منبع تحقیق : دانلود تحقیق در مورد پروژه خاموش شدن چراغ علم -قسمت هفتم

دانلود پایان نامه

 

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 

موفقيت اروپائيان در دريا:

يكي از مسائل اساسي و سرنوشت ساز در تعيين شكل روابط شرق با غرب، تسلط نهايي و بي زیرا و چراي اروپائيان در دريا بود. بر خلاف باور و اعتقاد ما كه تسلط غربيان را ناشي از انقلاب صنعتي يا از آن مقطع به بعد مي دانيم، اساسي ترين عنصر تسلط غربي‌ها نه تنها بر شرق بلكه بر كل دنيا از قرون وسطي به بعد را بايد تسلط اروپائيان بر دريا دانست. اين تسلط قرن ها قبل از پيدايش سرمايه داري در غرب در قرن 19 به وجود آمده بود. انقلاب صنعتي صرفاً موجب آن گرديد تا غرب به امكانات و ابزار پيشرفته و نيرومندي در جهت نيل به تسلط بيشتر و كامل تر به اجتماعات ديگر دست يابد. علاوه بر اين انقلاب صنعتي توانست كشتي هاي بزرگتر. تندروتر، مجهزتر و مسلح تر به سلاح هاي مخربتري را در اختيار اروپائيان قرار دهد، اما مي دانيم كه پرتغالي ها 3 قرن قبل از دست يابي به اين كشتي ها و امكانات بر تنگه ي هرمز و جزاير قشم و كيش و بندرعباس تسلط يافته بود. مسئله و سؤال اساسي آن می باشد كه چرا و يا چگونه اروپائيان در مقايسه با ملل شرقي توانسته اند به برتري و تفوق بي زیرا و چرا دست يابند؟

حال به بررسي، موقعيت جغرافيايي اروپا مي پردازيم: موقعيت جغرافيايي اروپا به گونه‌ايست  كه مي توان آن را شبه جزيره ناميد، زيرا از سه طرف در محاصره درياهاي آزاد قرار گرفته می باشد: يعني از شمال، غرب و جنوب. علاوه بر اين در مركز اروپا، رودخانه هاي عريض و طويلي می باشد كه مركز كشتيراني می باشد و حمل و نقل را در آنجا رونق مي بخشد در حالي كه در ايران، شهرهاي قديمي و مراكز تمدني آن صدها كيلومتر از دريا فاصله دارند. پس نزديكي به دريا موجب رونق اقتصادي و تجاري در مناطق بندري همچون آمستردام، پيزا، مارسه و… گردید. علاوه بر اين ملت هايي كه بعدها تبديل به قدرتهاي استعماري شدند، همگي كشورهاي بودند كه تماس نزديكي با دريا داشتند.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

علاوه بر نزديكي به دريا، عاملي همچون نفوذ اقوام، ملل و فرهنگ هاي مختلف به قاره‌ي اروپا موجب ايجاد تحول در اين قاره شده اند. در نگاه اول به نظر مي رسد آن چیز که باعث پيدايش انبوه اجتماعات مختلف در اروپا گردید شرايط آب و هوايي معتدل اروپا وفور باران مي باشد. در نتيجه اقوام مختلفي در اروپا ساكن شدند. هر كدام از اين اقوام هم سعي مي كردند كه زبان و پاره اي از خصوصيات قومي خود را حفظ و ترويج دهند. حضور اين ملل و اجتماعات در كنار يكديگر نتيجه اي منفي به همراه داشت كه آن جنگ و ستيز ميان اين اقوام بود و شايد ايتژن مهم ترين دليل براي ايجاد جنگ هاي پي در پي در اروپا باشد. اما پیش روی اين نقطه ي ضعف، نزديكي ملل مختلف اروپا به يكديگر باعث مي گردید تا از لحاظ فرهنگي و اجتماعي تأثير زيادي بر روي يكديگر بگذارند. در اروپا فاصله ي بين اجتماعات آنقدر به يكديگر نزديك می باشد كه مردمان اروپا با پاي پياده نيز مي توانستند مسافرت كنند. در حالي كه در ايران فاصله ي دو مركز عهده ي آن صدها كيلومتر مي باشد كه غالباً رفت و آمد به دليل وجود شرايط نامناسب طبيعي، بسيار سخت بود.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

بنابراين در اروپا نه تنها انتقال توليدات از يك نقطه به نقطه ي ديگر با سهولت انجام مي گردید، بلكه اخبار، اطلاعات، دانش و آگاهي ها نيز به همان آساني در ميان جوامع اروپايي جريان داشت.

عامل مهم ديگري كه باعث ايجاد ارتباط ميان جوامع اروپايي گرديد، زبان لاتين بود. اين زبان براي دانشمندان، اعيان و اشراف، صاحبنظران اجتماعي، متفكرين و بسياري از حكام به عنوان يك ابزار نيرومند ارتباط جمعي اقدام مي نمود. زبان لاتين به موقعيت ويژه اي دست پيدا كرده بود، يكي از دلايل اين امر آن بود كه اين زبان نه تنها زبان دين مسيح بود، بلكه زبان رسمي كليسا نيز به شمار مي رفت.

زبان لاتين در اروپا زبان دوم بود و در مدارس، دربار، صومعه ها و در مراكز آموزشي آموخته مي گردید.

اما بحث اصلي كه در ارتباط با تحليل ما قرار مي گيرد، مسئله ي دريا و تمايل به دريانوردي اروپائيان می باشد. همانطور كه قبلاً ذكر گردید اروپا داراي آبراه هاي متعددي می باشد كه اين امر موجب علاقه مندي آنان به دريانوردي گردید. اما عامل ديگري كه دريانوردي را گسترده و يسر مي نمود، وجود و وفور بي اندازه ي چوب در اروپا بود كه اين ماده، ماده ي اصلي براي ساختن كشتي بود. اروپائيان در آغاز براي تأمين غذا و شناخت مناطق جديد به  سمت دريانوردي سوق داده مي شدند، اما بعدها عاملي ديگر به نام تجارت، دريانوردي را در اروپا تبديل به يك حرفه نمود.

مشرق زمين به دليل تنوع و گستردگي آب و هوايش قادر به تهيه ي انواع و اقسام مواد غذايي بود. علاوه بر اين شرقيان جداي از مواد غذايي، قادر بودند كالاي صنعتي يا توليدات خود را به غرب صادر كنند.

بنابراين هميشه در اروپا براي كالاهاي شرقي بازار وجود داشت و اين تجارت عامل مهمي گردید براي گسترش دريانوردي و بهره گیری ي اروپائيان از دريا.

سؤال اساسي كه در اين باب مطرح مي گردد، ان می باشد كه غربيان بهاء كالايي را كه از شرق و غرب دريافت مي داشتند چگونه مي پرداختند؟ غربيان كالا ساخته شده ي چنداني نداشتند و مواد توليدي و صادراتشان در چوب، پشم و پوست اختصار مي گردید. اما مشرق زمين به خصوص ايران، داراي آب و هوايي می باشد كه ساكنين آن نياز چنداني به پوست يا پشم نداشتند. البته برخي از كالاهاي غربي مانند پارچه هاي ساده و ارزان قيمت وارد بازارهاي مشرق زمين مي گردید اما به تعبير امروزه، غربيان در تجارت با شرق دچار «كسري موازنه ي تجاري» بودند. اين كسري را غربيان مجبور بودند با طلا و نقره بپردازند. در واقع كمبود بود كه غربيان را وادار مي كرد تا به دريانوردي روي آورند و به سرزمين هاي ناشناخته گام گذارند. و آن چیز که كه اين طریقه با مستحكم تر نمود، کوشش بي وقفه ي آنان بود براي تهيه، توليد دست يافتن به منابع و امكانات و كالاهايي كه در شرق باز داشتند و در واقع آنها خواستند تا تجارت آنان را با مشرق زمين موازنه نمايد.

به غیر از عامل اقتصاد، عامل ديگري كه اروپائيان را به رفتن به سرزمين هاي غريب و ناشناخته وا داشت، تبليغ مسيحيت بود. بر خلاف تصور نادرست ما كه تبليغات مسيحيان را از برنامه ها و ترفندهاي استعمار مي دانيم، بايد دانست كه مبلغين مسيحي زماني شروع به اين كار كرده بودند كه قرن ها با عصر استعمار فاصله بود. علاوه بر اين مبلغين مسيحي فرستادگان كليساهاي خود بودند نه فرستادة نمايندگان دولتها و قدرتهاي اروپايي.

نيت غالب مبلغين صرفاً تبليغ آئين مسيحيت و مبارزه با كفر و شرك بود. حتي بسياري از آنها در راه آرمان مقدس خود از بين رفتند و در مجموع اكثر آنها زندگي پر ماجرا، سخت و پر مشقتي داشتند. با ظهور رنسانس از قرن شانزدهم، حمايت حكام و قدرتهاي اروپايي نسبت به مبلغين مسيحي كاهش يافت. در واقع اشاعه و بسط مسيحيت توسط افراد و اعضاء معمولي كليساها و فرق مختلف مسيحيت صورت گرفت و اين پديده از همان ابتداي ظهور مسيحيت تا به امروز ادامه داشته می باشد.

بنابراين اروپائيان بر اثر علل و عواملي از آغاز پيدايش تمدنشان دريانورد شدند. همان گونه كه قبلاً ذكر گردید دريانوردي اروپائيان در آغاز به دليل تأمين مواد مورد نياز خود و بعد تجارت با شرق بود. سؤال اساسي كه در اين مورد مطرح می باشد، آن می باشد كه تحولات بين شرق و غرب چه تأثيري بر دريانوردي و دريانوردي چه تأثيري در روابط بعدي بين شرق و غرب پيدا نمود.

 

جنگ هاي صليبي:

نخستين دور رويارويي هاي بين اسلام و اروپا (700-495/1300-1095):

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید