دانلود: دانلود تحقیق در مورد پروژه خاموش شدن چراغ علم -قسمت پنجم

دانلود پایان نامه

 

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 

ادامه خاموشي چراغ علم تا اواسط قرن نوزدهم:

دامنه علم ستيزي با گذشت زمان نه تنها كاهش نيافت بلكه بعنوان يك تفكر سياسي درآمد و مسلمين از آشنايي و آموختن آن منع شدند. انديشمندان بعدي كه در جهان اسلام درخشيدند ضمن عدم جلوگيري از خاموشي چراغ علم اين طریقه را تسريع نبودند مانند اين خلدون كه فاصله اي بين علم و گمراهي نمي بيند و ابونصر فارابي و ابو علي سينا را نمونه اي از مردان گمراه به شمار مي آورد. و استقرار صفويه در قرون شانزدهم نه تنها كمكي به بهبود اين وضع نكرد بلكه ستيزي بين عقل گرايان و مخالفين آنان در گرفت گرچه علما صفوي يكي پس از ديگري بر تسنن مي تاختند اما اين به آن معني نبود كه آنان به سمت خردگرايي متمايل شوند برعكس بسياري از اين علماء با «عقل» در نهايت احتياط برخورد مي كردند. به سخن ديگر در ايران شيعه قرن شانزدهم خاموشي چراغ علم عملاً به وقوع پيوسته بود. اما گذشته از طریقه افول علمي حكام صفوي توانستند در زمينه هاي اقتصادي و اجتماعي به پيشرفتهايي دست يابند اما اين دستاوردها پس از عصر صفوي رو به زوال رفت ظهور نادرشاه افغان و جريانات پس از آن و سپس بقدرت رسيدت قاجارها رمقي براي ايران عصر صفوي نگذاشته بود. علماء عصر قاجار نيز مسلمانان را در قبال دوري كردن از دانشهاي استوار بر خرد ترغيب مي‌كردند مانند آموزش مدرسه فيضيه ميرزا قمي كه در يك كلام اختصار گردید فقه و اصول مانند زيبانبارترين تبعات خاموشي چراغ علم، عدم آگاهي از ملل جهان پيرامون اسلام كه در قرون اوليه اسلام برخوردي فعال و پويا با ملل ديگر ديده مي گردید اما پس از شروع جريان افول مسلمين پويايي نخستين خود را از دست دادند از ديگر تبعات آن مي توان فقدان آشنايي با زبانهاي ديگر ناميد در آن وقت ترجمه نامه يك ديپلمات اروپايي به علت عدم آشنايي ايرانيان با زبان خارجي 5 ماه به طول مي انجاميد جالب اينجاست كه در چنين وضعيتي خارجيها زبان فارسي مي آموختند. نمونه ديگر رويگرداني از علوم در صنعت ساعت سازي می باشد و بسياري مسائل و مشكلات ديگر كه مجالي براي ذكر آنان نيست. اما بر خلاف تصور ما كه اين بي خبري را تنها به دولتمردان نسبت مي دهيم كل جامعه گرفتار اين ضايعه شده بود و بي خبري حكام صرفاً يكي از اين دهها پيامد زيانبار می باشد.

 

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

 

جمع بندي و نتيجه گيري

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

خاموشي چراغ علم مانند مسائلي می باشد كه با پديده عقب ماندگي ارتباط مستقيم داد. اما اين خاموشي فعاليتهاي علمي و روشهاي خردگرايانه چگونه به وجودآمد؟ و مسئله اي كه اين سؤال را پيچيده تر مي كند اين می باشد كه از قضا اين رويگرداني در جامعه اي رخ داد كه از پيشكسوتان علوم و معارف بود. اما بايد اذعان داشت كه اين سوال مورد برسري چنداني قرار نگرفته می باشد و برخي از پاسخهاي سطحي به اين سؤال هريك عاملي غير معقول و غير قابل را پيش مي كنند. در تحليلي كه در اين فصل ارائه گردید سعي كرديم چرايي خاموشي چراغ علم را از سه زاويه بررسي كنيم:

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید