دانلود پژوهش: دانلود سمینار کارشناسی ارشد مهندسی برق الکترونیک: رمزنگاری اطلاعات

دانلود پایان نامه

با عنوان : رمزنگاری اطلاعات

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

گزارش سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – گرایش الکترونیک

عنوان:

رمزنگاری اطلاعات

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

رمزنگاری دانش تغییر متن پیام به کمک یک کلید رمزنگاری و یک الگوریتم رمزنگاری می باشد. به طوری که تنها شخصی که از کلید و الگوریتم مطلع می باشد قادر به استخراج متن اصلی از متن رمزشده باشد و شخصی که از یکی یا هردو آن ها اطلاعی ندارد، نتواند به محتوای پیام دسترسی پیدا کند. رمزنگاری از طریق پنهان نگاه داشتن الگوریتم منسوخ شده می باشد. در روش های جدید رمزنگاری، فرض بر آن می باشد که همگان الگوریتم را می دانند. آن چیز که پنهان می باشد فقط کلید می باشد.

در این سمینار، به مطالعه کلی مفاهیم و الگوریتم های رمزنگاری می پردازیم.

مقدمه

رمزنگاری از دیرباز به عنوان یک ضرورت برای حفاظت اطلاعات خصوصی پیش روی دسترسی های غیرمجاز در تجارت و سیاست و مسایل نظامی وجود داشته می باشد. به گونه مثال، کوشش برای ارسال یک پیام سری بین دو هم پیمان به گونه ای که حتی اگر توسط دشمن دریافت گردد، قابل درک نباشد، در رم قدیم نیز دیده شده می باشد (رمز سزار). در سالیان اخیر رمزنگاری و تحلیل رمز از یک هنر پا را فراتر گذاشته و به یک علم مستقل تبدیل شده می باشد و در واقع به عنوان یک وسیله عملی برای ارسال اطلاعات محرمانه روی کانال های غیر امن مانند تلفن، مایکروویو و ماهواره ها شناخته می گردد. پیشرفت علم رمزنگاری موجب به وجود آمدن روش های تحلیل مختلفی شده می باشد به گونه ای که به گونه متناوب سیستم های رمز مختلف شکسته شده اند. معروف ترین نمونه از این نوع سیستم ها، ماشین «انیگما» بوده می باشد. انیگما، ماشین رمزگذار و کد کننده ای بوده می باشد که حزب نازی در زمان جنگ جهانی دوم برای ارسال پیام هایشان از طریق رادیو به سایر نقاط از آن بهره گیری می کردند.

رمزنگاری که به گونه عمده به دو بخش رمزنگاری متقارن یا رمزنگاری با کلید خصوصی و رمزنگاری متقارن یا رمزنگاری با کلید عمومی انجام می شود، کوشش می کند برای ایجاد یک ارتباط سری از طریق سیستم های مخابراتی و شبکه های کامپیوتری، مباحث مربوط به محرمانگی و احراز هویت را تحت فرض های مشخص، به درستی اثبات نماید. رمزهای کلید خصوصی بر مبنای نوع عملکرد، چگونگی طراحی و پیاده سازی و کاربردهایشان به دو گونه رمزهای بلوکی و رمزهای دنباله ای تقسیم می شوند.

در فصل اول این سیمنار، تعریفی کلی از رمزنگاری و انواع آن ارائه شده می باشد. فصل دوم به مطالعه الگوریتم های کلید متقارن و نامتقارن می پردازد. در فصل سوم رمزهای بلوکی و دنباله ای را به گونه کامل توضیح داده و در فصل چهارم، دو رمز بلوکی DES و AES که بسیار پرکاربرد هستند، مورد مطالعه قرار گرفته اند. فصل پنجم به مطالعه طول کلید مناسب برای رمزها جهت ایمنی بیشتر اختصاص دارد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

فصل اول

معرفی رمزنگاری

رمزنگاری دانش تغییر متن پیام به کمک یک کلید رمزنگاری و یک الگوریتم رمزنگاری می باشد. به طوری که تنها شخصی که از کلید و الگوریتم مطلع می باشد قادر به استخراج متن اصلی از متن رمزشده باشد و شخصی که از یکی یا هردوی آنها اطلاعی ندارد، نتواند به محتوای پیام دسترسی پیدا کند. رمزنگاری از طریق پنهان نگاه داشتن الگوریتم منسوخ شده می باشد. در روشهای جدید رمزنگاری، فرض بر آن می باشد که همان الگوریتم را می دانند. آن چیز که پنهان می باشد فقط کلید می باشد.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

رمزنگاری علمی می باشد که به وسیله آن می توان اطلاعات را به صورتی امن منتقل نمود، حتی اگر مسیر انتقال اطلاعات (کانال های ارتباطی) ناامن باشد. دریافت کننده اطلاعات آنها را از حالت رمز خارج می کند (decrypting). به این اقدام رمزگشائی گفته می گردد.

توجه داشته باشید که رمزنگاری به تغییر ساده محتویات یک متن گفته می گردد و با کدگذاری (coding) تفاوت دارد. در رمزنگاری، هر کاراکتر با یک نماد تغییر می کند. رمز به مفعوم تبدیل کاراکتر به کاراکتر یا بیت به بیت، بدون تغییر محتویات زبان شناختی آن می باشد. پیش روی «کد» تبدیلی می باشد که کلمه ای را با یک کلمه یا نماد دیگر جایگزین می کند.

کلمه Cryptography به معنای رمزنگاری، برگرفته از لغات یونانی ‘kryptos’ به مفهوم “محرمانه” و ‘graphein’ به معنای “نوشتن” می باشد. در مطالعه نخستین بهره گیری کنندگان از رمزنگاری به “سزار” امپراتور روم و نیز “الکندی” که یک مسلمان می باشد برمی خوریم. از عمده ترین شیوه های رمزنگاری های ابتدایی، پیچیدن نسخه اصلی پیام بر روی استوانه ای با قطر مشخص و نوشتن پیام بر روی متن استوانه ای می باشد. بعدها از این روش به همراه موتورهای الکتریکی برای رمزنگاری بهره گیری گردید.

رمزنگاری مدت زیادی می باشد که توسط نیروهای ارتشی و دولت برای آسان کردن مخابرات رمزی مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد. در حال حاضر، رمزنگاری برای حفاظت اطلاعات در بسیاری از سیستم های غیرنظامی مانند کامپیوتر، شبکه ها (به گونه مثال تجارت الکترونیکی)، تلفن های همراه، و ماشین های سخنگوی خودکار بانک بهره گیری می گردد. همچنین در مدیریت حقوق دیجیتالی برای محدود کردن بهره گیری از موارد دارای کپی رایت و در نرم افزار حفظ کپی برای حفاظت در برابر مهندسی معکوس و سرقت نرم افزاری به کار می رود.

از رمزنگاری می توان برای تأمین امنیت و تأمین اعتبار پیام به صورت جداگانه یا توأمان بهره گیری نمود. مقصود از تأمین امنیت پیام این می باشد که به غیر از گیرنده مجاز، شخص دیگر قادر به فهمیدن متن پیام نباشد. همچنین مقصود از اعتبار پیام این می باشد که فرستنده واقعی پیام مشخص باشد.

دانش رمزنگاری بر پایه مقدمات بسیاری از قبیل تئوری اطلاعات، نظریه اعداد و آمار بنا شده می باشد.

تعداد صفحه : 72

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید