دانلود پایان نامه ارشد رشته الهیات نقش و کارکرد حجت های الهی در زندگی انسان از منظر قرآن کریم

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  تأثیر و کارکرد حجت های الهی در زندگی بشر از منظر قرآن کریم

تکه ای از متن پایان نامه :

  قرآن از يک سو بشر ها را مخاطب ساخته ومى گويد: « وَمَا أُوتِيتُمْ مِّنَ الْعِلْمِ إِلاَّ قَلِيلا »[1] ; ‏‏«شما غیر از بهره کمى از علم و دانش نداريد.»

علاوه براين، به بشر ابزار مورد نياز براي فراگرفتن و آموختن را هديه کرده[2] ودر پي آن، گروهي از انسانهاي برجسته در خصايل و خصايص انساني را به عنوان انبياي خويش، با برنامه هدايت وتکامل نسل بشر فرو فرستاده تا آن چیز که مقدماتش در وجود او نهاده شده بود، به تفصيل براي او بازگويند و راه هر عذر و بهانه اي را بر او ببندند[3]

نتيجه

بنابرآنچه ذکر گردید، بشر از نظر قرآن موجودي می باشد برگزيده از طرف خداوند و ‏خليفه الهي در ‏زمين که خداوند از روح خود در او دميده و به خلقت او مباهات و افتخار ‏نموده می باشد؛ وجود او نيمي ملکي و ‏نيمي ملکوتي می باشد و عالم به اسماي حسناي الهي و ‏داراي فطرتي خداپرست می باشد.آزاد و مختار آفريده شده و ‏امانت دار خدا و مسؤول خويشتن ‏می باشد. او مسلط بر جهان طبيعت و همه زمين و آسمانها و موجودات مسخر ‏اوست، و غیر از ‏دربارگاه الهي و با ياد خدا آرام نمي گيرد. از شرافت و کرامت ذاتي برخوردار می باشد.سرانجام ‏سير ‏کماليش بسوي خداست و به نهايت کمال نمي رسد غیر از درسايه ايمان به خدا و اقدام ‏صالح؛ و بر اثر ايمان و ‏اقدام صالح در دنيا و آخرت متنعم به نعمتهاي الهي و سعادتمند می باشد.‏[4]

به طور اختصار بيانات اين بخش داراي دو مقدمه و يک نتيجه به توضیح ذيل مي باشد:

  • غرض الهي از آفرينش بشر دراين جهان آنست که آدمي ، با اختيار خود، اين راه را طي کند.
  • عقل بشر، براي شناخت راه درست از نادرست، کافي نيست.

پس، «بايد» پيامبران مبعوث شوند. اين «بايد»، فرمان، نيست، بلکه ضرورت بالقياس می باشد. يعني با در نظر داشتن اينکه بشر بايد به هدف تعيين شده از سوي خدا برسد و عقل مي بيند که مقدمات حصول اين امر، ناقص می باشد؛ حکم مي کند که بايد راه ديگري نيز، باشد.

 

 

[1] . اسراء:75.

[2]. نحل:78.

[3] . نساء،165؛ انعام،48-49‏.

[4]. حائري تهراني مهدي،پيشين،ص114.

تأثیر و کارکرد حجت هاي الهي در زندگي بشر از منظر قرآن کريم92

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.