دانلود پایان نامه ارشد رشته جغرافبا نقش و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران 

تکه ای از متن پایان نامه :

مسلماً در چنين وضعيتي « امنيت ملي» نيز به تبع «امنيت بين المللي» تأمين و حفظ مي گردد.

حال با در نظر داشتن ويژگيهاي مفهوم امنيت ملي و توجهي كه مكاتب گوناگون به آن داشته اند. شايد بهترين راه براي تعريف امنيت ملي در نظر داشتن مصاديق و موارد آن باشد. اين مصاديق عبارتند از حفظ جان، آبرو و شرف و اموال مردم، حفظ تماميت ارضي (شامل فضاي سرزميني – خاك، آب – مرزها و سرزمين فضايي)، حفظ بنيان ايدئولوژيك، جهان بيني و مكتب حاكم بر مردم و حفظ حاكميت ملي به معني حق اداره امور داخلي بدون رجوع و وابستگي به مراجع خارجي…

2-10-اظهار نظر هایی در مورد مرزو مرزهای شرقی ایران

2-10-1- نظريه دکتر بهرام امیراحمدیان

دکتر بهرام امیراحمدیان ، کارشناس و تحلیل‌گر مسائل آسیای میانه و قفقاز: طبق برنامه زمان بندی شده در سال 2014 نظامیان آمریکایی از افغانستان خارج خواهند گردید؛ این مسئله می‌تواند پیامدهایی را در سطح داخلی، منطقه‌ای و بین المللی به همراه داشته باشد و همین مسئله چالش‌ها و دغدغه‌های فکری را برای کشورهای همسایه ایجاد کرده می باشد.

امیراحمدیان در بخش مطالعه هزینه‌های خروج نیروهای آمریکایی برای ایران گفت: ما در همسایگی با افغانستان معضلات زیادی داریم. اول پناهندگانی که در ایران زندگی می‌کنند؛ در صورتی که شرایط در افغانستان رو به بهبودی برود می توانیم آنها را برگردانیم اما در صورتی که شرایط در این کشور بدتر گردد، باز هم بایستی شاهد سیل مهاجرت افغانها به کشورمان خواهیم باشیم.

2-10-2- نظريه هارولد براون[1]

هارولد براون مصادیق امنیت ملی را شامل این موارد می داند: حفظ تمامیت فیزیکی و سرزمینی ملت، حفظ روابط با بقیه جهان بر مبنای عقلایی، حفظ ماهیت نهادها وشیوه حکومت در مقابل اختلاف از خارج و کنترل مرزها.»ابزار تأمین، حفظ و گسترش امنیت ملی کشور نیز عموماً شامل ابزارهای سیاسی (چانه زنی، تهدید، اولتیماتوم و…)، ابزارهای نظامی (قوه قهریه، سلاح و..)، ابزارهای اقتصادی (محاصره اقتصادی و…) و ابزارهای فرهنگی و اجتماعی (تبلیغات و …) می باشد(امینیان ،6:1371)

[1] Harold Brown

تأثیر و ارزیابی مرزهای شرقی بر توسعه و امنیت ملی ایران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.