دانلود پایان رشته جغرافبا با موضوع نقش و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران 

تکه ای از متن پایان نامه :

مرزی، خطوطی اعتباری و قرارداد ی هستند که بمنظور تحدید حدود یک واحد سیاسی بر روی زمین مشخص می شوند. پس، مرزها ازبحث های اصلی و مهم جغرافیای سیاسی به شمار می روند.چنانچه مقصود از واحد سیاسی حکومت باشد ، خطوطی که سرزمین یک حکومت را از حکومت همسایه جدا می کند به مرزهای بین المللی معروفند(میر حیدر ، 161،1385)

مرزهای بین المللی ، در شکل دهی مناسبات سیاسی  و اقتصادی  میان حکومت ها تأثیر برجسته ای به عهده دارند . مرزها کنش متقابل مرزنشینان را بشدت تحت تاثیر قرار می دهند . شکوفایی و زوال  شهرها و حوزه نفوذ آنها در مجاورت مرز بستگی به این دارد که خط مرزی نقشهای جدیدی برای آنها پدید آورد یا برعکس ، حوزه طبیعی آنها را بر هم زند .

1-8-4- امنیت ملی:

امنیت یک مفهوم چند وجهی می باشد و به همین جهت درمورد معنای آن اختلاف نظر زبانی هست . تعاریف  مندرج در فرهنگ های لغت درمورد  مفهوم کلی امنیت  بروی امنیت احساس آزادی از  ترس يا احساس ایمنی که ناظر بر امنیت  مادی و روانی، تاکید دارند. بطور کلی به نظر می رسد که امنیت یک کالای جهانی می باشد که همه اعضای جامعه کوشش می کند آن را به دست بیاورند (ماندل و رابرت[1] ،1374 24).

امنیت ملی در گونه‌های بسیار مختلفی تعریف شده می باشد و هر تعریفی در واقع به بعد تازه‌ آن پرداخته می باشد. به صورت کلی تعریف امنیت ملی متناسب به وضع جدید جهانی عبارت می باشد از: دست‌یابی یک ملت به امکانات و توانمندی‌ها و ابزارهایي که بتواند با تمسک به آنها از تهدیدات خارجی و داخلی در امان بوده و سلطه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی بیگانه را دفع کند، از ارزشهای حیاتی خود در صلح و جنگ دفاع نماید از موجودیت کشور و تمامیت ارضی آن حفاظت کند، سیر صعودی در افزایش قدرت و توان ملی در عرصه‌های مختلف داشته باشد و در راه پیشبرد توده متوازن و پویا و تحکیم وحدت ملی و ارتقای سطح مشارکت سیاسی جامعه موفق باشد (مرادیان 1388، 18-14).

کلمه امنیت ریشه در واژه «امن» از زبان عربی دارد و به معنی در امان و آسایش بودن، مصونیت از خطر و ترس و آرامش خاطر می باشد (آیت الله زاده شیرازی ، 139،1363).

[1] Mandel & Robert,1374

تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.