دانلود فایل: دانلود تحقیق در مورد پروژه خاموش شدن چراغ علم -قسمت دهم

دانلود پایان نامه

مملوكها اگرچه به لحاظ نظامي برجسته بودند و قدرت را از چنگ رقباي خود به در مي‌آوردند، اما در نگه داري قدرت يا كشورداري كه پاي تدبير و سياست و اقتصاد به ميان مي آمد، غالباً ناموفق بودند. مملوكها، از يكسو با رقباي داخلي خود طرف بودند و از سويي ديگر اروپائيان نيز تهديدي برايشان به شمار مي آمدند.

 

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

بنابراين مي توان گفت مهم ترين توجه مملوكها به سمت ايجاد قواي نظامي می باشد. ايجاد اين قواي نظامي نيازمند بودجه و هزينه می باشد. براي تأمين اين بودجه هم نيازمند اخذ ماليات بودند. البته مملوكها براي تأمين اين بودجه تنها به اخذ ماليات بسنده نكردند بلكه وارد تجارت و توليد نيز شدند. مضافاً اينكه مملوكها در امر اقتصاد و تجارت آشنايي قبلي نداشتند و در اين كار نيز ناموفق بودند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

علاوه بر اين مملوكها به عنوان فرمانروايي غريبه، نتوانستند انس و الفت چنداني ميان خود و مردم ايجاد كنند. سياست هاي اقتصادي مملوكها به تدريج آثار منفي خود را بروز داد و اين امپراطوري بزرگ را از درون آسيب پذير ساخت.

مسئله ي ديگري كه ضربه اي اساسي بر مملوكها زده بود، شيوع طاعون بود. در آن وقت از جمعيت نيم ميليوني قاهره، 000/200 نفر يا 40 درصد جمعيت از بين رفتند كه اين مسئله موجب ايجاد تأثيرات مخربي بر ساختار اقتصادي مسلمين گردید.

اما آن چیز که كه به بحث ما مربوط مي گردد، روابط ميان مملوكها با اروپائيان بود. مملوكها متوجه شده بودند كه با تخريب بنادر لوانت، تنها راه تجارت بين شرق و غرب قاهره می باشد. پس تا توانستند، به اخذ ماليات از اروپائيان پرداختند تا آنجا كه به مناقع اقتصادي اروپائيان آسيب بسيار زيادي رسيده بود. اخذ اين ماليات در اروپا موجب افزايش قيمت ها شده بود و خواه يا ناخواه تأثير منفي بر بازار فروش و مصرف مي‌گذارد. بنابراين اروپائيان تصميم گرفتند براي نجات تجارت خود با شرق و رهايي از چنگال مملوكها، راه ديگري براي ارتباط با شرق پيدا كنند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

آن چیز که اروپائيان را براي رسيدن به شرق كمك مي كرد، رشد قابل توجه توان دريايي اروپائيان بود. دريانوردان اروپايي از نيمه ي دوم قرن چهاردهم به تدريج به انديشه ي دور زدن آفريقا و رسيدن به مشرق از مسير جديد افتادند. کوشش هاي آنان بعد از گذشت يك قرن به نتيجه رسيد و در نيمه ي اول قرن پانزدهم دريانوردان اروپايي موفق شدند با دور زدن آفريقا و گذشتن از دماغه ي «اميد نيك» فصل جديدي را در تاريخ روابط بين شرق و غرب بگشايند. سرانجام پرتغالي ها كه در قرن چهاردهم و پانزدهم داراي بزرگترين نيروي دريايي زمان خود بودند، توانستند مغرب را از طريق مسير جديدي به مشرق متصل سازند.

از ميان تمامي قدرت هاي بزرگ اروپايي آنروز، پرتغالي ها بيشترين فاصله را با سواحل شرق مديترانه و مسير قاهره داشتند. اين بعد مسافت موجب مي گردید كه كالاهاي وارداتي و صادراتي گرانتر از رقباي ديگر تمام گردد. پس اگر مسير جديدي پيدا مي گردید كه پرتغالي ها را به شرق نزديكتر كند، واضح بود كه پرتغالي ها بزرگترين نفع برندگان بودند. به همين دليل کوشش و اصرار دريانوردان پرتغالي، و در مرتبه ي بعدي اسپانيايي‌ها بيشتر از ديگران بود. آنها از اوايل قرن پانزدهم راه جديد را نقشه برداري كردند، حركت و مسير بادها و وضعيت جغرافيايي را ثبت و ضبط كردند به طوري كه مي توانستند آن را چشم بسته بپيمايند. در نيمه ي دوم قرن پانزدهم، قدرت هاي غربي بالاخص پرتغالي ها، خليج عدن، درياي عمان و سواحل اقيانوس هند را به انحصار خود در آورده بودند. در سال 1500 پرتغالي ها بر خليج فارس و تنگه ي هرمز مسلط شدند. تسلطي كه بيش از يك قرن به طول انجاميد. سرانجام يك قدرت اروپايي به نام انگلستان در سال 1620 توانست بر خيج فارس مسلط گردد و خود را جانشين ايرانيان و پرتغالي ها كند.

باري ديگر اروپائيان بر اثر ايجاد، عواملي مجبور بودند كه راه ديگري را براي ارتباط با شرق پيدا كنند.

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید