دانلود پایان نامه ارشد رشته معماری و شهرسازی: نگرش اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

تکه ای از متن پایان نامه :

زروانوس اشاره می کند.” (بنونیست، 1354: 71)در تخت جمشيد ظروفي پيدا شده كه در آن استخوانهاي مرده كه از گوشت جدا شده دفن گرديده ولي هرتسفلد تاريخ اين گونه تدفين را به زمان پس از هخامنشيان مربوط دانسته می باشد. به عقيده وي ظرف حاوي استخوانهاي مرده متعلق به دوره هخامنشيان فقط در اطراف درياچه اروميه، در سرزمين ماد كهن كشف شده و به گئوماتا و پيروان او تعلق دارد. گورهاي متعلق به دوران هخامنشيان در شوش نيز در حالي يافت گردید كه بزرگسالان در گودال هاي عادي و بچه ها در ظروف دفن شده بودند. (www.Sushiant2. persianblog.ir)

در آیین زروان ، زروان را با کرونوس یونانی و ساتورن رومی  یکی می دانند و هر دو خدای زمان و سرنوشت نامیده می شوند. ” کرونوس  سمبل جهان گذرا می باشد وبه همین جهت می باشد که او را به صورت پیرمردی پرجوش و خروش که چهره اش محزون و رنجیده و سرش خم شده می باشد، نشان می دهد. در دست او داسی دیده می گردد که به معنی این می باشد که زمان همه چیز را درو می کند. او دو بال دارد و به شکل ساعت آن ها را حرکت می دهد و این به معنی گریختن زمان می باشد. او تمام فرزندان خود را می بلعد که به معنی آن می باشد که زمان، روزها، هفته ها، ماه ها و سال ها را می بلعد.” (فاطمی، 1375: 30-29) به عبارتی کرونوس علت اولیه همه چیز می باشد.زروان در نزد اشکانیان به عنوان خدای برتر شناخته می گردید و اهمیت فراوانی داشت. “در اواخر قرن4 ق.م ایرانیان اعتقاد داشتند اصل اول زمان یا فضا می باشد.”(هاردی، 1377: 71) به نظر می رسد تکریم زمان در نزد ایرانیان از زمان پارتها اهمیت پیدا کرده می باشد.کریستین سن می گوید: زروانیسم صورت عادی و رایج زرتشتی گری عهد ساسانی نیز می باشد. همچنین در عهد پادشاهی شاپور اول، مانی، نام زروان را برای خدای غالب در دینش انتخاب نمود. (زنر،1375: 79و71) شاید بتوان چنین رهنمون گردد.”(توفيقي، 1386: 56) در مورد زمان ظهور زرتشت اختلاف نظر می باشد. “احمد تفضلي و ژاله آموزگار سنواتي ميان 1200 تا 1000 ق.م را براي ظهور زرتشت تخمين زده اند. ” (آموزگار، 1375: 22) ذبيح

توجه اساطیری در ساخت خمره های تدفینی ایران باستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

این نوشته در پایان نامه های ارشد ارسال و برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.