فایل پژوهش: دانلود پایان نامه ارشد رشته ارتباطات : مقایسه تطبیقی میزان اعتماد مخاطبین نسبت به 2 شبکه خبر و (bbc) فارسی

دانلود پایان نامه

با عنوان : مقایسه تطبیقی میزان اعتماد مخاطبین نسبت به 2 شبکه خبر و (bbc) فارسی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران مرکزی

دانشکده علوم اجتماعی و روانشناسی گروه ارتباطات

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.A)

علوم ارتباطات اجتماعی(روزنامه نگاري)

عنوان:

مقایسه تطبیقی میزان اعتماد مخاطبین نسبت به 2 شبکه خبر و (bbc) فارسی

استاد راهنما:

دکتر حوریه دهقان شاد

استاد مشاور:

دکتر مهناز رونقی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

 اظهار مساله:

اساساً اهمیت وسایل ارتباطی جدید در توانایی فوق العاده آنها برای انتقال پیام می باشد. تلویزیون های ماهواره ای در حاضر با در نظر داشتن گستردگی و نفوذ آنها در جوامع مختلف و همچنین توان بهره گیری از ابزارهای تأثیرگذاری یکی از مهمترین امکان های ارتباطی هستند، به گونه ای که از ماندگاری تمامی شش عنصر پیام (نوشته، تصویر، حرکت، صدا، کلام و موسیقی ) بهره می گیرند (معتمدنژاد، 1371، 98). در جهان امروز هیچ ملیت، گروه یا فرهنگی را نمی توان پیدا نمود که دستخوش تغییرات نشده باشند سیستم های اطلاعاتی و تکنولوژیکی جدید یکی از توسعه های بین المللی هستند که باعث پدید آمدن روابط بین فرهنگی وسیعتر و متنوع‌تر شده اند. ماهواره های ارتباطی به افراد در سراسر جهان این امکان را می دهند تا به گونه همزمان اطلاعات و اخبار جدید را دریافت کنند، اما در این بین بایستی به تأثیرات این جریان اطلاعات بر فرهنگ های مختلف توجه نمود

Samovar, Porter, McDaniel, 2007:4)).

در ایران امکان دریافت شبکه های 30 ماهواره از حدود 80 ماهواره هست. 80 ماهواره برنامه‌های حدود 6800 شبکه‌ی تلویزیونی را پخش می کنند که از این تعداد، برنامه های حدود 3 هزار شبکه در ایران قابل دریافت می باشد و حدود 78 شبکه فارسی برای مخاطبان برنامه پخش می کند (محمدخانی ملکوه، 1390، 301-300).

عملکرد رسانه های نوظهور فارسی زبان مانند بی بی سی، خبر از سرمایه گذاری مدیران این رسانه ها در حوزه جنگ نرم می باشد. اهداف اعلامی این شبکه متعدد و متنوع می باشد و بعضی از مهمترین نمونه های آن عبارتند از: پاسخ به نیاز مخاطبان، شکست انحصار تهران در پخش تلویزیونی، پر کردن خلاهای رسانه ای، پدید آوردن معیارهای نو در عرصه پخش برنامه های تلویزیونی به زبان فارسی. بعضی از اهداف غیر اعلامی این شبکه نیز عبارتند از: تأثیرگذاری بر افکار عمومی در بلند مدت، تغییر توجه و رفتار مخاطبان، ظرفیت سازی در ساختار فکری مخاطبان، موجه نشان دادن و ترمیم چهره‌ی غرب، ایجاد تریبون برای مخالفان و منتقدان نظام و ادامه‌ی پروژه براندازی نرم (همان منبع، 299).

بر اساس آمار اعلام شده هم اکنون حدود 70 درصد جمعيت شهرهاي بزرگ مانند تهران بیننده شکبه فارسی زبان بی بی سی هستند (بصيريان جهرمي، 1389).

اگر چه امروزه انتشار اطلاعات و اخبار در شبکه هاي مختلف تلویزیونی، نسبت به دیگر رسانه‌ها، سرعت و اهمیت فزاینده اي یافته می باشد اما این، اعتماد بی قید و شرط مخاطب را تضمین نمی‌کند، شبکه خبري چه داخلی باشد و چه خارجی، در صورتی مخاطب خود را حفظ و اعتماد آن را جلب می کند که در عملکرد خود، حرفه اي بودن را اساس قرار دهد بنابر این، ارزیابی انتقادي، ساختاري و کیفی شبکه هاي خبري و تعیین دامنه ي کاري آنها در برخورد با نیازهاي بهره گیری کنندگان و کاربران، ضروري به نظر می رسد (تربتی، نصیریان، 1391، 80) این پژوهش به مطالعه اخبار شبکه بی بی سی فارسی و شبکه خبر می پردازد و میزان اعتماد به این شبکه ها را از نظر مخاطبان مطالعه می کند.

 1-2 ضرورت واهمیت پژوهش:

یافته‌ها نشان می‌دهد که ماهواره‌ها از نظر ساختار تکنولوژی روز به روز پیشرفته‌تر می شوند و در فرآیند نظام جهانی ارتباطات، دسترسی مخاطبان را آسان‌تر می‌کنند. تجربه نشان می‌دهد که در ایران با وجود توسعة شبکه‌های تلویزیونی و متنوع‌سازی برنامه‌های داخلی و حتی برخوردهای فیزیکی، دایرة مخاطبان برنامه‌های ماهواره‌ای تنگ‌تر نشده می باشد. تردیدی نیست که رسانه‌ها تأثیرگذاری عمیق و سریعی در شکل‌گیری توجه‌ها و باورها نسبت به مسایل داخلی و بین‌المللی دارند و این مهم در کشور ما با حضور مثبت و فعال در عرصه‌های مختلف و با درک موقعیت منطقه‌ای و جهانی ایران اسلامی و روی آوری رسانه‌ها به کار حرفه‌ای و رویکرد تولیدی محقق خواهد گردید.

با در نظر داشتن تعداد قابل توجه بینندگان شبکه بی بی سی فارسی در ایران، آگاهی از تکنیک های اطلاع رسانی، اطلاع از چگونگی جذب، اقناع و اعتمادسازی در مخاطبان، توسط این شبکه، ضروری ترین مسئله‌ای می باشد که مدیران رسانه ملی می توانند با این شناخت، به تقویت شبکه های داخلی و افزایش رضایت مخاطبان خود بپردازند.

در صنعت ارتباطات هیچ چیز مهمتر از کسب اعتماد مخاطبان و ایجاد اعتماد به رسانه ها نیست. اگر مردم یک جامعه مطمئن شوند که به آنها دروغ گفته نمی گردد و سانسور اخبار و اطّلاعات به دلیل حفظ مصالح کشور می باشد، آنگاه می توانند فقدان اطّلاعات و اعمال سانسور را تحمل کنند. این شرایط اعتماد مخاطبان به منبع پیام را همراه خواهد داشت. اعتماد به رسانۀ یکی از مهمترین دغدغه هاي فکري مسؤلان هر جامعه به شمار می رود و این موضوع تا جایی اهمیت دارد که اعتماد به رسانه همسطح با اعتماد به نهادهاي سیاسی و حکومت در نظر گرفته می گردد. اگر مخاطبان به اعتبار اخبار تلویزیون اعتقادي نداشته باشند، نمی توان از میزان تأثیرگذاري آن سخن گفت. در این صورت به تدریج رسانه هاي داخلی مخاطبان خود را از دست می دهند و مخاطبان به سمت رسانه هاي خارج از جامعه متمایل می شوند. پیشرفت تکنولوژي اطّلاع رسانی، دسترسی شهروندان جوامع را به منابع متعدد و متنوع پخش خبر آسان کرده می باشد و این بحث هست که در ایران، گرایش به منابع اطّلاع رسانی خارجی همواره در حال افزایش می باشد (هاشم زهی و مهدوي، 1391، 178)

پژوهش حاضر سعي دارد مقايسه تطبيقي بين شبكه خبر جمهوري اسلامي ايران و شبکه خبری بی بی سی فارسی زبان را در گستره فرصت‌هاي رضايت بخش و رقابت آن تجزيه و تحليل نمايد.

1-3 اهداف پژوهش:

1-3-1 هدف اصلی:

بررسي تطبیقی اعتماد مخاطبین نسبت به 2 شبکه خبر و BBC فارسی.

1-3-2 اهداف فرعی:

 1. بررسي تأثیر بهره گیری از سانسور در 2 شبکه خبر و BBC فارسی و اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه.
 2. بررسي تأثیر بهره گیری از منبع خبری معتبر در 2 شبکه خبر و BBC فارسی و اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه.
 3. بررسي تأثیر صحت خبر در 2 شبکه خبر و BBC فارسی و اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه.
 4. بررسي تأثیر سرعت انتشار اخبار در 2 شبکه خبر و BBC فارسی و اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه.
 5. بررسي تأثیر بی طرفی در خبر در 2 شبکه خبر و BBC فارسی و اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه.

1-4 سؤال‌های پژوهش:

1-4-1 سوال اصلی:

آیا اعتماد مخاطبین در 2 شبکه خبر و BBC فارسی متفاوت می باشد؟

1-4-2 سوال‌‌های فرعی:

 1. آیا بهره گیری از سانسور در 2 شبکه خبر و BBC فارسی در اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه تأثیر دارد؟
 2. آیا بهره گیری از منبع خبری معتبر در 2 شبکه خبر و BBC فارسی در اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه تأثیر دارد؟
 3. شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     
 4. آیا صحت خبر در 2 شبکه خبر و BBC فارسی در اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه تأثیر دارد؟
 5. آیا سرعت انتشار اخبار در 2 شبکه خبر و BBC فارسی در اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه تأثیر دارد؟
 6. آیا بی طرفی در خبر در 2 شبکه خبر و BBC فارسی در اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه تأثیر دارد؟

1-5 فرضيه‏هاي پژوهش:

1-5-1 فرضیه اصلی:

بین اعتماد مخاطبین نسبت به 2 شبکه خبر و BBC فارسی تفاوت معنی داری هست.

1-5-2 فرضیه‌های فرعی:

 1. بین بهره گیری از سانسور در 2 شبکه خبر و BBC فارسی و اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه تفاوت معنی داری هست.
 2. شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              
 3. بین بهره گیری از منبع خبری معتبر در 2 شبکه خبر و BBC فارسی و اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه تفاوت معنی داری هست.
 4. بین صحت خبر در 2 شبکه خبر و BBC فارسی و اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه تفاوت معنی داری هست.
 5. بین سرعت انتشار اخبار در 2 شبکه خبر و BBC فارسی و اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه تفاوت معنی داری هست.
 6. بین بی طرفی در خبر در 2 شبکه خبر و BBC فارسی و اعتماد مخاطبین نسبت به این دو شبکه تفاوت معنی داری هست.

تعداد صفحه :163

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  ***

این نوشته در علوم ارتباطات ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.