دانلود پایان نامه ارشد رشته حقوق: نقش و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد : تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

تکه ای از متن پایان نامه :

امر باطنی خللی در معاملة ايجاد شده نخواهد نمود. اکراه در قوانين مدنی ممکن می باشد به چند شکل تحقق يابد:

  1. مجبور بودن در امری به طوری که شخص قادر بر ترک و جلوگيری از آن نباشد، نظير حرکت مرتعش بديهی می باشد اين قسم از اضطرار نمي‌تواند موضوع حکم تکليفی واقع گشته و آثاری که متناسب با افعال اختيار می باشد، بر آن مترتب می گردد.
  2. اجبار در انجام عملی که از روی اختيار بر حسب ضرورت بدون اينکه اقدام به اين امر از طرف ديگری بر اين شخص تحميل شده باشد.

مثل اينکه شخصی برای سختی معيشت و نداشتن وسايل زندگی و انفاق به عيال و اولاد خود يا برای تأديه قروضش مجبور به فروش خانه و يا ملک خود شده باشد.

3. عدم امکان مقاومت در مقابل شخص اجبار کننده که در اين صورت اکراه تحقق پيدا خواهد نمود. و اما  نکته ای که در اينجا لازم به ذکر می باشد اين می باشد که تميز اکراه کاملاً جنبه‌ي عرفي دارد. و مضافاً بايد گفت: بنابراين قول که بعضی ها قائل به آن هستند که مکره قاصد معنی نبوده و يا مريد وقوع فعل در خارج نباشد مخدوش می باشد[1]. زيرا رضا از قصد قابل انفکاک می باشد و لذا در مادة 190 قانون مدني راجع به شرايط اساسی معامله اکتفا به قصد طرفين نشده بلکه رضای آنها نيز بر آن مضاف شده و نيز هستند وجه بطلان بيعی را که از روی اکراه واقع شده باشد انتفاء قصد قرار[1]. امامي، حسن، حقوق مدني، جلد 1، صص 191 و 192.

تأثیر و تأثیر اکراه در جرائم مستلزم حد و قصاص

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.