوري تركان آسياي مركزي كه بسيار سريع به قدرت رسيدند و سريع هم قدرت را از كف دادند، به صورت تدريجي به قدرت رسيدند و اين امپراطوري بيش از يك قرن به طول انجاميد. در نيمه ي دوم قرن شانزدهم عثماني ها تمامي امپراطوري بيزانس (روم شرقي) را در هم نورديده، مملوكها را به زانو در آورده و تمامي خاورميانه و شمال آفريقا را تصرف كرده و در سال 1529 وين را به محاصره ي خود در آورده بود.

گسترش و فتوحات خيره كننده ي عثماني ها بيشتر مرهون روحيه ي نظامي، سلحشوري و جنگ آوري قبايل آناتولي بود. عثمانيان در به وجود آوردن نهادهاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي همانقدر ناكام و ناموفق بودند كه سلجوقيان با مملوكها، با اين تفاوت كه عثماني ها توانستند رهبري شايسته تر و معقولتري داشته باشند. بنابراين اقتدار عثمانيان تا اواخر قرن هجدهم، ادامه يافت. بدون آنكه پيشرفتها و تغيير و تحولات بنيادي كه در اروپا پيش آمد، تأثير چنداني بر تركان داشته باشد.

اما در ارتباط با بحث اصلي ما يعني روابط شرق و غرب، اين سؤال مطرح می باشد كه پيدايش امپراطوري عثماني چه تأثيري بر اين روابط گذارد؟ بايد دانست كه بيشتر فتوحات عثمانيان تقريباً در خشكي بود.

بنابراين عليرغم آنكه در طي قرون پانزدهم، شانزدهم و هفدهم آنان بزرگترين قدرت دنيا بودند، مع ذلك اين اقتدار صرفاً در خشكي بود و تسلط در دريا كماكان در دست قدرتهاي اروپايي باقي ماند. شايد بتوان گفت سقوط تاريخي قسطنطنيه به دست تركان عثماني در سال 1453 «واسكودوگاما» با گذشتن از دماغه ي اميدنيك راه دريايي به قاره ي هند را براي اولين بار كشف نمايد. در همين ايام «كريستف كلمب» قاره ي آمريكا را كشف نمود. و اندكي بعد از اين دو، دريانورد ديگري به نام «ماژلان» موفق گردید براي اولين بار كره ي زمين را دور بزند. آن چیز که كه در نهايت باعث تسلط اروپائيان بر شرق گرديد، صرفاً مسلط شدن آنان در دريا نبود بلكه بيشتر شيوه ي برخورد و توجه آنان در مقايسه با شرقيان بود كه اسباب سلطه را به وجود آورد. خانم «ابوالغد» تحولي را كه ورود اروپائيان به شرق با خود به دنبال آورد، به نحو ارزنده اي تشريح نموده می باشد. نظريه ي او بدين صورت می باشد كه در شرق، در دريا نوعي ثابت وجود داشت و بازيگران نظام تجارت بين المل (چيني ها، هنديان، ايرانيان و اعراب) در دريا به يك نوع همزيستي با يكديگر رسيده بودند.

بنابراين اساس تجارت دريايي در مشرق از ديرباز بر روي اتحاد و همزيستي بود تا تضاد و تقابل.

اما در اروپا درست عكس حالت شرق وجود داشت. عملاً تمامي بازيگران نظام تجارت بين الملل با يكديگر در حالت رقابت بودند، كه گاه اين رقابت ها به درگيري هاي نظامي، مي انجاميد.

بنابراين تخاصمات و درگيري ها و رقابت هاي پايان ناپذير آنان در خشكي همواره به دريا نيز كشانده مي گردید. يا در دريا نيز همانقدر تنش وجود داشت كه در خشكي.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

از سخنان بالا نتيجه ي مهمي كه دريافت مي گردد آن می باشد كه فضاي حاكم بر دريا در اروپا كاملاً بر عكس فضاي حاكم بر دريا در شرق می باشد. در غرب، غربيان براي حمل و نقل كالاهاي خود نياز به همراهي نظامي داشتند اما در شرق نياز چنداني به حضور نيروي نظامي براي امنيت حمل و نقل دريايي نبود.

بنابراين زماني كه دريانوردان اروپايي در نيمه ي دوم قرن پانزدهم وارد آبهاي شرق شدند، با خود نظامي ري را وارد اين آبها نمودند، يعني توجه آنها به شرقيان و تجارت در شرق همان گونه بود كه در غرب بود. اروپائيان، شرقيان را نوعي رقيب در دريا نمي‌دانستند بلكه به آنها با ديده ي دشمن مي نگريستند. پس با قاعده ي نظامي «بهترين دفاع، حمله می باشد» از همان آغاز به شرق حمله ور شدند. آن چیز که كه در وجود غربيان روحيه ي تخاصم را تقويت مي نمود، غريب بودن غربيان در ميان مردم مشرق زمين بود. آنها به لحاظ زبان، مذهب و حتي رفتارهاي اجتماعي با شرقيان متفاوت و غريب بودند و همين مسئله بر حس ناامني و دشمني غربيان با شرق مي افزود.

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید