دانلود: دانلود سمینار ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: کاربرد بیوپلیمرها در پزشکی

دانلود پایان نامه

با عنوان : کاربرد بیوپلیمرها در پزشکی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي نساجي – شيمي نساجي و علوم الياف

عنوان:

كاربرد بيوپليمرها در پزشكي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چكيده:

در اين تحقيق، بيوپليمرها، انواع آنها و شناخت ويژگي هاي بيوپليمرها و همچنين كاربرد بيوپليمرها بررسي ميشود. بيوپليمرها به دليل ويژگي هاي كه دارند كاربرد هاي فراواني در پزشكي دارند.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

كيتين و كيتوزان از بيوپليمرهاي خيلي مهم هستند كه كاربرد هاي فراواني در شاخه هاي مختلف پزشكي دارند. مانند كاربردهاي كه ميتوان نام برد، كاربرد كيتوزان به عنوان عامل انعقاد خون، ويسكو الاستيسيته و انتشار در بيوژل هاي (زيست ژل هاي) كيتوزان، و همچنين كاربرد كيتوزان در مهندسي بافت كه امروزه مبحث مهندسي بافت از جايگاه بسيار مهمي در زمينه علوم و فناوري برخوردار می باشد، مهندسي بافت به عنوان يكي از بهترين و بي نظيرترين گزينه هاي درماني در مداواي بسياري از نقص ها و بيماري ها مطرح مي باشد، همچنين توليد الياف كيتوزان و كاربرد آن در ماهيچه مصنوعي و سنسورهاي حياتي يا اعضاي مصنوعي زيرا كه كيتوزان خاصيت زيست سازگاري و تحريك پذيري خوبي دارد و همچنين ويژگي نفوذپذيري آب را در خود دارد.

مقدمه:

پليمرهاي متداول امروزي از نفت خام ساخته ميشوند كه با در نظر داشتن محدود بودن منابع نفتي بايد به تدريج با بيوپليمرها كه از منابع تجديد شونده ساخته ميشوند، جانشين شوند. امروزه با در نظر داشتن مسائل زيست محيطي مصرف پليمرهاي طبيعي به عنوان يك ايده خوب علمي و تجاري به مقصود جانشين ايده آل براي مواد شيميايي مورد بررسي می باشد. در حال حاضر بسياري از مؤسسات علمي و صنعتي به آن علاقمند باشند از قبيل شيمي، بيوشيمي، پزشكي، داروشناسي، بيوتكنولوژي، علم تغذيه، نساجي خصوصياتي از قبيل تجزيه پذيري زيستي، سمي نبودن التيام زخم و فعاليت آنتي ميكروبيال از كاركرد تحقيقات حاصل می باشد. اين توليدات براي كاربردهاي بسيار گوناگوني گسترش پيدا كرده اند از قبيل نخ بخيه جراحي، پوست مصنوعي، وسايل آرايش و غذاهاي رژيمي. بيوپليمر از نظر بيوشيمي دانها عبارتست از ماكرو ملكولهاي بيولوژي كه از تعداد زيادي زيرواحد كوچك و شبيه به هم كه با اتصال كووالانسي به هم متصل شده اند و يك زنجير طولاني را ايجاد ميكنند ساخته شده اند.

توسعه مواد پليمري به چند دليل اهميت دارد. اول اين كه اين مواد برخلاف پليمرهاي امروزي كه از مواد نفتي به دست مي آيند، به محيط زيست برگشت پذير هستند بنابراين مواد آلوده كننده محيط زيست به شمار نمي آيند. مانند بيوپليمرهاي مهم كيتين، كيتوزان، الجينات، كالجينات می باشد كه در اين تحقيق به كيتين و كيتوزان و تأثیر انها در پزشكي ميپردازيم.

فصل اول: كليات

1-1) هدف

هدف از اين تحقيق شناخت و بررسي بيوپليمرها و كاربرد آنها در پزشكي می باشد. همانطور كه ميدانيم بيوپليمرها به دليل ويژگي هاي ذاتي كه دارند از قبيل زيست سازگاري و اينكه دوست دار محيط زيست هستندو تخريب پذير هستند و همچنين از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه هستند. مواد پليمري در شكلهاي گوناگون توسعه يافته اند بنابراين ظرفيت بهره گیری در صنايع گوناگون را دارند. توسعه مواد پليمري به چند دليل اهميت دارد. اول اين كه اين مواد برخلاف پليمرهاي امروزي كه از مواد نفتي به دست مي آيند، به محيط زيست برگشت پذير هستند. بنابراين مواد آلوده كننده محيط زيست به شمار نمي آيند. بنابراين به راحتي ميتوان در كاربرد هاي وسيع درپزشكي از آنها بهره گیری كرد.

2-1) پیشینه پژوهش

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

كيتين اولين بار توسط پروفسور Braconnot در سال 1811 كه عضو آكادمي علوم نانسي فرانسه بود كشف گردید. او كه بر روي قارچها تحقيق ميكرد كيتين را در پي اقدام كردن قارچ ها يا قليلي گرم رقيق شده استخراج كرد. پس از هيدروليز كيتين به روشهاي مختلف به اين مطلب دست پيدا كردند كه كيتين يك پلي ساكاريد گلوكز آمين می باشد و در سال 1948 توليد گلوكز آمين از پوسته هاي خرچنگ را به صورت اختراع به ثبت رسانند.

در سال هاي اخير در زمينه بيوپليمرها به خصوص كيتين و كيتوزان تحقيقات زيادي شده می باشد و حتي در زمينه تهيه الياف از كيتوزان مقالات زيادي ديده ميشود.

تعداد صفحه : 72

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید