فایل تحقیق : دانلود سمینار کارشناسی ارشد مهندسی مخابرات سیستم: رادارهای فرکانس بالا

دانلود پایان نامه
شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

با عنوان : رادارهای فرکانس بالا

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی مخابرات – سیستم

عنوان:

رادارهای فرکانس بالا

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

در این پژوهش به اظهار کلیات و کاربردهای دسته خاصی از رادارها به نام رادارهای فرکانس بالا پرداخته می گردد. ویژگی خاص امواج HF در انعکاس بر اثر برخورد با لایه های یونیسفر اطراف زمین باعث افزایش برد رادار می گردد. از طرفی با در نظر داشتن محدوده طول موج این امواج امکان مطالعه امواج و جریان های سطح اقیانوس امکانپذیر می باشد. این ویژگی ها زمینه کاربردهای منحصر به فردی برای این نوع رادارها ایجاد نموده می باشد. به این مقصود آغاز مشخصات رادارهای فرکانس بالا تشریح می گردد، سپس نحوه عملکرد رادارهای فرکانس بالا و ویژگی های آنها مورد مطالعه قرار می گیرد. در ادامه چند کاربرد رادارهای فرکانس بالا از قبیل WERA و CODAR و PISCES HF SuperDARN که در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی مختلف مورد بهره گیری قرار گرفته اند اظهار می گردد. در هر مورد کوشش شده تا مشخصات فنی هریک از رادارها به صورت کلی توضیح داده گردد. در بعضی موارد موقعیت جغرافیایی و محل نصب آنتن های رادار مورد نظر و نحوه آرایش آنتن ها به صورت مصور مشخص شده می باشد. از آنجا که یکی از کاربردهای مهم رادارهای فرکانس بالا مطالعه وضعیت دریا می باشد در ادامه روش اندازه گیری ارتفاع و جهت امواج اقیانوس با رادارهای فرکانس بالا مطالعه می گردد. در نهایت، به اظهار مقاله ای در زمینه تشخیص سونامی با بهره گیری از رادارهای فرکانس بالا پرداخته می گردد. صحت روابط به دست آمده در مقاله مذکور با مطالعه شکل ها و نمودارهای به دست آمده از سیستم سی سوند دانشگاه روتگر که در توکرتون نیوجرسی قرار دارد مورد تایید قرار می گیرد.

مقدمه:

رادار، سیستمی الکترومغناطیسی می باشد که برای تشخیص و به دست آوردن موقعیت اشیا به کار می رود. این دستگاه موج خاصی از خود متصاعد می کند (به عنوان مثال به شکل مدولاسیون پالسی با یک موج سینوسی). این موج پس از برخورد با جسم موردنظر برمی گردد. این موج را اکو می نامیم رادار با پردازش اکو اطلاعاتی از جسم به دست می آورد.

رادار مخفف کلمات Radio Detection & Ranging می باشد و برای اولین بار در جنگ جهانی دوم برای تشخیص هواپیماهای دشمن و نشانه گیری سلاح های ضد هواپیما به کار گرفته گردید. رادارها برای شناسایی اجسامی به کار می طریقه که چشم ما قادر به دیدن آنها نیست. مثلا اجسام در فواصل دور یا اجسام در مه. این یکی از مهمترین کاربردهای رادار می باشد. یک رادار ابتدایی از یک فرستنده، آنتن گیرنده و یک آشکارساز انرژی تشکیل شده می باشد.

رادارها در زمین، هوا و دریا بهره گیری می شوند. در ادامه به چند مورد از کاربردهای رادار تصریح می کنیم:

 • کنترل ترافیک هوایی
 • ناوبری هواپیما
 • کاربردهای هواشناسی
 • امنیت کشتی ها
 • کاربردهای فضایی
 • کنترل سرعت در جاده ها
 • کاربردهای نظامی که تقریبا بیشترین بهره گیری از رادار در این قسمت می باشد.

کارکردهای اصلی رادار:

 • تشخیص وجود جسم
 • تشخیص فاصله جسم: این کار معمولا به کمک اندازه گیری زمان رفت و برگشت موج انجام می گردد.
 • تشخیص ثابت یا متحرک بودن جسم: این کار به کمک دنبال کردن جسم یا بهره گیری از اثر داپلر انجام می گردد.
 • تشخیص سرعت جسم: در واقع هر سیستم راداری که قادر به تشخیص فاصله باشد، به کمک یک حافظه می تواند سرعت جسم را تعیین کند. اما معمولا از اثر داپلر بهره گیری می گردد.
 • دنبال کردن جسم.

از آنجا که امواج HF (فرکانس 3 تا 30 مگاهرتز) پس از برخورد با یونیسفر منعکس می شوند، از رادارهایی که فرکانس آنها در محدوده HF می باشد و به رادارهای فرکانس بالا و یا HF رادار معروف هستند برای مطالعه فواصل خیلی زیاد بهره گیری می گردد. از سویی دیگر همان گونه که بعدا خواهیم دید در مطالعه سطح اقیانوس ها بایستی طول موج امواج ارسالی توسط رادار دو برابر طول موج امواج اقیانوس باشد و با در نظر داشتن طول موج امواج HF بهترین گزینه برای مطالعه سطح اقیانوس ها HF رادارها می باشند.

HF رادارها در زمینه های مختلفی مانند نظاره جریان های اقیانوس به کار برده می شوند. این نظاره برای دنبال کردن اجسام متحرک بر روی آب، تشخیص جریان های گردابی، نظارت بر یخ دریاها، هشدار برای وجود سونامی و نظارت بر آلودگی های دریا به کار می طریقه.

رادارهای فرکانس بالا در دو مد امواج – آسمانی و امواج – زمینی کار می کنند. در رادارهای امواج – آسمانی، رادار مانند ایستگاه های مخابراتی HF امواج را در یک زاویه باریک در سطح افق و در یک زاویه عمودی بزرگ بین 5 تا 25 درجه منتشر می کنند. امواج تابیده شده با زاویه عمودی کم تا زاویه بزرگ بحرانی (که به فرکانس امواج ارسالی و چگالی الکترون های یونیسفر وابسته می باشد) بازتاب می شوند به طوری که به سمت زمین برگشت داده می شوند.

با در نظر داشتن اهمیت رادارهای فرکانس بالا و ویژگی های منحصر به فرد آن، در این سمینار کوشش شده تا در فصل دوم ویژگی های کلی رادارهای فرکانس بالا مطالعه گردد. در آن فصل آغاز انواع روش های بکارگیری این رادار توضیح داده می گردد و سپس با تفصیل بیشتری به نحوه عملکرد رادارهای موج – آسمانی و چگونگی شکست امواج HF در اثر برخورد با یونیسفر تشریح می گردد و ارتباط مربوط به شکست این امواج ارائه می گردد. در ادامه این فصل نحوه عملکرد رادارهای موج – زمینی اظهار شده و ارتباط طول موج ارسالی و طول موج امواج اقیانوس توضیح داده می گردد.

در فصل سوم چند نوع از رادارهای فرکانس بالا و کاربردهای آنها توضیح داده می گردد و در فصل چهارم روش اندازه گیری ارتفاع و جهت امواج دریاها توسط رادارهای فرکانس بالا توضیح داده می گردد. در فصل پنجم روش آشکارسازی سونامی که یکی از کاربردهای مهم رادارهای فرکانس بالا در سال های اخیر می باشد اظهار می گردد.

تعداد صفحه : 96

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید