دانلود پایان نامه ارشد رشته حقوق: با موضوع نقش و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

تکه ای از متن پایان نامه :

اكراه در لغت به معني وادار کردن و در اصطلاح فقهي عبارت از وادار كردن ديگري بر انجام يا ترك عملي كه از آن كراهت دارد: «حمل الغير علي ما يكرهه[1]»

استاد عبدالقادر عوده در اثر معروف خود، التشريع الجنايي الاسلامي، پاره اي ديگر از اين تعاريف را گردآورده می باشد. مانند اين كه اكراه فعلي می باشد كه به كسي تحميل گردد؛ به نحوي كه سبب زوال رضا و فساد اختيار وي گردد. يا اينكه اكراه فعلي می باشد كه كسي با انجام آن در ديگري حالتي پديد آورد كه خود به خود او را به سوي انجام اقدام مورد نظر سوق دهد و يا اكراه به مقصود انجام اقدام خاص تهديد به تحميل امري ناخوشايند می باشد؛ به گونه اي كه رضاي شخص تهديد شده از بين رفته باشد نويسنده ي مزبور در تعريفي ديگر كه تعدادي از شرايط تحقق اكراه را در بردارد نيز چنين مي نويسد: اكراه تهديد شخصي می باشد از سوي ديگري به تحميل شكنجه و آزار جسمي يا روحي؛ به گونه اي كه يك شخص عاقل براي رفع آن شكنجه و آزار از خود، اقدام به انجام اقدام مورد نظر تهديد كننده بنمايد؛ مشروط بر اينكه شخص اكراه شده ظن غالب داشته باشد كه در صورت امتناع و مقاومت در معرض شكنجه و آزاري كه براي تهديد شده قرار خواهد گرفت.[2]

ابن حزم اندلسي كه مذهبي ظاهري دارد در تعريف اكراه مي نويسد: «الاكراه هو كل ما سُمِيَ في اللغه اكراهاً و عرف[1] . راغب اصفهاني، المفردات في غرائب القرآن، ترجمه ي دكتر سيدغلامرضا خسروي حسيني، ج 2، تهران، نشر مرتضوي، 1369، ص 429.

[2] . عوده، التشريع الجنايي الاسلامي، جلد 1، ص 563.

تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.