جدید: دانلود سمینار ارشد مهندسی نساجی: مرسریزاسیون و اولتراسونیک در نساجی

دانلود پایان نامه

با عنوان : مرسریزاسیون و اولتراسونیک در نساجی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی

عنوان:

مرسریزاسیون و اولتراسونیک در نساجی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

هنگامی که اقدام مرسریزاسیون پنبه انجام می گیرد سبب تغییراتی در ساختار سلولز گردیده به طوری که این فرآیند شیمیایی – فیزیکی سبب تورم قطری و کوتاه شدن طولی الیاف می گردد و این باعث ازدیاد شفافیت و جلای کالای سلولزی می گردد. انجام این اقدام در محیط غیر مائی همچون محیط اولتراسونیک نیز موجب تغییراتی در ساختار سلولز می گردد. البته هر دو فرآیند تأثیرات ساختاری ماکرو و میکرویی مهمی در الیاف ایجاد می نماید نظیر تغییر ساختار کریستالی از سلولز I به سلولز II، تغییر چیدمان پیوندهای هیدروژنی و آرایش یافتگی زنجیرهای مولکولی.

اما هم نحوه انجام اقدام شامل مدت زمان انجام، میزان مصرف مواد مورد نیاز و همچنین مرفولوژی سطحی و داخلی سلولز متفاوت می باشد. امروزه بهره گیری از امواج مافوق صوت در پروسه های مرطوب نساجی به دلیل مزایایی همچون کاهش آلودگی های زیست محیطی، کنترل پروسه، کاهش هزینه، گسترش یافته می باشد.

در اینجا بهره گیری از این تکنولوژی در مرسریزاسیون مورد نظر می باشد و کوشش در جمع آوری اطلاعاتی در ارتباط با مرسریزاسیون و اولتراسونیک گردیده می باشد تا بتوان با اطلاع از هر دو موضوع مورد بحث، به تغییرات ساختاری مرسریزاسیون پنبه در محیط اولتراسونیک با بهره گیری از روش های مطالعه میزان مرسریزاسیون پرداخت.

مقدمه:

یکی از عملیاتی که روی پنبه انجام می گردد، اقدام مرسریزه می باشد که شامل تماس پنبه (اعم از نخ یا الیاف یا پارچه) با محلول سود سوزآور و سپس شستشوی محصول در محلول رقیق اسید و سپس آب سرد به مقصود خنثی کردن قلیایی و سرانجام خشک کردن محصول می باشد. بر اثر مرسریزاسیون درخشندگی و جلای پنبه افزایش می یابد و ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آن تغییرات زیادی پیدا می کند.

معمولا پارچه های مرغوب پیراهنی، رومیزی، ملحفه ای همچنین نخ های قرقره مرسریزه می شوند. لذا با در نظر داشتن اهمیت زیاد این پروسه کوشش هایی جهت کاهش مدت زمان عملیات مرسریزاسیون، کاهش میزان مصرف سود و حصول نتایج بهتر در حین عملیات انجام پذیرفته و نیز در حال انجام می باشد.

بدین مقصود بهره گیری از محیط دیگری غیر از محیط مائی همچون محیط حاصل از امواج مافوق صوت مورد بهره گیری و ارزیابی قرار گرفته می باشد که به دلیل بهره گیری از این امواج در حین مرسریزاسیون، بتوان با صرف زمان کوتاه تر و غلظت سود کمتر به همان تغییرات ساختاری روش های معمول مرسریزاسیون برسیم که این ها سبب هزینه کمتر و اقتصادی شدن پروسه و احتمالا حصول نتایج بهتری می گردد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

فصل اول:

1- کالای پنبه ای

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

1-1- پنبه و ساختار سلولزی

الیاف پنبه در اصل پرزها یا به تعبیری الیافی هستند که از گیاه پنبه گرفته می شوند. به گونه کلی عرض موجود برای الیاف پنبه به صورت میانگین 12 تا 20 میکرومتر می باشد که به صورت روبان شکل موجود دارد و زمانی که تیوپ درونی ماده جمع و خشک می گردد باعث تولید تاب بر لیف گردیده و حالت روبان شکلی را ایجاد می نماید تعداد این تابها را به گونه میانگین می توان متفاوت بین چهار تا شش تاب در هر میلی متر دانست.

الیاف پنبه از سه بخش تشکیل شده اند که عبارتند از:

– دیوار اولیه: با ضخامت کمتر از 0/5 میکرومتر، از فیبریل هایی تشکیل می گردد که حول محور لیف به طرف راست و چپ پیچ می خورند. این فیبریل ها زاویه ای حدود 70 درجه با یکدیگر می سازند. دیواره اولیه را سلولز، پکتین، واکس ها و مواد معدنی تشکیل می دهند.

– دیواره ثانویه: در ساختمان تک سلولی پنبه که از یک سری سیلندرهای متحدالمرکز تشکیل شده می باشد اولین لایه دیواره ثانویه می باشد. لایه های فیبریلی دیواره ثانویه با یکدیگر زاویه 30 درجه ساخته و مثل فیبریل های دیواره اولیه با تعویض جهت حول محور لیف پیچ می خورند. ضخامت دیواره ثانویه برابر با 3 – 5 میکرومتر می باشد که به سه لایه تقسیم می شوند S1,S2,S3 که در این تقسیم بندی لایه ای که اکثریت ضخامت را در برگرفته می باشد S2 بوده که دارای ضخامت 2 تا 4 میکرومتر می باشد.

این لایه از لاملایی از دسته فیبریل های نانویی که دارای اتصال با یکدیگر هستند تشکیل شده می باشد و دارای آرایش یافتگی متفاوتی نسبت به محور لیف می باشند. این دسته های فیبریلی دارای فیبریل های ابتدایی با ساز لایه 5 – 8 نانومتر می باشند و با آرایش یافتگی مارپیچی و پله ای نسبت به محور الیاف قرار گرفته اند.

تعداد صفحه : 105

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

دیدگاهتان را بنویسید