دانلود فرمت ورد:دانلود سمینار کارشناسی ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: کاربرد لیزر در نساجی

دانلود پایان نامه

با عنوان : کاربرد لیزر در نساجی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

کاربرد لیزر در نساجی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده:

در سالیان اخیر بهره گیری از نور لیزر در صنایع روبه گسترش می باشد و صنعت نساجی نیز از این امر جدا نمی باشد. در این پژوهش کوشش شده که جنبه های مختلف کاربرد این نور قدرتمند را در صنعت نساجی مورد پژوهش قرار گیرد به همین مقصود در آغاز در مورد مفاهیم نور و ماهیت نور لیزر به صورت کامل بحث شده می باشد و در ادامه نیز راه های مختلف تولید و کاربرد آن مورد مطالعه قرار می گیرد. سپس به کاربردهای مختلف آن در صنعت نساجی می پردازیم. از آنجا که کار کردن با نور لیزر دارای خطراتی نیز می باشد در انتهای این پژوهش خطرات بهره گیری از نور لیزر و راه های پیشگیری از آن را ارائه می دهیم.

مقدمه:

با ایجاد پدیده گسیل تحریکی، امکان تقویت نور و ایجاد نور لیزر هست. قبل از بحث در خصوص مبانی نظری لیزر اصطلاح ماده فعال را تعریف می کنیم. ماده فعال ماده ای می باشد که اجرای پدیده گسیل تحریکی بر روی آن به راحتی امکان پذیر باشد. برای تولید نور لیزر با قرار دادن ماده فعال در بین دو آینه و تحریک ماده فعال، پدیده گسیل برانگیخته اتفاق افتاده و فوتون آزاد می گردد. این فوتون ها بین دو آینه رفت و آمد کرده و ضمن هربار عبور از ماده فعال بین دو آینه تقویت می شوند چنانچه یکی از دو آینه به صورت نیمه آینه باشد باریکه نور لیزر پس از تقویت در حد مشخص از نیمه آینه خارج خواهد گردید.

پس اجزاء اصلی لیزر به سه بخش زیر تقسیم می شوند:

1- ماده فعال

2- دمش کننده برای ایجاد پدیده گسیل برانگیخته بر روی ماده فعال

3- تشدید کننده فوتون گسیل شده از مرحله قبل تا حد مشخص

فصل اول

لیزر و انواع آن

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

1-1- ماهیت نور

یونانی ها اولین کسانی بودند که کوشیدند طبیعت نور و چگونگی دیدن را توضیح دهند. بعد از آن، ظهور علوم تجربی دو نظریه مترادف را به ارمغان آورد. یکی از آنها نظریه ذره ای نیوتن بود که نور را متشکل از باریکه ای از ذرات دانسته که این ذرات تابع قوانین حرکت می باشند. نظریه دیگر نظریه موجی هوک و هویگنس می باشد که طبیعت موجی را برای نور پیشنهاد کردند. پذیرش هر نظریه مستلزم توجیه پدیده های نور مانند انعکاس، تداخل، شکست، پراش، فتوالکتریک، جذب و گسیل و… می باشد و هر نظریه قادر می باشد بعضی از پدیده های ذکر گردیده را توجیه کند برای مثال پدیده تداخل اولین بار توسط یانک در سال 1801 ارائه گردید که فقط با در نظر گرفتن نظریه موجی قابل توضیح می باشد. پدیده پراش با در نظر داشتن اصل هویگنس و ایجاد موجک های ثانوی فقط براساس نظریه موجی قابل توجیه می باشد که ایشان پیشنهاد نمود که پلاریزاسیون نور فقط به دلیل عرضی بودن امواج نور اتفاق می افتد و از این رو نتیجه می گردد که ارتعاشات امواج نور بر امتداد انتشار آنها عمود می باشد برخلاف امواج صوتی که به صورت طولی بوده و امتداد ارتعالش ذرات محیط در امتداد انتشار امواج صوتی می باشد. با پیشرفت علم و فهم بیشتر طبیعت نور، ماکسول در سال 1864 به این نتیجه رسید که نور به مانند امواج الکترومغناطیس می باشد که دارای سرعت C=3*108m/s، فرکانس v=5*1014Hz و طول موج 5*10-7 m می باشد. امروزه برای ما کاملا ثابت شده که امواج نور از دو مولفه میدان الکتریکی و مغناطیسی عمود بر هم تشکیل شده اند و جهت انتشار امواج عمود بر امتداد ارتعاش این دو می باشد.

در سال 1887 هرتز موفق به تولید امواج الکترومغناطیس نامرئی گردید. امروزه ما امواج الکترومغناطیس با فرکانس های بین 3*103 Hz تا 3*1020 Hz را می شناسیم.

تعداد صفحه : 61

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

این نوشته در مهندسی نساجی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید