دانلود فایل تحقیق : دانلود تحقیق در مورد پروژه خاموش شدن چراغ علم -قسمت نهم

دانلود پایان نامه

 

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

جنگهاي صليبي بر خلاف مسلمانان براي اروپائيان تبعات مثبتي به همراه داشت. گفتيم كه مسلمين عقيده داشتند كه اروپائيان غیر از توحش چيز ديگري نداشتند.

بنابراين از ديد مسلمين بهترين روش پیش روی اين مردمان آن بود كه در جوامع خود را به روي آنان ببندند. اما بر عكس مسلمين شرق براي صليبيون سرزمين ثروت بود. صدها هزار اروپايي كه مدتي را در شرق گذاردند پس از بازگشت به موطن خود مصرف كننده و مبلغ كالاهاي شرقي شدند. البته قبلاً نيز تجارت بين شرق و غرب وجود داشت اما وقوع جنگهاي صليبي باعث افزايش آشنايي و مصرف كالاي شرقي گرديد. و اين كالاها كه تا اين زمان تنها مورد بهره گیری اعيان و اشراف بودند بعد از وقوع جنگهاي صليبي مورد بهره گیری مردم معمولي همه قرار گرفتند. بزودي به همراه دسته جات، «جهاد گران صليبي» صدها تاجر نيز رهسپار شرق شدند. اگر هم براي شماري از صليبيون اوليه هجوم به شرق به معني برگرداندن سرزمين مقدس به مسيحيان بود بزودي معلوم گردید اين پيكار جداي از بعد الهي در برگيرنده بعد مادي نيز بوده می باشد و صليبيون بعدي بيشتر به انگيزه ثروت راهي اين سرزمين شدند و از آن پس نيز تجارت بين شرق و غرب افزايش يافت.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تأثير ديگري كه در اثر تماس با شرق براي اروپا به وجودآمد آشنايي با علوم و تكنولوژي و فرهنگ و تمدن پيشرفته جامعه اسلامي آن روز بود. انواع فرهنگها و تمدنهايي كه وارد جهان اسلام و در عصر طلايي قوام يافته بود از طريق جهان اسلام به اروپا رفت. اروپاييان حتي مجبور نبودند براي دستيابي به علوم زبانهاي شرقي را بدانند زیرا مسلمين سه قرن قبل از آمدن اروپائيان زحمتش را كشيده بودند بنابراين صرف آگاهي از زبان غربي براي آنان كافي بود، به اين ترتيب بود كه زمينه هاي جوانه زدن رنسانس و انقلاب علمي در غرب به وجودآمد.

پيامد مهم بعدي در نتيجه جنگهاي صليبي نيرومند تر شدن اروپائيان در دريا بود كه باعث تسلط بي زیرا و چراي غربيها بر دريا و در نهايت سلطه آنان بر مشرق زمين گردید. از آنجا كه تسلط غربيان بر دريا در طول قرون وسطي نتايج سرنوشت سازتر و تاريخي را در روابط بين شرق و غرب بر جاي گذاشت بررسي عميقتري در اين باره لازم می باشد.

 

چگونگي و علل مسلط شدن اروپائيان بر دريا در طول قرون وسطي:

در طي دو قرني كه صليبيون مشغول بازپس گيري سرزمين مقدس بودند، نيروي دريايي اروپائيان گسترش قابل ملاحظه اي يافت. اين پيشرفت و گسترش داراي علل مختلفي می باشد كه اين علل به ترتيب زير مي باشند:

1-اولاً مسير اصلي حركت صليبيون به شرق از طريق دريا بود، يعني حمل و نقل صليبيون جنگ جو و سازو برگ جنگي آنها توسط كشتي هاي بزرگ و در نتيجه از راه دريا انجام مي گرفت.

2-ثانياً با تصرف بخش هايي از خاورميانه و نهايتاً بيت مقدس، هزاران زائر مسيحي براي زيارت عازم سرزمين مقدس مي شدند و اين عامل هم نياز شديدي به كشتي را ايجاد مي كرد.

3-علاوه بر اين دو عامل، عامل اساسي تر براي گسترش كشتي هاي بزرگ و بهره گیری از راه دريايي وجود داشت، آن هم وجود تجار اروپايي بود كه نتوانسته بودند از فرماندهان فاتح مسيحي امتيازات مهمي براي انحصار تجارت بين شرق و غرب اخذ نمايند.

درك اين كه چرا جنگ هاي صليبي موجب گسترش دريانوردي در اروپا گردید اما اين جنگ ها براي شرق و مسلمين تحولي چندان به وجود نياورد، چندان دشوار نيست، زيرا دستيابي مسلمانان و اروپائيان به سرزمين مقدس از دو مسيركاملاً متفاوت بود:

مسلمين از راه خشكي و مسيحيان از راه دريا. يعني اگر مسلمين مي خواستند از هر نقطه اي قواي نظامي به محل جنگ و درگيري اعزام كنند بايد از راه خشكي اقدام مي‌كردند اما بالعكس راه دستيابي مسيحيان از طريق دريا بود.

بنابراين در طي دو قرن نيروي دريايي اروپائيان گسترش يافت، اما در نيروي دريايي مسلمين تحول چنداني رخ نداد. در عوض در طي همين دو قرن قواي زميني مسلمين گسترش يافت و همين امر عاملي بود براي بيرون راندن تمامي صليبيون از سرزمين مقدس و حاكميت بي زیرا و چراي مسلمين بر تمامي مناطق خاورميانه ي امروزي تا مرزهاي امپراطوري بيزانس يعني (جنوب تركيه ي امروزي).

اما تحول اصلي يعني تحولي كه بازتاب آن بلند مدت بود، در دريا صورت گرفت. نقطه‌ي عطف عصر جديد را به بهرين شكل خود مي توانيم در انتهاي قرن سيزدهم ملاحظه نمائيم. در سال 1293 (692 هجري) نيروي دريايي متحد جنووا و پرتغالي ها، شكست سنگين و قطعي در جبل الطارق بر مسلمين وارد ساختند. شكستي كه سرآغاز تحول جديدي در روابط بين شرق و غرب بود. طریقه پيش افتادن دريايي اروپائيان عليرغم رانده شدنشان از سرزمين مقدس در عصر بعد از جنگهاي صليبي هم ادامه يافت. آن چیز که كه باعث اين گسترش و يا حتي سرعت يافتن آن گردید، تسلط مملوكها بر خاورميانه، بود. زيرا اين تسلط براي اروپائيان و روابط آنها با شرق مشكلات زيادي ايجاد كرد. گفتيم كه مملوكها براي برطرف كردن تهديد آتي اروپائيان، تمامي بنادر و اسكله‌هاي منطقه ي لوانت را منهدم نمودند. اگرچه آنان توانستند با اين كار راه عبور اروپائيان را از دريا را ببندند، اما عملاً بخش عمده اي از تجارت بين شرق و غرب را مسدود نمودند. با از ميان رفتن مسير اصلي يعني دريا، تجار ناچار شدند تا از دو مسير باقي مانده بهره گیری كنند:

اولين مسير، مسير شمالي بود كه از تبريز به آسياي صغير امتداد مي يافت، از آنجا يا از طريق طرابوزان (درياي سياه) به درياي مديترانه ختم مي گردید يا با پيمودن آناتولي به درياي مديترانه مي رسيد، كه البته اين مسير بسيار طولاني بود و در زمستان هاي طولاني عملاً غير قابل بهره گیری بود. علاوه بر اين مسئله مال التجاره اي كه از طريق دريا از هندوچين مي آمد نيز با مشكلات زيادي رو به روي مي گردید.

مسير دوم قاهره بود. اين مسير بسيار كوتاه تر بود، عملاً در چهار فصل قابل بهره گیری بود و در نتيجه حمل كالا بسيار ارزانتر از مسير شمالي تمام مي گردید. اما عليرغم همه‌ي اينها مشكل ارتباط بين شرق و غرب از همين جا آغاز گردید. يعني نقطه اي بزرگترين تأثيرات را بر آينده ي تحولات بين شرق و غرب گذارد.

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید