دانلود فایل تحقیق : دانلود سیمنار کارشناسی ارشد مهندسی برق قدرت: عوامل موثر بر ناپایداری ولتاژ

دانلود پایان نامه

با عنوان : عوامل موثر بر ناپایداری ولتاژ

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

عوامل موثر بر ناپایداری ولتاژ

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

پژوهش حاضر به مطالعه مفاهیم اساسی پایداری ولتاژ که به گونه مشخص در کتب مرجع و مقالات جدید معرفی شده اند پرداخته می باشد. موضوعات جدید در زمینه مطالعات پایداری ولتاژ مانند روش های مطالعه استاتیک و روش ها شناسایی نواحی در معرض ناپایداری و تکنیک های مانیتورینگ آنلاین پایداری ولتاژ بحث شده می باشد.

در قسمت های مختلف این پژوهش از مقالات چاپ گردیده معتبر و جدید بهره گیری شده می باشد و کوشش شده تا تمام موضوعات مرتبط با مسئله، مورد تصریح قرار گیرند.

پایداری ولتاژ سیستم عبارتست از توانایی سیستم قدرت برای نگهداشتن اندازه ولتاژ مناسب به گونه ای که وقتی بار نامی سیستم افزایش پیدا کرده باشد، توان حقیقی منتقل شده به آن بار افزایش می یابد. علت اصلی ناپایداری ولتاژ فقدان تامین توان راکتیو در سیستم می باشد.

پایداری ولتاژ را می توان براساس زمان شبیه سازی به دو دسته تقسیم نمود: پایداری ولتاژ استاتیک و پایداری ولتاژ دینامیک. در منظر دینامیکی، مطالعات شامل اثرات دینامیکی مثل تپ ترانسفورمر، موتور القایی، بار و چیزهای دیگر می باشد. در حالی که مطالعات استاتیکی تغییرات بار را به صورت یک فرآیند کند در یک بازه زمانی طولانی در نظر می گیرند. در بیشتر معضلات سیستم قدرت، فروپاشی ولتاژ به صورت یک پدیده استاتیکی تحقق پیدا کرده می باشد.

مقدمه

مسئله ناپایداری ولتاژ دارای جنبه های عملی و تئوری مختلفی در مطالعات و شبیه سازی های سیستم قدرت می باشد. پس هرکدام از مقالات و نشریاتی که به این موضوع پرداخته اند، این مسئله را تنها از دیدگاه مورد نظر خود مورد مطالعه قرار داده اند. هرچند این مسئله یکی از مشکلاتی می باشد که سیستم قدرت از آغاز دست به گریبان آن بوده می باشد، اما تاثیرات منفی آن اخیرا بیشتر خود را نشان می دهند. این در حالی می باشد که برای ایجاد یک درک عمیق از این پدیده بایستی تا حدودی به تمام ابعاد آن اشراف داشت. به این دلیل در این پژوهش کوشش شده تا به جنبه هایی همچون اصول تئوری، مکانیزم های دینامیکی، روش های مقابله، روش های پیش بینی، مطالعه کامپیوتری و موارد دیگر پرداخته گردد. به این مقصود مباحث مطرح شده در مقالات جدید و کتب منتشره در قالب فصل های مختلف در این پژوهش ارائه می گردد.

در فصل دوم مبانی تئوری مسئله پایداری ولتاژ در سیستم های انتقال مطرح می گردد و مکانیزم های دخیل در وقوع یک ناپایداری ولتاژ معرفی می شوند.

در فصل سوم کنترل های اضطراری برای جلوگیری از وقوع فروپاشی و راه های مقابله با ناپایداری ولتاژ تشریح خواهند گردید.

به خاطر تأثیر مهم توان راکتیو در تعیین ولتاژ نقاط مختلف سیستم، یک فصل به مطالعه مباحث توان راکتیو در پایداری ولتاژ اختصاص یافته می باشد.

علاقه روبه رشد برای بهره گیری از انرژی باد در سیستم های قدرت و ناتوانی مزارع باد در تامین توان راکتیو مورد نیاز خود موضوعی می باشد که باعث شده در فصل پنجم به گونه خاص به مطالعه تاثیر مزارع باد بر پایداری ولتاژ پرداخته گردد.

در فصل ششم یکی از موضوعات جدید مورد توجه، یعنی پیش بینی وقوع ناپایداری ولتاژ و محاسبه سریع فاصله سیستم از نقطه بحرانی (یا حاشیه اطمینان) مورد توجه قرار گرفته و چند معیار جدید پیش بینی معرفی شده اند.

فصل اول

پیدایش ناپایداری ولتاژ

1-1- علت های ظهور ناپایداری ولتاژ

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

تجدید ساختار در صنعت برق، شرکت های برق را مجبور کرده تا از تاسیسات انتقال موجود در سیستم قدرتشان بهتر بهره گیری کنند. این امر باعث افزایش انتقال توان، کاهش حاشیه های انتقال و کاهش حاشیه های امنیت ولتاژ شده می باشد. در مواردی با وقوع اغاتشاشات، این شرایط منجر به مسائل پایداری ولتاژ می گردد، که یک نتیجه جدی آن فروپاشی ولتاژ می باشد.

در نتیجه ناپایداری ولتاژ در حال تبدیل به یکی از قیود محدود کننده اصلی می باشد، و در کنار پایداری زاویه ای روتور یک مسئله نگران کننده بزرگ برای بهره برداران سیستم قدرت می باشد. این موضوع از مطالعه انجام شده در بسیاری از فروپاشی های مهم سیستم ناشی از ناپایداری ولتاژ که در دنیا اتفاق افتاده اند واضح می باشد.

مسئله ناپایداری ولتاژ با ولتاژهای غیرقابل کنترل در محل های معین در یک شبکه قدرت بعد از یک اغتشاش تعریف می گردد. این مسئله بیشتر در شبکه های تحت فشار که دارای حاشیه های پایداری کاهش یافته و یا ذخیره های توان راکتیو کاهش یافته هستند اتفاق می افتد. ناپایداری ولتاژ در اصل یک پدیده دینامیکی با دینامیک نسبتا کندتر و یک دامنه زمانی از چند ثانیه تا چند دقیقه یا بیشتر می باشد.

بهره برداری سیستم های قدرت در نزدیکی محدودیت های بارگذاری آنها، توسط نیازهای بازارهای برق تجدید ساختار یافته تحمیل شده می باشد. در نتیجه خاموشی های متعددی به خاطر ناپایداری ولتاژ اتفاق افتاده اند. این یعنی پایداری ولتاژ یک مسئله نگران کننده مهم برای بهره برداران سیستم شده می باشد، و موضوع سرمایه گذاری های قابل در نظر داشتن خاطر اهمیتش از نظر امنیت سیستم و کیفیت توان می باشد.

از لحاظ تاریخی در اواخر دهه 1970 تا اواخر 1980 خاموشی هایی ناشی از ناپایداری ولتاژ در جدول 1-1 آمده اند.

بازه زمانی تمام این اتفاقات از 2 ثانیه تا 30 دقیقه می باشد که مبین کند بودن این پدیده دینامیکی می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

کوشش های قابل توجهی هنوز در جهت تعاریف، طبقه بندی ها، مفاهیم جدید، روش ها و ابزار برای حل مسایل پایداری ولتاژ و تحلیل امنیت انجام می گیرد.

پایداری ولتاژ معمولا با منحنی P-V و S-V نشان داده می گردد. در نقطه دماغه یا نقطه تعادل که ماتریس ژاکوبین متناظر منفرد می گردد، فروپاشی اتفاق می افتد. لذا حل پخش بار بعد از این حد همگرا نمی گردد که ناپایداری ولتاژ را نشان می دهد و می تواند به یک نقطه انشعاب گره زینی مربوط باشد.

ناپایداری ولتاز یک ضعف عمده سیستم قدرت می باشد که باعث آسیب های جدی اقتصادی، تکنیکی و اجتماعی می گردد. حوادث و فروپاشی های ولتاژ اخیر در سراسر دنیا کوشش فراوان به مطالعه و پیشگیری فروپاشی ولتاژ را طلب کرده می باشد. علل و سناریوهای مختلف فروپاشی ولتاژ شناخته شده اند. این پدیده می تواند با یک اغتشاش ناگهانی یا تغییر آهسته پارامترها و رسیدن به حدود حاشیه پایداری حالت دائم ایجاد گردد. در اقدام، این روش کلی معمولا به واکاوی امکان پذیری پخش بار کاهش پیدا کرده می باشد و امکان پذیر بودن به عنوان وجود پایداری ولتاژ در نظر گرفته شده می باشد.

تعداد صفحه : 125

قیمت : 14700 تومان

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

———-          [email protected]

این نوشته در مهندسی برق ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخی بگذارید